Polska

Smutny znak czasów. Likwidują przedszkola, by zrobić miejsce dla placówek senioralnych?

opublikowano:
MK9_prz_IMG_8682.webp
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. Fratria)
W Olsztynie zapadła decyzja, która wzbudziła duże kontrowersje wśród mieszkańców – głosami radnych Koalicji Obywatelskiej przegłosowano zamiar likwidacji dwóch miejskich przedszkoli: nr 6 i nr 37. Powodem, jak tłumaczą władze miasta, jest zły stan techniczny obu placówek. Jednak w tle tej decyzji pojawiają się niepokojące pytania o priorytety miejskiej polityki.

Przedszkole nr 6 mieści się w zabytkowym budynku na obrzeżach Starego Miasta. Gmach – według urzędników – nie spełnia współczesnych wymagań technicznych. Podkreślano, że brak windy spożywczej i trudności adaptacyjne uniemożliwiają przystosowanie obiektu do standardów nowoczesnych przedszkoli. Z kolei przedszkole nr 37, zbudowane w technologii azbestowej, zdaniem miasta, nie nadaje się do remontu.

Rodzice i część opinii publicznej kwestionują jednak tę argumentację, wskazując na brak działań zmierzających do modernizacji placówek. W geście sprzeciwu jeden z rodziców wręczył prezydentowi Olsztyna, Robertowi Szewczykowi, symboliczny rekwizyt – łopatę – nazywając go „grabarzem olsztyńskiej oświaty przedszkolnej”.

Demografia i pieniądze, czyli trudna arytmetyka miasta

Władze miasta przyznały, że decyzja o likwidacji przedszkoli była podyktowana także względami demograficznymi. Liczba urodzeń w Olsztynie drastycznie spada – w 2009 roku przyszło na świat 1,7 tys. dzieci, podczas gdy w 2023 roku liczba ta wyniosła zaledwie 908, a prognozy na kolejny rok są jeszcze bardziej pesymistyczne.

Dzięki zamknięciu przedszkoli miasto planuje zaoszczędzić rocznie około 5 milionów złotych. Zapewnia przy tym, że każde dziecko znajdzie miejsce w innych placówkach – publicznych lub prywatnych – z zachowaniem tych samych kosztów dla rodziców. Pracownicy likwidowanych przedszkoli mają także otrzymać zatrudnienie w innych instytucjach.

Placówki dla seniorów zamiast przedszkoli?

Władze Olsztyna zapewniają również, że nie zamierzają sprzedawać działek, na których stoją likwidowane przedszkola. Prezydent Szewczyk zasugerował, że w przyszłości mogą tam powstać placówki opieki dla seniorów, odpowiadając na rosnące zapotrzebowanie w tej sferze.

Taki kierunek działań może być kolejnym ciosem dla młodych rodzin, które już teraz zmagają się z trudnościami w dostępności miejsc w przedszkolach. Rodzice pytają, czy miasto, rządzone przez Koalicję Obywatelską, nie daje sygnału, że w Olsztynie brakuje przestrzeni dla najmłodszych, a priorytetem staje się opieka nad seniorami.

Symboliczne zamknięcie drzwi przyszłości?

Protesty rodziców i wręczona prezydentowi łopata to wyraz niezgody na politykę, którą wielu postrzega jako rezygnację z inwestowania w przyszłość miasta i jego najmłodszych mieszkańców. Decyzja ostateczna należy jednak do kuratora oświaty.

Czy w Polsce roku 2023 mamy do czynienia z początkiem nowego trendu? Likwidacja przedszkoli, która w Olsztynie staje się faktem, to smutny znak czasów, w których dzieci ustępują miejsca potrzebom osób starszych.

źr. wPolsce24 za PAP

Polska

Kosiniak-Kamysz o skandalicznej wystawie w gdańskim muzeum. "Nie służy polskiej pamięci"

opublikowano:
AWIK6739 (2) (1).webp
(fot. Andrzej Wiktor\Fratria)
Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz skomentował skandaliczną wystawę w Muzeum Gdańska. Nie ukrywał, że nie podoba mu się pomysł jej organizacji.
Polska

Prezydent ułaskawił Bąkiewicza. Chodzi o karę za „Babcię Kasię”

opublikowano:
AW_Ustawa447_25022019_07.webp
Lider Ruchu Obrony Granic Robert Bąkiewicz (Fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie o darowaniu kary Robertowi Bąkiewiczowi - przekazała prok. Anna Adamiak, rzecznik pasowa Prokuratora Generalnego. Chodzi o wyrok za naruszenia nietykalności cielesnej agresywnej aktywistki znanej szerzej jako „Babcia Kasia”.
Polska

Tak rząd chroni teścia swojej funkcjonariuszki. Wymazany z listy zbrodniarzy

opublikowano:
1994495_4.webp
Sznepf usunięty z listy zbrodniarzy (fot. wPolsce24)
Ofiary Obławy Augustowskiej pozbawiono najpierw życia, a potem prawa do chwały. W domu Turka w Augustowie otwarty został Dom Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. To miejsce, które upamiętnia największą zbrodnię dokonaną na Polakach po II wojnie światowej. Niestety zabrakło nazwiska komunistycznego zbrodniarza.
Polska

Obrzydliwy atak Onetu na siostrę Mateusza Morawieckiego

opublikowano:
1994365_6.webp
Teresa Gaj odpowiada na skandaliczny atak Onetu na siostrę Mateusza Morawieckiego (fot. wPolsce24)
Wstrętny paszkwil - tylko tak można określić artykuł Onetu, w którym niemiecko-szwajcarski portal informuje o rzekomym wykorzystywaniu przez siostrę Mateusza Morawieckiego byłej żołnierz Armii Krajowej Teresy Gaj. Sama kombatantka przesłała do naszej redakcji list, w którym zaprzecza skandalicznym oskarżeniom redaktora Jacka Harłukowicza.
Polska

Sawicki uderza w rząd Tuska i spółki. "Pracują tam ludzie dla zewnętrznych koncernów"

opublikowano:
1994527_5.webp
Marszałek senior Marek Sawicki był gościem redaktora marka Pyzy (fot. wPolsce24)
- W spółkach związanych z energetyką, z sektorem paliwowym, mamy tak hamujących ludzi, którzy mam wrażenie, że pracują bardziej dla zewnętrznych koncernów energetycznych, niż dla państwa polskiego i dla polskich spółek - mówił w rozmowie z Markiem Pyzą poseł PSL Marek Sawicki.
Polska

Prawie milion złotych za pobyt ministrów w Brukseli. Gigantyczne pieniądze na luksusowy hotel

opublikowano:
_MIL4194_Wycinka.webp
(fot. Fratria/ Liudmyla Kazakova)
Luksusowy samochód czy mieszkanie w centrum Warszawy? Na takie zbytki można byłoby wydać to, na co poszły publiczne pieniądze w kwocie: 874 tys. zł. Tyle miały kosztować pobyty pracowników MKiŚ w luksusowym hotelu w Brukseli. To równowartość 1750 noclegów.