Wielka afera na szczytach władzy. Czy szefowa KE zatonie przez szczepionki na COVID-19?

- Dziedzictwo Ursuli von der Leyen jako przewodniczącej Komisji Europejskiej stanie w tym tygodniu przed poważnym sprawdzianem – informuje brukselski portal POLITICO, informując o środowym wyroku.
O co chodzi w Pfizergate?
Przypomnijmy: w 2021 roku Albert Bourla, dyrektor generalny Pfizera, jednej z największych firm farmaceutycznych na świecie, przyznał w wywiadzie, że wymieniał sms-y z Ursulą von der Leyen w trakcie negocjacji nad umową dotyczącą zakupu 1,8 miliarda szczepionek na COVID-19. Deal został sfinalizowany – umowa przewidywała natychmiastową dostawę 900 milionów dawek preparatu z opcją dokupienia kolejnych 900 milionów w latach 2022-2023. Była to największa umowa UE na szczepionki na COVID.
SMS-y ściśle tajne
Bourla chwalił się, że smsowe pogaduszki z von der Leyen zbudowały „głębokie zaufanie” pomiędzy stronami. Kiedy dziennikarze chcieli poznać ich treść, Komisja Europejska odmówiła. Gazeta „New York Times” pozwała ją za to do sądu, podkreślając, że wiadomości tekstowe powinny być traktowane jako oficjalna komunikacja KE. Komisja ma na ten temat inne zdanie, podkreśla też, że w smsach nie było niczego, co mogłoby mieć wpływ na zakup szczepionek. Sęk w tym, że bez poznania ich treści nie sposób zweryfikować, czy to prawda.
Prokuratura prowadzi śledztwo
Jak przypomina POLITICO, Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich w 2022 r. uznał, że brak prób odzyskania tych wiadomości przez KE był przypadkiem „niewłaściwego administrowania”.
W ramach obecnej sprawy odbyła się w listopadzie zeszłego roku rozprawa w Luksemburgu.
– Nadal nie wiemy, co stało się z telefonem von der Leyen, czy wiadomości były wysyłane z laptopa lub innego urządzenia. Nie wiemy nawet, gdzie Komisja ich szukała – powiedziała po niej Bondine Kloostra, prawniczka reprezentująca „NYT”.
Sąd UE już wcześniej orzekł przeciwko Komisji w związku z cenzurowaniem dużych fragmentów kontraktów szczepionkowych przed ich udostępnieniem opinii publicznej. Jednocześnie Prokuratura Europejska prowadzi śledztwo w sprawie procesu zakupu szczepionek na COVID.
źr. wPolsce24 za POLITICO