Polska

Umorzenie śledztwa przeciwko Giertychowi. Zadziwiająca decyzja prokuratury

opublikowano:
AWIK_Giertych_8022024_1.webp
Roman Giertych nareszcie może odetchnąć. Szkoda tylko, że opinia publiczna nie może zapoznać się z dowodami zebranymi w jego sprawie (Fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Prokuratura Regionalna w Lublinie umorzyła śledztwo dotyczące Romana Giertycha i zarzutów związanych z nieprawidłowościami w spółce deweloperskiej Polnord. W komunikacie prokuratura wskazała, że zebrany materiał dowodowy nie potwierdził, aby działania podejmowane przez Giertycha miały charakter pozorny. Legalny zastępca Prokuratora Generalnego Michał Ostrowski, który wcześniej nadzorował to śledztwo, nazwał decyzję o umorzeniu "zdumiewającą".

Roman Giertych, obecnie poseł Koalicji Obywatelskiej był podejrzany o cztery przestępstwa, w tym niedopełnienie obowiązków, nadużycie zaufania, wyrządzenie szkody majątkowej spółce oraz pranie brudnych pieniędzy. Zarzuty te dotyczyły m.in. wynagrodzeń za usługi prawne oraz transakcji związanych z wierzytelnościami.

Według Prokuratury Regionalnej ostatnie trzy zarzuty nie spełniały znamion czynów zabronionych, co doprowadziło do ich umorzenia. Jednocześnie w stosunku do pozostałych ośmiu podejrzanych postępowanie zostało zawieszone z powodu konieczności oczekiwania na wyniki spraw cywilnych dotyczących Polnordu.

Michał Ostrowski krytykuje decyzję prokuratury

Legalny zastępca Prokuratora Generalnego Michał Ostrowski, który wcześniej nadzorował to śledztwo, skrytykował decyzję o umorzeniu postępowania wobec Romana Giertycha. W rozmowie na antenie Radia Wnet określił ją jako "zdumiewającą" i wskazał, że w ciągu ostatniego roku trwała "operacja", która doprowadziła do takiego rozstrzygnięcia.

– Skutek tej decyzji procesowej jest taki, że jeśli w ciągu roku nie zostanie ona wzruszona, będzie oznaczać dla Romana G. to samo, co wyrok uniewinniający – wyjaśnił Ostrowski.

Prokurator zwrócił również uwagę na niekonsekwencję w działaniach śledczych. Jego zdaniem umorzenie zarzutów wobec Giertycha przy jednoczesnym zawieszeniu postępowania wobec pozostałych podejrzanych wskazuje na promowanie jednego z uczestników sprawy.

Ostrowski skrytykował również argumentację prokuratury, która uzależniła dalsze kroki od wyników procesów cywilnych. – Prawo karne wyraźnie mówi, że pierwszeństwo mają ustalenia karne, a nie cywilne – podkreślił.

Prokurator Ostrowski zaapelował do władz Prokuratury Regionalnej w Lublinie o udostępnienie akt sprawy dziennikarzom, aby opinia publiczna mogła samodzielnie ocenić zgromadzone dowody.

Giertych triumfuje

Do decyzji prokuratury odniósł się sam Roman Giertych, który na swoim profilu na portalu X napisał o „triumfie Temidy”.

– Po ponad 4 latach umorzono moją sprawę. W tym czasie wiele razy sądy stwierdzały, że prokuratura, mimo osobistego zaangażowania szefa Prokuratury Regionalnej w Lublinie J. Ziarkiewicza, nie uprawdopodobniła popełnienia przeze mnie jakiegokolwiek przestępstwa – podkreślił Giertych.

Decyzja prokuratury wzbudza kontrowersje, zwłaszcza w kontekście umocowania politycznego Romana Giertycha i krytyki Michała Ostrowskiego, który podkreśla niejasności i brak transparentności w działaniach organów ścigania.

Kilka dni temu, sprzyjający władzy Donalda Tuska tygodnik "Newsweek" napisał, że premier miał "straszyć" ministra sprawiedliwości Adam Bodnara, że jeśli nie przyspieszy spraw rozliczeń polityków opozycji to dostanie do resortu Giertycha w roli nadzorcy. 

źr. wPolsce24 za wnet.fm

 

Polska

Prezydent Andrzej Duda przypomina o Polakach, którzy ratowali Żydów w czasie niemieckiej okupacji. "Wspólnie zamieszkiwaliśmy tę ziemię"

opublikowano:
1882952_6.webp
(fot. wPolsce24)
Prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystościach Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacja niemiecką, w Kaplicy Pamięci Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.
Polska

Zaproszenie na Konferencję w Sejmie z okazji Narodowego Dnia Życia

opublikowano:
2025.03.24-banerek konferencji 2025-03-21_14.54.33.webp
Serdecznie zapraszamy do udziału w wyjątkowej konferencji poświęconej ochronie życia i praw kobiet! Wydarzenie organizowane przez Parlamentarny Zespół na rzecz Życia i Rodziny oraz Koalicję dla Życia i Rodziny zgromadzi ekspertów, parlamentarzystów, lekarzy oraz przedstawicieli organizacji pro-life. Konferencja odbędzie 24 marca w budynku Sejmu RP w godzinach 11-15.
Polska

Tusk chwali się, że był "wśród zwykłych Polaków". Szybko go wypunktowano

opublikowano:
1884061_3.webp
Premier podczas meczu (fot. wPolsce24)
O tym, że premier Tusk jest zapalonym kibicem piłki nożnej wiemy od dawna. O jego "harataniu w gałę" było głośno szczególnie podczas dwóch pierwszych kadencji. Wiek jednak robi swoje i teraz trudniej go zobaczyć na murawie. Nie oznacza to, że w ogóle zrezygnował z piłki. Ostatnio pochwalił się, że oglądał na żywo mecz Polska-Malta. Jak zauważył "wśród zwykłych Polaków". Zapomniał dodać, że w loży VIP.
Polska

Dolewała koleżance z pracy żrące chemikalia do herbaty. Wszystko nagrała ukryta kamera

opublikowano:
trucicielka.webp
(fot. za policja.pl)
To historia jak z książek Agaty Christie! Niestety, wydarzyła się naprawdę i to w samym centrum Warszawy. Zatrzymano w tej sprawie dwie kobiety. Pierwsza - dolewała koleżance z pracy trujące chemikalia do szklanek i butelek z napojami. Druga - wiedząc o wszystkim - nie przerwała przestępczego procederu i nikogo nie poinformowała. Wszystko zarejestrowała ukryta kamera!
Polska

Michał Wójcik: Ta władza nie cofnie się przed niczym. Na Zachodzie już to wiedzą

opublikowano:
1885678_6.webp
Michał Wójcik o sprawie Barbary Skrzypek (fot. wPolsce24)
- Sytuacja w Polsce stała się sytuacją międzynarodową i trudno się dziwić. Prokurator Wrzosek nie potraktowała problemów zdrowotnych przesłuchiwanego świadka poważnie. Pozwoliła na wielogodzinne przesłuchanie, odmawiając Skrzypek prawa do obecności pełnomocnika podczas przeprowadzenia czynności - pisze hiszpański dziennikarz Alvaro Penas w artykule na łamach The European Conservative. Do słów tych odniósł się poseł PiS Michał Wójcik.
Polska

Których ministrów Polacy nie lubią najbardziej?

opublikowano:
1885931_2.webp
Polacy coraz bardziej mają dość rządu Donalda Tuska (fot. wPolsce24)
Dziennikarze telewizji wPolsce24 zapytali mieszkańców o to, który z ministrów w pierwszej kolejności powinien pożegnać się ze swoim stanowiskiem. Odpowiedzi były różne, ale wniosek jest w zasadzie jeden. Rozczarowanie działaniami koalicji 13 grudnia jest coraz większe.