Warszawski ratusz nie zgadza się na Marsz Niepodległości. Będzie odwołanie
Warszawski ratusz poinformował, że 28 września stowarzyszenie Marsz Niepodległości złożyło pierwsze zawiadomienie o zgromadzeniu zwołanym od godziny 21 w dniu 28 października do godziny 1 w dniu 12 listopada. Dodano, że organizator składał kolejne zawiadomienia, których treść była taka sama, ale wskazywano w nich inną datę początkową wydarzenia. W każdym z nich wskazywano, że udział w wydarzeniu weźmie 100 tys. osób.
Zgodnie ze składanymi zawiadomieniami 28 października o godzinie 21 miałoby rozpocząć się zgromadzenie stacjonarne na obszarze ronda Dmowskiego i pl. Defilad. Zakończenie zaplanowano na 11 listopada na godzinę 14. Tego dnia miałby rozpocząć się przemarsz trasą: Al. Jerozolimskie, most Poniatowskiego, ul. Wał Miedzeszyński, ul. Wybrzeże Szczecińskie, ul. Siwca z zakończeniem na błoniach Stadionu Narodowego.
Ratusz nie wyraża zgody
Ratusz odmówił wydania zgody, tłumacząc, że sposób składania zawiadomień przez stowarzyszenie Marsz Niepodległości nie pozwala uznać, które z nich jest w rzeczywistości prawdziwe i będzie przeprowadzone, ponieważ w żadnym z kolejnych zgłoszeń organizator nie wycofał się ze wcześniejszej złożonych zawiadomień.
Terminem zgromadzenia jest bowiem czas jego trwania od początku do jego zakończenia. Zatem tylko zgromadzenie w całości zamykające się w przedziale czasowym pomiędzy 6 a 30 dniem od jego zgłoszenia (licząc od daty zgłoszenia do daty jego zakończenia) może być zgromadzeniem zgłoszonym zgodnie z ustawą – dodano.
Zdaniem urzędników stowarzyszenie swoimi działaniami chce uzyskać „przewagę” nad innymi potencjalnymi organizatorami zgromadzeń zwoływanymi 11 listopada 2024 roku w centrum stolicy.
W konsekwencji służą ograniczeniu wolności konstytucyjnej do organizacji innych zgromadzeń w dniu Narodowego Święta Niepodległości – podkreśla ratusz, który jednocześnie wystąpił do Policji, Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego oraz Zarządu Transportu Miejskiego o ocenę planowanego zgromadzenia.
Odpowiedzi, jakie zostały udzielone jednoznacznie świadczą o tym, że organizacja zgromadzenia w przyjętej przez organizatora formule (w pierwszym zgłoszeniu jest to łącznie 16 dni, w późniejszych składanych zawiadomieniach ta liczba odpowiednio maleje), będą miały bardzo negatywny wpływ na funkcjonowanie miasta i działania służb ratunkowych oraz transportu publicznego, doprowadzając do paraliżu komunikacyjnego znacznej części Warszawy, co z kolei spowoduje zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców – przekazano.
Będzie odwołanie
Stowarzyszenie Marsz Niepodległości zapowiedziało złożenie odwołania do Sądu Okręgowego w Warszawie. Oceniono, że decyzja uderza w „wolę dziesiątek tysięcy patriotów chcących 11 listopada świętować odzyskanie niepodległości w Warszawie”.
źr. wPolsce24 za PAP