Gospodarka

Szukasz pracy? Już z ogłoszenia dowiesz się ile zarobisz. Takie będzie nowe prawo

opublikowano:
MK0_olsztrzn_2021_DSC02754.webp
(Fot. Fratria)
Na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu Sejmu ma zostać złożony projekt ustawy wprowadzający obowiązek publikowania widełek wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę. Proponowane regulacje dotyczą zarówno sektora publicznego, jak i prywatnego i wpisują się w kierunek wyznaczony przez unijną dyrektywę przyjętą w kwietniu 2023 roku.

Unijna dyrektywa, którą Polska musi wdrożyć do połowy 2026 roku, ma na celu zwiększenie transparentności na rynku pracy. Jednym z jej kluczowych elementów jest obowiązek publikowania informacji o przedziale wynagrodzenia zagwarantować równość płci na rynku pracy. Ma to też ułatwić proces rekrutacji – kandydaci zyskają jasność co do potencjalnych zarobków już na początku rozmów z pracodawcą.

Dyrektywa wprowadza również prawo pracowników do uzyskania informacji o średnich wynagrodzeniach w firmie, co ma przeciwdziałać dyskryminacji oraz nierównościom w płacach.

Zmiany od dawna obecne w praktyce

Warto zauważyć, że wiele ofert pracy, zwłaszcza w serwisach internetowych, już teraz zawiera widełki wynagrodzenia. Coraz więcej firm w Polsce dostrzega korzyści płynące z większej otwartości wobec potencjalnych pracowników. Transparentne ogłoszenia budują zaufanie i przyciągają większą liczbę kandydatów.

Publikacja widełek płacowych może mieć dalekosiężne skutki dla polskiego rynku pracy. Dzięki temu młodzi ludzie, planując swoje kariery, będą mieli lepszy wgląd w potencjalne zarobki w różnych branżach. Usprawniony proces rekrutacyjny zredukuje liczbę etapów, eliminując sytuacje, w których kandydaci dopiero na końcu dowiadują się, jakie wynagrodzenie oferuje pracodawca.

Bez ujawniania wynagrodzeń obecnych pracowników

Projekt nie zakłada ujawniania wynagrodzeń osób już zatrudnionych. Dotyczy wyłącznie nowych ofert pracy, co ma zapewnić odpowiedni balans między transparentnością a ochroną prywatności.

Choć propozycja ustawy wzbudza zainteresowanie, jej przyszłość zależy od dalszych prac parlamentarnych. Niewykluczone, że już w grudniu odbędzie się pierwsze czytanie projektu. 

źr. wPolsce24 za rmf24.pl

Gospodarka

Dramatyczna decyzja w Bogdance! Rozpoczął się strajk głodowy, by chronić miejsce pracy

opublikowano:
1813426_3.webp
(fot. screen za wPolsce24)
Przewodniczący jednego ze związków zawodowych w kopalni „Bogdanka” rozpoczął głodówkę, choć władze spółki utrzymują, że jego forma protestu jest niezgodna z prawem. Problemów w polskiej branży górniczej jest niestety mnóstwo, a na niektórych z nich zyskać może... gospodarka Niemiec. Jak to możliwe?
Gospodarka

Rząd blokuje kolejną strategiczną inwestycję. "Dla Tuska wszystko jest lepsze niż rozwój Polski"

opublikowano:
mid-25124033.webp
Donald Tusk blokuje wielkie inwestycje (fot. PAP/PAP/Tomasz Gzell)
To ma być polskie okno na świat, które ma zapewniać przepływ towarów w ramach tzw. Nowego Jedwabnego Szlaku i 50 dodatkowych miliardów złotych wpływu do budżetu rocznie. Ma być, ale nie wiadomo czy będzie, bo rząd wstrzymał dofinansowanie inwestycji, która nazywana jest „kurą znoszącą złote jajka”. Radni sejmiku województwa lubelskiego przyjęli uchwałę, w której domagają się działań.
Gospodarka

Wiadomości wPolsce24: Za rządów Tuska Polska biedniejsza od Rumunii. Rośnie też bezrobocie

opublikowano:
1840788_6.webp
Przybyło bezrobotnych a PKP w Polsce niższe niż w Rumunii (fot. wPolsce24)
Coraz większe bezrobocie w Polsce. W styczniu liczba bezrobotnych wzrosła o 50 tys. osób zarejestrowanych w urzędach pracy. A rząd jakby tego nie widział, mówi o przełomie.
Gospodarka

Związkowcy okupują siedzibę Poczty Polskiej. Poważne oskarżenia pod adresem władz spółki

opublikowano:
1843039_4.webp
(fot. Pixabay)
Związkowcy rozpoczęli protest okupacyjny w siedzibie Poczty Polskiej w Warszawie. Oczekują „rzeczywistych negocjacji” oraz poszanowania praw pracowników. Jednocześnie zarzucono władzom spółki bezwzględne dążenie do likwidacji tysięcy miejsc pracy i prowadzenie negocjacji w złej wierze.
Gospodarka

Polacy załamują ręce. Drożyzna coraz bardziej nieznośna

opublikowano:
1846229_3.webp
Drożyzna coraz bardziej dotkliwa (fot. wPolsce240
Najwyższy poziom inflacji od 14 miesięcy. Szczególnie mocno podrożały żywność i paliwa. W 2025 roku Polska pozostaje wśród krajów o najwyższej inflacji w Unii Europejskiej 
Gospodarka

Fatalne dane z polskiej gospodarki. „Nie pomogła nawet zmiana szefa GUS”

opublikowano:
20231215_175012.webp
Sprzedaż detaliczna hamuje. To znak, że Polacy nie mają pieniędzy (Fot. Fratria/fot. Liudmyla Kazakova)
Tragedia – to najlepsze określenie najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących sprzedaży detalicznej. Wzrosła ona zaledwie o 0,6 proc., choć prognozy mówiły o wzroście rzędu 5 proc.