Gospodarka

Szukasz pracy? Już z ogłoszenia dowiesz się ile zarobisz. Takie będzie nowe prawo

opublikowano:
MK0_olsztrzn_2021_DSC02754.webp
(Fot. Fratria)
Na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu Sejmu ma zostać złożony projekt ustawy wprowadzający obowiązek publikowania widełek wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę. Proponowane regulacje dotyczą zarówno sektora publicznego, jak i prywatnego i wpisują się w kierunek wyznaczony przez unijną dyrektywę przyjętą w kwietniu 2023 roku.

Unijna dyrektywa, którą Polska musi wdrożyć do połowy 2026 roku, ma na celu zwiększenie transparentności na rynku pracy. Jednym z jej kluczowych elementów jest obowiązek publikowania informacji o przedziale wynagrodzenia zagwarantować równość płci na rynku pracy. Ma to też ułatwić proces rekrutacji – kandydaci zyskają jasność co do potencjalnych zarobków już na początku rozmów z pracodawcą.

Dyrektywa wprowadza również prawo pracowników do uzyskania informacji o średnich wynagrodzeniach w firmie, co ma przeciwdziałać dyskryminacji oraz nierównościom w płacach.

Zmiany od dawna obecne w praktyce

Warto zauważyć, że wiele ofert pracy, zwłaszcza w serwisach internetowych, już teraz zawiera widełki wynagrodzenia. Coraz więcej firm w Polsce dostrzega korzyści płynące z większej otwartości wobec potencjalnych pracowników. Transparentne ogłoszenia budują zaufanie i przyciągają większą liczbę kandydatów.

Publikacja widełek płacowych może mieć dalekosiężne skutki dla polskiego rynku pracy. Dzięki temu młodzi ludzie, planując swoje kariery, będą mieli lepszy wgląd w potencjalne zarobki w różnych branżach. Usprawniony proces rekrutacyjny zredukuje liczbę etapów, eliminując sytuacje, w których kandydaci dopiero na końcu dowiadują się, jakie wynagrodzenie oferuje pracodawca.

Bez ujawniania wynagrodzeń obecnych pracowników

Projekt nie zakłada ujawniania wynagrodzeń osób już zatrudnionych. Dotyczy wyłącznie nowych ofert pracy, co ma zapewnić odpowiedni balans między transparentnością a ochroną prywatności.

Choć propozycja ustawy wzbudza zainteresowanie, jej przyszłość zależy od dalszych prac parlamentarnych. Niewykluczone, że już w grudniu odbędzie się pierwsze czytanie projektu. 

źr. wPolsce24 za rmf24.pl

Polska

Zablokowano konta księży sercanów. Bank nawet nie powiedział, z jakiego powodu

opublikowano:
Zrzut ekranu 2024-11-14 191451.webp
Bank zablokował konta księży Sercanów (fot. wPolsce24)
Sprawa księdza Olszewskiego jest procesem politycznym, a kapłan jest ofiarą politycznej nagonki obecnej władzy. Na pewno tak się czuje i na pewno tak uważa jego obrona. Nie da się wytłumaczyć sposobu prowadzenia tego postępowania przygotowawczego, tak jak ono jest prowadzone, inaczej niż tym, że jest to proces polityczny - mówił w dzisiejszym "Ekspresie Politycznym" telewizji wPolsce24 obrońca księdza Michała Olszewskiego mecenas Krzysztof Wąsowski.
Gospodarka

Drastyczny wzrost cen żywności. Podwyżki drenują nasze kieszenie

opublikowano:
2410-25 - graf2.webp
Wzrastają ceny w sklepach (fot. PiS)
Miało być taniej, jest jeszcze drożej. Choć Donald Tusk obiecywał, że wraz z dojściem do władzy powstrzyma wzrost cen jedzenia, na skutek jego decyzji, takich jak zniesienie "zerowego" VAT-u na żywność, ceny podstawowych produktów drastycznie rosną. PiS opublikował specjalny spot, który uderza w rząd
Gospodarka

"Dziura Tuska pustoszy budżet Polski". To odbije się na finansach nas wszystkich

opublikowano:
mid-24a30064.webp
Przewodniczący KP PiS Mariusz Błaszczak oraz posłowie PiS Mateusz Morawiecki, Zbigniew Kuźmiuk i Małgorzata Golińska podczas konferencji prasowej o dziurze budżetowej (fot. PAP/Albert Zawada)
Mamy do czynienia z największym deficytem budżetowym w historii Polski. Rząd wydaje rekordowe kwoty, jednocześnie tnąc pieniądze na służbę zdrowia, czy strategiczne inwestycje. Wystarczyło kilka miesięcy rządów tej ekipy, by sytuacja państwa drastycznie się pogorszyła.
Gospodarka

Gdzie są pieniądze z naszych podatków? KAS odbierane są narzędzia do ścigania podatkowych oszustów

opublikowano:
mid-24b07006.webp
Gdzie są nasze pieniądze z podatków panie premierze? (fot. PAP/Leszek Szymański)
"Pieniędzy nie ma i nie będzie" - te słowa Jacka Vincenta Rostowskiego, ministra finansów w drugim rządzie Donalda Tuska, na dobre przylgnęły do polityki obecnego premiera. Niestety, kolejna kadencja Platformy Obywatelskiej to znowu okres zapaści finansów publicznych. Gdzie podziały się pieniądze z naszych podatków? Pytał w Sejmie poseł PiS Zbigniew Bogucki. Jest mniejszy nacisk na walkę z przestępczością - odpowiada urzędniczka z Krajowej Administracji Skarbowej.
Gospodarka

Daniel Obajtek, były prezes Grupy Orlen, skomentował wyniki finansowe koncernu. Padły słowa o "zaorywaniu"

opublikowano:
AWIK_Obajtek_30012024_34 (1).webp
Daniel Obajtek przygląda się ze smutkiem jak firma, którą rozwijał jest dziś zwijana (fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Były prezes Grupy Orlen, a obecnie europoseł Daniel Obajtek skomentował wyniki finansowe jakie koncern opublikował w środę wieczorem. Fatalne dane, jakie przedstawił Orlen są drastycznie niższe od tych jakie notowała Grupa pod kierownictwem Obajtka. Szymon Hołownia mówi wprost: trzeba przekuć ten balon wielkich inwestycji związanych z marzeniami o wielkiej spółce.
Gospodarka

Daniel Obajtek dla wPolsce24: Aktualna kondycja Orlenu jest odzwierciedleniem całej Polskiej gospodarki

opublikowano:
obajtek.webp
Daniel Obajtek, były prezes Grupy Orlen komentował na antenie wPolsce24 konferencję wynikową spółki Skarbu Państwa pod obecnym zarządem. Europoseł PiS nie ukrywał swojego krytycznego stosunku do aktualnie zarządzających spółką.