Polska

Sąd oddalił odwołanie stowarzyszenia Marsz Niepodległości. Decyzja władz Warszawy podtrzymana

opublikowano:
mid-24a15158.webp
Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił odwołanie stowarzyszenia Marsz Niepodległości. (fot. PAP/Leszek Szymański)
Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił odwołanie stowarzyszenia Marsz Niepodległości od decyzji stołecznego ratusza. Wcześniej warszawscy urzędnicy nie wydali zgody na organizację zgromadzenia w dniu 11 listopada.

Jak informowaliśmy w poniedziałek, warszawski ratusz nie wydał zgody na organizację 11 listopada Marszu Niepodległości. Decyzję uzasadniano niewłaściwym składaniem zawiadomień i - powołując się na opinię służb - argumentowano, że zgromadzenie sparaliżowałoby miasto. Podobnie decyzję ratusza tłumaczył prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Odwołanie odrzucone

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią stowarzyszenie Marsz Niepodległości złożyło do Sądu Okręgowego odwołanie od decyzji władz stolicy. W środę sąd oddalił odwołanie. 

Jesteśmy po rozprawie ws. Marszu Niepodległości. To tylko 1h przed sądem, ale wcześniej wykonaliśmy razem z mec. Magdą Majkowską z OrdoIuris kawał dobrej roboty przygotowując odwołanie. Obecnie czekamy na postanowienie sądu – poinformował przed godziną 14 prezes stowarzyszenia Bartosz Malewski.

Po godzinie 14:30 Michał Nieznański z Konfederacji poinformował w mediach społecznościowych, że sąd odrzucił odwołanie w sprawie Marszu Niepodległości.

„Pozorne” argumenty

Wcześniej stanowisko Trzaskowskiego w sprawie marszu, który miał odbyć się w Warszawie 11 listopada, komentował prezes stowarzyszenia Marsz Niepodległości.

Argumenty, które podnosi Rafał Trzaskowski, są pozorne. Rząd przyzwyczaił nas przez rok, że najpierw podejmuje założone działania, a dopiero później szuka podstawy prawnej – oświadczył Bartosz Malewski.

Ratusz się nie zgadza

Ratusz tłumaczył, że nie wyraził zgody na organizację zgromadzenia 11 listopada, ponieważ stowarzyszenie składało kilka zawiadomień, nie wycofując się przy tym z poprzednich wniosków. W związku z tym władze Warszawy uznały, że nie mogą stwierdzić, które z zawiadomień jest właściwe i będzie przeprowadzone. Zawracano również uwagę na termin złożenia zawiadomień.

Terminem zgromadzenia jest bowiem czas jego trwania od początku do jego zakończenia. Zatem tylko zgromadzenie w całości zamykające się w przedziale czasowym pomiędzy 6 a 30 dniem od jego zgłoszenia (licząc od daty zgłoszenia do daty jego zakończenia) może być zgromadzeniem zgłoszonym zgodnie z ustawą – dodano.

źr. wPolsce24 za X/@Nieznanski_M / X/@BartoszMalewski

Polska

Daniel Obajtek tłumaczył w siedzibie NIK, dlaczego chciał budować w Polsce silny multienergetyczny koncern

opublikowano:
mid-24b21079.webp
(Fot. PAP/Marcin Obara)
Daniel Obajtek, b. prezes Orlenu stawił się w siedzibie NIK na przesłuchanie ws. m.in. fuzji Orlenu i Lotosu.
Polska

Czy Maciej Lasek odważy się na debatę w telewizji wPolsce24 na temat CPK? Czy jest tchórzem?

opublikowano:
AWIK_Lasek_5082022_01.webp
Czy Maciej Lasek znajdzie w sobie dość odwagi, by stanąć do uczciwej debaty o CPK? (fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Maciej Lasek, dziś pełniący funkcję pełnomocnika rządu ds. CPK, a wcześniej zdeklarowany przeciwnik tego projektu opowiadał o swoich działaniach w Sejmie. Nie omieszkał zaatakować przy tym swojego poprzednika z PiS posła Marcina Horały. Rzecz w tym, że stosunek czasu, jaki obaj panowie mieli do dyspozycji wynosił 15 do 1 na korzyść Laska. Jak naprawić tę niesprawiedliwość zasugerował na naszej antenie poseł Andrzej Śliwka.
Polska

Dr Karol Nawrocki obywatelskim kandydatem na prezydenta. PiS ma dopiero w niedzielę ogłosić decyzję czy poprze prezesa IPN

opublikowano:
videoframe_45174276.webp
Telewizja wPolsce24 jako pierwsza podała, że prezes IPN dr Karol Nawrocki nie będzie kandydatem partyjnym na prezydenta, a wystartuje z komitetu obywatelskiego. W niedzielę PiS najpewniej udzieli mu oficjalnie swojego poparcia, co oznacza, że największa partia opozycyjna nie wystawi partyjnego kandydata w wyścigu o Pałac Prezydencki w 2025 roku. Karol Nawrocki nie jest członkiem żadnej partii politycznej.
Polska

Paulina Matysiak w porannej rozmowie: Trudno mówić Polakom - halo, nie chorujcie w październiku, przyjdźcie może w styczniu

opublikowano:
paulina_matysiak.webp
Paulina Matysiak nie szczędziła cierpkich słów pod adresem Izabeli Leszczyny (fot. wPolsce24)
Paulina Matysiak była gościem Bartosza Łyżwińskiego w Porannej Rozmowie Politycznej telewizji wPolsce24. Posłanka mówiła m.in. o konieczności odwołania Izabeli Leszczyny ze stanowiska ministra zdrowia, wolnych niedzielach i wigilii oraz o CPK i sytuacji polskiej kolei.
Polska

Bruksela ślepa na łamanie prawa w Polsce? Pokrętne tłumaczenia unijnego komisarza

opublikowano:
mid-24b22331.webp
Minister sprawiedliwości RP Adam Bodnar (P) i komisarz UE do spraw sprawiedliwości Didier Reynders (L) podczas konferencji prasowej, po spotkaniu w Ministerstwie Sprawiedliwości w Warszawie (fot. PAP/Rafał Guz)
Komisarz Unii Europejskiej do spraw sprawiedliwości Didier Reynders kolejny raz przebywa z wizytą w Polsce. Polityk został zapytany o komentarz do rozstrzygnięcia, które zapadło w Trybunale Konstytucyjnym. TK uznał, iż usunięcie Dariusza Barskiego, legalnego Prokuratora Krajowego odbyło się z naruszeniem konstytucji.
Polska

Bodnar chce siłą doprowadzić Ziobrę przed nielegalną komisję

opublikowano:
AWIK_Ziobro_3042024_61.webp
Adam Bodnar chce siłą doprowadzić Zbigniewa Ziobrę przed komisję śledczą (fot. fratria/ Andrzej Wiktor)
Choć Trybunał Konstytucyjny podważył legalność sejmowej komisji ds. Pegasusa, uznając ją za niekonstytucyjną, minister sprawiedliwości i prokurator generalny właśnie skierował do Sejmu wniosek, by siłą postawić przed komisją swojego poprzednika na tym stanowisku Zbigniewa Ziobrę. Czy to złamanie konstytucyjnej zasady nietykalności posła?