Senat oddaje hołd wybitnym Polakom
Za uchwałami opowiedzieli się wszyscy obecni parlamentarzyści, z wyjątkiem uchwały dotyczącej Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, przy której dwóch senatorów wstrzymało się się od głosu.
W uchwale ustanawiającej rok 2025 Rokiem ks. prof. Józefa Tischnera oceniono, że Tischner "przez całe życie budował mosty między różnymi środowiskami i nurtami umysłowymi, a jego działalność i dziedzictwo zachowują wartość zarówno w kontekście religijnym, jak i świeckim".
Przypomniano, że z uwagi na prezentowane przekonania, Tischner uważany był za kapelana "Solidarności". Zaznaczono, że:
Jego etyka solidarności, kluczowa w walce z reżimem komunistycznym w Polsce, również dziś umożliwia głębsze zrozumienie moralnych fundamentów demokracji". "W swoich dziełach niejednokrotnie podkreślał potrzebę odpowiedzialności społecznej, dialogu i współpracy, akcentując konieczność budowy społeczeństwa hołdującego wartościom etycznym" - czytamy w uchwale.
Senat, przekonany o szczególnym znaczeniu dorobku twórczego Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, ustanowił ją patronem roku 2025. "Spuścizna ‘polskiej Safony’ to 500 wierszy, 20 sztuk teatralnych i 10 słuchowisk radiowych. To także kilkadziesiąt utworów stricte patriotycznych" - napisano w uchwale.
Uchwała przypomina:
Twórczość urodzonej w Krakowie wnuczki, córki i siostry wielkich Kossaków od lat jest obiektem badań największych autorytetów skupionych przy Instytucie Badań Literackich w Warszawie. Poświęcono jej sześć książek biograficznych, kilkanaście dokumentów radiowych i telewizyjnych, a jej życie stało się kanwą sztuk teatralnych" - zwrócono uwagę w uchwale.
Dodano, że Pawlikowska-Jasnorzewska to, jak pisała o "koleżance po piórze" noblistka Wisława Szymborska, "poetka, której widzenie świata, pojmowanie miłości jest tak uniwersalne i wyprzedzające epokę, że wzrusza kolejne pokolenia czytelników".
Senat podjął także uchwałę o ustanowieniu roku 2025 Rokiem Władysława Stanisława Reymonta. "W 2025 r. będziemy obchodzić setną rocznicę śmierci Władysława Stanisława Reymonta, wybitnego pisarza, laureata Nagrody Nobla, którą Akademia Szwedzka przyznała 13 listopada 1924 r." - przypomniano w uchwale Senatu.
W 2025 r. będziemy obchodzić setną rocznicę śmierci Władysława Stanisława Reymonta, wybitnego pisarza, laureata Nagrody Nobla, którą Akademia Szwedzka przyznała 13 listopada 1924 r." - przypomniano w uchwale Senatu i wskazano, że "uniwersalna, ponadczasowa treść ‘Chłopów’ sprawiła, że przetłumaczono powieść na 29 języków, powstały także jej filmowe adaptacje oraz różne inscenizacje".
Senat Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu jego dorobku twórczego dla dziedzictwa narodowego i światowego – czytamy w uchwale.
Ostatnią z osób, które Senat chce upamiętnić w 2025 jest Wojciech Jerzy Has.
W setną rocznicę urodzin Wojciecha Jerzego Hasa Senat Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd jednemu z najwybitniejszych twórców naszych czasów – filmowcowi, scenarzyście, rysownikowi oraz wieloletniemu wykładowcy i rektorowi Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Jego imponujący dorobek znany jest miłośnikom kina na całym świecie. Takie filmy jak ‘Pożegnania’, ‘Jak być kochaną’, ‘Rękopis znaleziony w Saragossie’, ‘Lalka’ czy ‘Sanatorium pod klepsydrą’ trwale wpisały się w historię nie tylko polskiej kinematografii" - podkreślono.
źr. wPolsce24 za PAP