Polska

Masz ponad 40 lat? Nie przegap ostatniej szansy na darmową diagnostykę. Ministerstwo zamyka program badań profilaktycznych

opublikowano:
AW_Szpital_08102019_07.webp
Program Profilaktyka 40 PLUS miał służyć odbudowie zdrowia Polaków po pandemii (fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Program "Profilaktyka 40 PLUS" wystartował 1 lipca 2021 roku. Miał służyć przede wszystkim kontroli i odbudowie zdrowia Polaków nadwyrężonego pandemią COVID-19. W jego ramach 40-latkowie i osoby starsze miały dostęp do bezpłatnego pakietu badań medycznych. Funkcjonowanie programu przedłużano już trzykrotnie, ale wraz z końcem 2024 roku nastąpi jego definitywny koniec.
Szeroki pakiet badań profilaktycznych jest dostępny dla wszystkich osób powyżej 40. roku życia, jednak program – zapoczątkowany, by ułatwić Polakom kontrolę zdrowia – nie będzie przedłużany. Osoby, które dotychczas nie skorzystały z tej możliwości, mają jeszcze kilka tygodni, by zadbać o zdrowie bez dodatkowych kosztów i bez skierowania.

Program „Profilaktyka 40 Plus” został uruchomiony jako odpowiedź na potrzebę szerokiej profilaktyki zdrowotnej w Polsce. Choć idea darmowych badań miała zapewnić dostęp do diagnostyki większej grupie obywateli, frekwencja była stosunkowo niska. Dotychczas zgłosiło się tylko kilkanaście procent uprawnionych, dlatego Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o zamknięciu programu wraz z końcem roku. Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny udzielając wywiadu stacji RMF zapowiedział jednak, że planowane są nowe inicjatywy, takie jak rozszerzenie badań medycyny pracy oraz zwiększenie uprawnień lekarzy rodzinnych, aby mogli zlecać większy zakres badań.

Jakie badania oferuje program „Profilaktyka 40 Plus”?

W ramach pakietu, dostępnego dla kobiet i mężczyzn 40+, można skorzystać z szeregu badań, które pozwalają ocenić stan zdrowia i wykryć potencjalne zagrożenia na wczesnym etapie. W skład pakietu diagnostycznego dla kobiet i mężczyzn wchodzą między innymi:

Badania dla kobiet:

  • morfologia krwi z oceną płytek krwi,
  • kontrola cholesterolu lub profil lipidowy,
  • poziom glukozy we krwi,
  • próby wątrobowe (AlAT, AspAT, GGTP),
  • poziom kreatyniny,
  • badanie moczu,
  • poziom kwasu moczowego,
  • test na krew utajoną w kale (metodą immunochemiczną).
  • pomiar ciśnienia tętniczego,
  • analiza masy ciała, wzrostu i obwodu w pasie,
  • obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).

Badania dla mężczyzn:

  • zakres badań jak dla kobiet,
  • dodatkowo badanie PSA – antygenu swoistego dla prostaty.

Warto wykorzystać ostatnie tygodnie funkcjonowania programu, aby zadbać o swoje zdrowie. Aby zapisać się na badania, wystarczy wypełnić krótką ankietę na Internetowym Koncie Pacjenta, co pozwoli wybrać dogodny termin i miejsce badań.

źr. wPolsce24 za rmf24.pl

 

Polska

Pomagamy prawicy wybrać prezydenta! Kto będzie najlepszą Głową Państwa?

opublikowano:
gra_o_tron2.webp
- Ojczyzna jest w potrzebie – to znaczy: łajdacy / znów wzięli się do swojej odwiecznej tu pracy - pisał poeta. Od 13 grudnia ub. roku w Polsce mamy do czynienia z całym szeregiem wydarzeń, które powodują, że słowa Rymkiewicza brzmią złowieszczo aktualnie. To dlatego majowe wybory prezydenckie będą tak ważne i przełomowe dla naszej ojczyzny.
Polska

Pędził autem po chodniku. Piesi "oszukali przeznaczenie". Kierowca odmówił dmuchania w alkomat

opublikowano:
135-241839_m.webp
Drzewo uratowało pieszych idących chodnikiem przed zmasakrowaniem przez rozpędzoną mazdę (fot. Obraz z monitoringu z miejsca zdarzenia udostępniony na stronie policja.pl)
To prawdziwy cud, że ten wypadek nie zakończył się wielką tragedią, o której mówiłaby dziś cała Polska. W poniedziałek wieczorem w Międzyrzeczu 42-letni kierowca mazdy tak gnał ulicami miasta, że stracił panowanie nad pojazdem, wjechał na chodnik i uderzył w drzewo. Na szczęście, drzewo zatrzymało samochód, zapobiegając uderzeniu w pieszych, którzy znajdowali na trasie pędzącego auta.
Polska

Zapytaliśmy poszkodowanego w powodzi czy dostał pieniądze na remont domu

opublikowano:
videoframe_44496326.webp
Od powodzi minęły już ponad dwa miesiące, robi się coraz zimniej, a oni wciąż czekają, czekają i doczekać się nie mogą, mimo że ich domy nie nadają się do zamieszkania! Wielu powodzian z południa Polski zostało pozostawionych bez pomocy, mimo wielokrotnych obietnic i zapewnień jakie w świetle kamer składali i szef rządu Donald Tusk i wyznaczony przez niego specjalny pełnomocnik ds. usuwania skutków powodzi Marcin Kierwiński.
Polska

Daniel Obajtek tłumaczył w siedzibie NIK, dlaczego chciał budować w Polsce silny multienergetyczny koncern

opublikowano:
mid-24b21079.webp
(Fot. PAP/Marcin Obara)
Daniel Obajtek, b. prezes Orlenu stawił się w siedzibie NIK na przesłuchanie ws. m.in. fuzji Orlenu i Lotosu.
Polska

Czy Maciej Lasek odważy się na debatę w telewizji wPolsce24 na temat CPK? Czy jest tchórzem?

opublikowano:
AWIK_Lasek_5082022_01.webp
Czy Maciej Lasek znajdzie w sobie dość odwagi, by stanąć do uczciwej debaty o CPK? (fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Maciej Lasek, dziś pełniący funkcję pełnomocnika rządu ds. CPK, a wcześniej zdeklarowany przeciwnik tego projektu opowiadał o swoich działaniach w Sejmie. Nie omieszkał zaatakować przy tym swojego poprzednika z PiS posła Marcina Horały. Rzecz w tym, że stosunek czasu, jaki obaj panowie mieli do dyspozycji wynosił 15 do 1 na korzyść Laska. Jak naprawić tę niesprawiedliwość zasugerował na naszej antenie poseł Andrzej Śliwka.
Polska

Dr Karol Nawrocki obywatelskim kandydatem na prezydenta. PiS ma dopiero w niedzielę ogłosić decyzję czy poprze prezesa IPN

opublikowano:
videoframe_45174276.webp
Telewizja wPolsce24 jako pierwsza podała, że prezes IPN dr Karol Nawrocki nie będzie kandydatem partyjnym na prezydenta, a wystartuje z komitetu obywatelskiego. W niedzielę PiS najpewniej udzieli mu oficjalnie swojego poparcia, co oznacza, że największa partia opozycyjna nie wystawi partyjnego kandydata w wyścigu o Pałac Prezydencki w 2025 roku. Karol Nawrocki nie jest członkiem żadnej partii politycznej.