Polska

Telewizja wPolsce24 ujawnia sensacyjne akta Schnepfa! Chwalił się walką z „bandami”, szykowali go na agenta wywiadu w Waszyngtonie

opublikowano:
akta schepfa.webp
Maksymilian Schnepf miał sam chwalić się zwalczaniem niepodległościowego podziemia po II wojnie światowej (Fot. screen wPolsce24)
Telewizja wPolsce24 ma akta personalne Maksymiliana Schnepfa, jednego ze zbrodniarzy odpowiedzialnych za Obławę Augustowską, ojca Ryszarda Schnepfa i teścia gwiazdy neo-TVP Doroty Wysockiej-Schnepf.

Nowe dokumenty dotyczące Maksymiliana Schepfa ujawnił wspólnie z historykiem dr. Piotrem Gontarczykiem Michał Karnowski w programie „Minęła 20.15”.

Walki z "bandami"

To akta personalne zgromadzone przez komunistyczny wywiad. Dowiadujemy się z nich, że „zasługi” Schepfa-seniora dla reżimu stalinowskiego nie ograniczały się do Obławy Augustowskiej. Schepf podawał, że został ranny w walce z „bandami” (tak komuniści nazywali oddziały polskiego podziemia niepodległościowego) w 1945 roku, w swoich życiorysach ojciec Ryszarda Schepfa miał pisać, że brał udział w likwidacjach takich „band” na Białostocczyźnie.

- Kluczowe wydaje się, że sam on się tym chwalił – komentował dr Piotr Gontarczyk.

Niedoszły agent "Czapla"

Jeszcze ciekawiej brzmią informacje o tym, że służąc w Zarządzie II Sztabu Generalnego Ludowego Wojska Polskiego Maksymilian Schnepf przeszedł szkolenie wywiadowcze. Miał być bowiem wysłany jako agent do Stanów Zjednoczynych. „Czapla” – tak miał brzmieć pseudonim Schnepfa.

- Był to człowiek tak zaufany, do pewnego momentu przynajmniej, dla Sowietów i dla przebranych w polskie mundury, że miał pełnić bardzo ważną rolę wywiadowczą rezydenta w Waszyngtonie – podkreślił dr Gontarczyk.

Dlaczego ostatecznie z pracy w charakterze agenta nic nie wyszło? Historyk zaznaczał, że należy to jeszcze zbadać. Być może chodziło o wzbierające już wówczas w partii komunistycznej nastroje antyżydowskie.

- W 1954, już po moskiewskim procesie lekarzy, przychodziły pierwsze sygnały, żeby Żydów z wysokich stanowisk powoli usuwać – przypominał dr Gontarczyk.

Do końca na froncie propagandy

Historyk odniósł się do jeszcze jednej informacji z akt.

- Mało kto wie, że około 1970 roku towarzysz Schnepf przeszedł na emeryturę, a jeszcze w 1969 roku był funkcjonariuszem propagandy komitetu wojewódzkiego PZPR w Warszawie – powiedział dr Piotr Gontarczyk.

CIĄG DALSZY ARTYKUŁU POD MATERIAŁEM WIDEO

Tata i teść

O Maksymilianie Schnepfie zrobiło się głośno z powodu otwarcia Domu Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej i poświęconej zbrodni wystawie. Wzbudziła ona wielkie kontrowersje, bo Schnepfa nie uwzględniono wśród zbrodniarzy. 

Schnepf-senior to teść Doroty Wysockiej-Schnepf, gwiazdy TVP w likwidacji, nazwanej przez dziennikarza Krzysztofa Stanowskiego „arcykłapłanką propagandy” tej stacji. Synem Maksymiliana Schnepfa jest Ryszard Schnepf, dyplomata związany z obecną władzą, członek Konferencji Ambasadorów znanej z ostrej krytyki rządu PiS . Prezydent Andrzej Duda nie zgodził się na jego nominację na ambasadora w Rzymie.

Mały Katyń

— Pan minister Radosław Sikorski chce odwołać z ambasady w Lizbonie ambasador Joannę Pilecką, która jest młodszą krewniaczką rotmistrza Pileckiego, ale bardzo chce wysłać jako polskiego ambasadora pana Ryszarda Schnepfa, którego tata, razem z Sowietami uczestniczył w Obławie Augustowskiej przeciwko Polakom — mówił o motywach swojej decyzji prezydent.

Maksymilian Schnepf dowodził pododdziałem ludowego Wojska Polskiego wspierającym Armię Czerwoną i NKWD w wymierzonej w polskie podziemie niepodległościowe zbrodniczej operacji, nazwanej potem Obławą Augustowską. To najkrwawsza akcja komunistów wymierzona w powojenną konspirację, w „Małym Katyniu” mogło zginąć nawet 1,5 tys. osób.  

Nie zgadzają się liczby

Dlaczego Schnepf nie znalazł się wśród oprawców pokazanych na wystawie? Władze Instytutu uważają, że jego działania doprowadziły do śmierci… zbyt małej liczby Polaków. Podkreślano, iż jego sumienie obciąża śmierć „jedynie” 22 osób (te dane kwestionowali historycy), wyliczano, jaki procent wszystkich zabitych stanowią ofiary Schenpfa-seniora.

Po wielkiej burzy, którą wywołały wpisy z konta na IP w serwisie X zostały one skasowane. Wydawało się, że Instytut zmieni narrację. Ale nic z tych rzeczy.

Umieszczanie nazwiska podporucznika, który był jednak mniej ważną postacią w katowaniu Polaków niż chociażby wspomniany Szostak (Jan Szostak, funkcjonariusz PUBP w Augustowie, agent NKWD - red.) byłoby przyczynkiem aby muzeum i otwarcie było jakimś tematem politycznym – wypaliła rzeczniczka Instytutu Pileckiego Luiza Jurgiel-Żyła.

Jej wypowiedź wywołała kolejny skandal. Opozycja wezwała do odwołania Jurgiel-Żyły.

Kiedy dymisja tej niemądrej pani? – pytał poseł PiS Janusz Cieszyński.

źr. wPolsce24

 

Polska

Kosiniak-Kamysz o skandalicznej wystawie w gdańskim muzeum. "Nie służy polskiej pamięci"

opublikowano:
AWIK6739 (2) (1).webp
(fot. Andrzej Wiktor\Fratria)
Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz skomentował skandaliczną wystawę w Muzeum Gdańska. Nie ukrywał, że nie podoba mu się pomysł jej organizacji.
Polska

Prezydent ułaskawił Bąkiewicza. Chodzi o karę za „Babcię Kasię”

opublikowano:
AW_Ustawa447_25022019_07.webp
Lider Ruchu Obrony Granic Robert Bąkiewicz (Fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie o darowaniu kary Robertowi Bąkiewiczowi - przekazała prok. Anna Adamiak, rzecznik pasowa Prokuratora Generalnego. Chodzi o wyrok za naruszenia nietykalności cielesnej agresywnej aktywistki znanej szerzej jako „Babcia Kasia”.
Polska

Tak rząd chroni teścia swojej funkcjonariuszki. Wymazany z listy zbrodniarzy

opublikowano:
1994495_4.webp
Sznepf usunięty z listy zbrodniarzy (fot. wPolsce24)
Ofiary Obławy Augustowskiej pozbawiono najpierw życia, a potem prawa do chwały. W domu Turka w Augustowie otwarty został Dom Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. To miejsce, które upamiętnia największą zbrodnię dokonaną na Polakach po II wojnie światowej. Niestety zabrakło nazwiska komunistycznego zbrodniarza.
Polska

Obrzydliwy atak Onetu na siostrę Mateusza Morawieckiego

opublikowano:
1994365_6.webp
Teresa Gaj odpowiada na skandaliczny atak Onetu na siostrę Mateusza Morawieckiego (fot. wPolsce24)
Wstrętny paszkwil - tylko tak można określić artykuł Onetu, w którym niemiecko-szwajcarski portal informuje o rzekomym wykorzystywaniu przez siostrę Mateusza Morawieckiego byłej żołnierz Armii Krajowej Teresy Gaj. Sama kombatantka przesłała do naszej redakcji list, w którym zaprzecza skandalicznym oskarżeniom redaktora Jacka Harłukowicza.
Polska

Sawicki uderza w rząd Tuska i spółki. "Pracują tam ludzie dla zewnętrznych koncernów"

opublikowano:
1994527_5.webp
Marszałek senior Marek Sawicki był gościem redaktora marka Pyzy (fot. wPolsce24)
- W spółkach związanych z energetyką, z sektorem paliwowym, mamy tak hamujących ludzi, którzy mam wrażenie, że pracują bardziej dla zewnętrznych koncernów energetycznych, niż dla państwa polskiego i dla polskich spółek - mówił w rozmowie z Markiem Pyzą poseł PSL Marek Sawicki.
Polska

Prawie milion złotych za pobyt pracowników ministerstwa klimatu i środowiska w Brukseli. Gigantyczne pieniądze na luksusowy hotel

opublikowano:
_MIL4194_Wycinka.webp
(fot. Fratria/ Liudmyla Kazakova)
Luksusowy samochód czy mieszkanie w centrum Warszawy? Na takie zbytki można byłoby wydać to, na co poszły publiczne pieniądze w kwocie: 874 tys. zł. Tyle miały kosztować pobyty pracowników MKiŚ w luksusowym hotelu w Brukseli. To równowartość 1750 noclegów.