Polska

Przedsiębiorcy naciskają na ułatwienia dla imigrantów. "Gazeta Wyborcza": Brakuje inżynierów

opublikowano:
imigracja pap.webp
Przedsiębiorcy chcą większej liczby imigrantów. Wielu Polaków, na przykład uczestnicy sobotnich manifestacji, przeciwnie (Fot. PAP/Maciej Kulczyński)
„Migranci są niezbędni polskiej gospodarce” – ogłasza "Gazeta Wyborcza", publikując postulaty przedsiębiorców, domagających się ułatwień w ściąganiu pracowników spoza Polski.

Według "Wyborczej" migranci są niezbędni polskiej gospodarce, bo z powodu kryzysu demograficznego „brakuje rąk do pracy”.

Jak wynika z cytowanego przez gazetę raportu Manpower Group, 59 proc. przedsiębiorców deklarowało w styczniu br., że ma problem ze znalezieniem pracowników o odpowiednich umiejętnościach. Chodzi przede wszystkim o osoby z wykształceniem technicznym i inżynieryjnym. 24 proc. badanych wskazuje na logistykę, 21 proc. potrzebuje ludzi do pracy w obsłudze klienta, 19 proc. w produkcji.

A jako że „poziom automatyzacji jest w Polsce niski, żeby nie powiedzieć - tragicznie niski” to, jak twierdzi "Wyborcza", „dla polskiej gospodarki zbawienna jest obecność podejmujących pracę migrantów”.

Biznes naciska

Stąd naciski organizacji biznesowych, żeby szerzej otworzyć Polskę na napływ pracowników ze Wschodu, Afryki czy Ameryki Łacińskiej.

- Gdyby nie obywatele Ukrainy już w ubiegłym roku mielibyśmy recesję. W I półroczu 2023 r. wpływy ze składek ZUS były o 17,6 proc. wyższe, niż w analogicznym okresie 2022 r., co jest skutkiem napływu uchodźców z Ukrainy do naszego kraju – argumentowali w liście do premiera Donalda Tuska przedstawiciele organizacji biznesowych.

Ukraińcy, Białorusini, Hindusi, Mołdawianie i Kolumbijczycy

Jak przypomina GW, według publikowanych co kwartał przez ZUS danych, z końcem maja składki emerytalne i rentowe odprowadzało w Polsce 1,2 mln cudzoziemców. To przede wszystkim Ukraińcy, w dalszej kolejności Białorusini. Inne istotne grupy cudzoziemców legalnie pracujących w naszym kraju to Hindusi, Mołdawianie i Kolumbijczycy.

źr. wPolsce24 za "Gazeta Wyborcza"

 

Polska

Kosiniak-Kamysz o skandalicznej wystawie w gdańskim muzeum. "Nie służy polskiej pamięci"

opublikowano:
AWIK6739 (2) (1).webp
(fot. Andrzej Wiktor\Fratria)
Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz skomentował skandaliczną wystawę w Muzeum Gdańska. Nie ukrywał, że nie podoba mu się pomysł jej organizacji.
Polska

Prezydent ułaskawił Bąkiewicza. Chodzi o karę za „Babcię Kasię”

opublikowano:
AW_Ustawa447_25022019_07.webp
Lider Ruchu Obrony Granic Robert Bąkiewicz (Fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie o darowaniu kary Robertowi Bąkiewiczowi - przekazała prok. Anna Adamiak, rzecznik pasowa Prokuratora Generalnego. Chodzi o wyrok za naruszenia nietykalności cielesnej agresywnej aktywistki znanej szerzej jako „Babcia Kasia”.
Polska

Tak rząd chroni teścia swojej funkcjonariuszki. Wymazany z listy zbrodniarzy

opublikowano:
1994495_4.webp
Sznepf usunięty z listy zbrodniarzy (fot. wPolsce24)
Ofiary Obławy Augustowskiej pozbawiono najpierw życia, a potem prawa do chwały. W domu Turka w Augustowie otwarty został Dom Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. To miejsce, które upamiętnia największą zbrodnię dokonaną na Polakach po II wojnie światowej. Niestety zabrakło nazwiska komunistycznego zbrodniarza.
Polska

Obrzydliwy atak Onetu na siostrę Mateusza Morawieckiego

opublikowano:
1994365_6.webp
Teresa Gaj odpowiada na skandaliczny atak Onetu na siostrę Mateusza Morawieckiego (fot. wPolsce24)
Wstrętny paszkwil - tylko tak można określić artykuł Onetu, w którym niemiecko-szwajcarski portal informuje o rzekomym wykorzystywaniu przez siostrę Mateusza Morawieckiego byłej żołnierz Armii Krajowej Teresy Gaj. Sama kombatantka przesłała do naszej redakcji list, w którym zaprzecza skandalicznym oskarżeniom redaktora Jacka Harłukowicza.
Polska

Sawicki uderza w rząd Tuska i spółki. "Pracują tam ludzie dla zewnętrznych koncernów"

opublikowano:
1994527_5.webp
Marszałek senior Marek Sawicki był gościem redaktora marka Pyzy (fot. wPolsce24)
- W spółkach związanych z energetyką, z sektorem paliwowym, mamy tak hamujących ludzi, którzy mam wrażenie, że pracują bardziej dla zewnętrznych koncernów energetycznych, niż dla państwa polskiego i dla polskich spółek - mówił w rozmowie z Markiem Pyzą poseł PSL Marek Sawicki.
Polska

Prawie milion złotych za pobyt pracowników ministerstwa klimatu i środowiska w Brukseli. Gigantyczne pieniądze na luksusowy hotel

opublikowano:
_MIL4194_Wycinka.webp
(fot. Fratria/ Liudmyla Kazakova)
Luksusowy samochód czy mieszkanie w centrum Warszawy? Na takie zbytki można byłoby wydać to, na co poszły publiczne pieniądze w kwocie: 874 tys. zł. Tyle miały kosztować pobyty pracowników MKiŚ w luksusowym hotelu w Brukseli. To równowartość 1750 noclegów.