Program "Profilaktyka 40 PLUS" wystartował 1 lipca 2021 roku. Miał służyć przede wszystkim kontroli i odbudowie zdrowia Polaków nadwyrężonego pandemią COVID-19. W jego ramach 40-latkowie i osoby starsze miały dostęp do bezpłatnego pakietu badań medycznych. Funkcjonowanie programu przedłużano już trzykrotnie, ale wraz z końcem 2024 roku nastąpi jego definitywny koniec.
Szeroki pakiet badań profilaktycznych jest dostępny dla wszystkich osób powyżej 40. roku życia, jednak program – zapoczątkowany, by ułatwić Polakom kontrolę zdrowia – nie będzie przedłużany. Osoby, które dotychczas nie skorzystały z tej możliwości, mają jeszcze kilka tygodni, by zadbać o zdrowie bez dodatkowych kosztów i bez skierowania.
Program „Profilaktyka 40 Plus” został uruchomiony jako odpowiedź na potrzebę szerokiej profilaktyki zdrowotnej w Polsce. Choć idea darmowych badań miała zapewnić dostęp do diagnostyki większej grupie obywateli, frekwencja była stosunkowo niska. Dotychczas zgłosiło się tylko kilkanaście procent uprawnionych, dlatego Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o zamknięciu programu wraz z końcem roku. Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny udzielając wywiadu stacji RMF zapowiedział jednak, że planowane są nowe inicjatywy, takie jak rozszerzenie badań medycyny pracy oraz zwiększenie uprawnień lekarzy rodzinnych, aby mogli zlecać większy zakres badań.
Jakie badania oferuje program „Profilaktyka 40 Plus”?
W ramach pakietu, dostępnego dla kobiet i mężczyzn 40+, można skorzystać z szeregu badań, które pozwalają ocenić stan zdrowia i wykryć potencjalne zagrożenia na wczesnym etapie. W skład pakietu diagnostycznego dla kobiet i mężczyzn wchodzą między innymi:
Badania dla kobiet:
morfologia krwi z oceną płytek krwi,
kontrola cholesterolu lub profil lipidowy,
poziom glukozy we krwi,
próby wątrobowe (AlAT, AspAT, GGTP),
poziom kreatyniny,
badanie moczu,
poziom kwasu moczowego,
test na krew utajoną w kale (metodą immunochemiczną).
pomiar ciśnienia tętniczego,
analiza masy ciała, wzrostu i obwodu w pasie,
obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).
Badania dla mężczyzn:
zakres badań jak dla kobiet,
dodatkowo badanie PSA – antygenu swoistego dla prostaty.
Warto wykorzystać ostatnie tygodnie funkcjonowania programu, aby zadbać o swoje zdrowie. Aby zapisać się na badania, wystarczy wypełnić krótką ankietę na Internetowym Koncie Pacjenta, co pozwoli wybrać dogodny termin i miejsce badań.
Wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak Kamysz wziął udział w uroczystościach upamiętniających założyciela PSL Wincentego Witosa. Szef MON zwrócił uwagę, że żyjemy w czasach odradzającego się imperium zła, któremu musimy przeciwdziałać. Lider ludowców jasno wskazał, że na czele tego imperium stoi putinowska Rosja, z którą Polska jest w stanie wojny hybrydowej.
Sąd drugiej instancji postanowił, że Janusz Palikot pozostanie w areszcie. Zgodnie z orzeczeniem sądu środek zapobiegawczy będzie obowiązywał do 6 grudnia 2024 r. Prokuratura będzie mogła wnioskować o przedłużenie aresztu.
- Komisja wykonała ciężką pracę żeby znaleźć takie działania, które nie miały miejsca w latach 2008-2015. Mamy tu do czynienia z selektywnym doborem treści, które są tak naprawdę marginalne albo zmanipulowane mówi w rozmowie z telewizją wPolsce24 Tomasz Szatkowski, ambasador Polski przy NATO.
Paweł Szopa został zatrzymany przez policję dominikańską. Władzę karaibskiego państwa podjęły decyzję o wydaleniu Szopy do Polski. - Jest już w samolocie i wieczorem będzie w kraju - powiedział wiceminister spraw wewnętrznych i Administracji Czesław Mroczek.
Jarosław Kaczyński zapowiedział złożenie przez Prawo i Sprawiedliwość wotum nieufności wobec minister zdrowia Izabeli Leszczyny. Podczas konferencji prasowej prezes ugrupowania stwierdził, że potrzebny jest szef resortu, który będzie miał „jakiś rzeczywisty plan”.