Pracownicy Urzędu Pracy przerzucali do Polski migrantów?

Jak poinformowała Straż Graniczna, zatrzymania były efektem wielomiesięcznej pracy funkcjonariuszy operacyjno-śledczych z Placówki Straży Granicznej w Radomiu Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej w Warszawie.
Na szkodę interesu publicznego
Na trop grupy przestępczej, funkcjonującej w strukturach jednego z powiatowych urzędów pracy na Mazowszu, funkcjonariusze wpadli po rozbiciu w maju 2024 roku innej zorganizowanej grupy działającej w tej samej instytucji i zatrzymaniu 10 osób, między innymi pracownicy tego urzędu, która do dziś pozostaje w areszcie.
Tym razem, akcja funkcjonariuszy Straży Granicznej pozwoliła zatrzymać trzy osoby, w tym dwóch wysoko postawionych urzędników państwowych. Podejrzanym zarzuca się przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków w związku z procedurą wydawania zaświadczeń o wpisie do ewidencji wniosków w sprawie pracy sezonowej i tym samym umożliwienie nielegalnego przekroczenia granicy RP cudzoziemcom z krajów wysokiego ryzyka migracyjnego, na podstawie dostarczonych dokumentów wymaganych do uzyskania polskiej wizy, a także poświadczania nieprawdy co do zamiaru zatrudnienia cudzoziemca na terenie Polski i tym samym - działania na szkodę interesu publicznego.
Przerzucili 12 tysięcy cudzoziemców
Z materiału przekazanego przez strażników wynika, że grupa przerzuciła blisko 12 500 cudzoziemców z Azji Centralnej, Afryki, Dalekiego Wschodu i Ukrainy, które później uzyskały dokumenty uzupełniające niezbędne do wnioskowania o wizę, a po jej uzyskaniu nabycia prawa do nielegalnego wjazdu do Polski i tym samym do innych krajów strefy Schengen. Członkowie grupy wykorzystywali dane personalne zarówno legalnych pracodawców, jak i tzw. słupów, z których tworzyli fikcyjnych pracodawców i na ich dane składali fałszywe wnioski o wydanie zezwoleń na pracę dla cudzoziemców.
Sprawą zajmuje się Prokuratura Rejonowa w Grójcu.
źr. wPolsce24 za rmf24.pl, Straż Graniczna