Polska

Posłanka KO w szpitalu poza kolejką. Na badanie wcisnęła ją pielęgniarka - koleżanka z partii

opublikowano:
Patryk Słowik z zero.pl nadal tropi polityków KO, którzy bez żenady nadużywają swojej pozycji wobec reszty społeczeństwa
Patryk Słowik z zero.pl nadal tropi polityków KO, którzy bez żenady nadużywają swojej pozycji wobec reszty społeczeństwa (Fot. zero.pl)
Posłanka Koalicji Obywatelskiej Małgorzata Pępek miała skorzystać z badań w szpitalu w Żywcu poza kolejką. Jak wynika z ustaleń, na świadczenie czekała trzy tygodnie, choć standardowy czas oczekiwania wynosi ponad dwa lata.

Do sytuacji doszło 22 lutego 2025 roku. Parlamentarzystce wykonano specjalistyczne badanie, na które – jak sama twierdzi – zapisała się trzy tygodnie wcześniej. Sprawę szeroko opisał portal zero.pl; to kolejna odsłona afery związanej z uprzywilejowaną pozycją w systemie ochrony zdrowia polityków partii Donalda Tuska, którą ujawnił dziennikarz Patryk Słowik.

Problem w tym, że – według ustaleń – czas oczekiwania na to świadczenie wynosi około 23 miesięcy. Oznacza to, że posłanka wyprzedziła wielu pacjentów zapisanych wcześniej, mimo że nie było medycznych wskazań do przyspieszenia terminu.

Zgodnie z informacją przekazaną przez szpital, obowiązuje zasada równego dostępu do świadczeń:
„Zgodnie z zasadą równego traktowania i dostępu do świadczeń zdrowotnych, każdy pacjent powinien zostać zarejestrowany i przebadany zgodnie z kolejką oczekujących, a o ewentualnym przyspieszeniu terminu badania (…) może zdecydować wyłącznie lekarz na podstawie stanu zdrowia pacjenta – co nie miało miejsca w przedmiotowej sytuacji”.

Szpital zareagował

Sprawa została wykryta przez procedury kontrolne placówki. W jej wyniku szpital nie rozliczył badania z Narodowym Funduszem Zdrowia. Władze lecznicy poinformowały posłankę o naruszeniu zasad, ale nie domagały się zwrotu pieniędzy. Jak wskazano, chodziło przede wszystkim o zwrócenie uwagi i przypomnienie zasad równego traktowania.

Placówka zapowiedziała także, że przypomni personelowi obowiązujące procedury.

„Zrobiono mi przysługę”

Małgorzata Pępek przyznała, że w uzyskaniu terminu pomogła jej osoba pracująca w szpitalu, związana z Koalicją Obywatelską.

– Zostałam zapisana na badanie przez osobę pracującą na oddziale położnictwa, będącą w strukturach Koalicji Obywatelskiej. Zrobiła mi przysługę, bo z powodu obowiązków zawodowych nie miałam czasu przyjść sama zarejestrować się w szpitalu – powiedziała w rozmowie z Zero.pl.

Dodała, że po kilku tygodniach otrzymała informację o zwolnionym terminie. Jednocześnie wskazała, że pielęgniarka została wezwana do złożenia wyjaśnień „tylko dlatego, że jest członkinią partii”.

„Płacę składki”

Posłanka przyznała, że otrzymała pismo ze szpitala informujące o nieprawidłowości, jednak – jak wynika z jej relacji – zignorowała je.

– Płacę składki zdrowotne i mam prawo korzystać ze świadczeń medycznych – argumentowała. Dodała też, że żałuje, iż nie zdecydowała się na wizytę prywatną, bo „nie miałaby teraz nieprzyjemności”.

Według relacji dziennikarzy, podczas jednej z rozmów telefonicznych polityk – nie rozłączając się – konsultowała swoją odpowiedź z inną osobą, która miała doradzić jej, by „do niczego się nie przyznawała”. Później tłumaczyła, że był to przypadkowy petent.

Lawina pism i zmiana stanowiska

Kontrowersje budzi również zachowanie posłanki po otrzymaniu pisma ze szpitala. Według ustaleń, zaczęła kierować do placówki liczne pytania i pisma. – Paraliżowała pracę, ewidentnie chciała się zemścić – twierdzą źródła cytowane przez portal.

Sama Pępek odpiera zarzuty, wskazując, że od lat interesuje się sytuacją szpitala i chciała uzyskać szczegółowe informacje. Zauważalna jest jednak zmiana jej stanowiska w sprawie lecznicy.

Jeszcze w 2024 roku apelowała o wsparcie dla szpitala i podkreślała jego trudną sytuację finansową, chwaląc działania władz placówki. Po ujawnieniu sprawy zaczęła jednak krytykować zarządzanie szpitalem. W interpelacjach kierowanych do ministra zdrowia wskazywała m.in. na „wątpliwości dotyczące przejrzystości rozliczeń” oraz sugerowała problemy w zarządzaniu placówką.

Szpital nie zaprzecza

Szpital w Żywcu nie zaprzeczył informacjom o ominięciu kolejki. Jednocześnie podkreślił, że nie komentuje indywidualnych przypadków, a wszystkie nieprawidłowości są na bieżąco identyfikowane.

Sprawa wywołała duże emocje, ponieważ dotyka jednego z najbardziej wrażliwych obszarów – równego dostępu do publicznej ochrony zdrowia.

źr. wPolsce24 za zero.pl

Polska

ROZMOWA WIKŁY. "Tusk gra Zełeńskim przeciw Polsce". Michał Dworczyk demaskuje kulisy kryzysu

opublikowano:
Michał Dworczyk w rozmowie z Marcinem Wikłą
Michał Dworczyk w rozmowie z Marcinem Wikłą (fot. wPolsce24)
Relacje polsko-ukraińskie znalazły się na historycznym wirażu, a strona ukraińska z pełną świadomością i premedytacją eskaluje napięcie. W najnowszej "Rozmowie Wikły" na antenie telewizji wPolsce24 europoseł PiS Michał Dworczyk bezlitośnie obnaża kulisy polityki Kijowa, uległość rządu Donalda Tuska oraz rosnący w siłę kult zbrodniarzy z UPA na Ukrainie.
Polska

Uzbrojony w dwa noże groził śmiercią. 35-letni obywatel Kuby zatrzymany w w województwie zachodniopomorskim - WIDEO

opublikowano:
2403226_4
Uzbrojony w dwa noże groził śmiercią. 35-letni obywatel Kuby zatrzymany w Szczecinie (fot. policja)
35-letni obywatel Kuby, który z dwoma nożami w rękach groził pozbawieniem życia dwóm osobom, trafił na dwa miesiące do aresztu. Do zdarzenia doszło na terenie powiatu choszczeńskiego, a sprawca został zatrzymany przez policję jeszcze tego samego dnia.
Polska

„Lepszy SORt. Zdrowie dla wybranych”. Szokujące kulisy afery w Szpitalu Południowym w reportażu telewizji wPolsce24

opublikowano:
szpital reort
Co sprawiło, że politycy Koalicji Obywatelskiej wpadli w taki popłoch? Dlaczego uciekają przed pytaniami, chowają się po kątach? Czy afera w warszawskim Szpitalu Południowym zakończy wiele karier, a może nawet zatopi rząd Donalda Tuska? Reportaż wPolsce24 "„Lepszy SORt. Zdrowie dla wybranych”.
Polska

ROZMOWA WIKŁY. „To nie jest zwykły pożar, tu pali się całe miasto”. Afera w Szpitalu Południowym pogrąża Koalicję Obywatelską

opublikowano:
wikła ok
Mnie interesuje odpowiedzialność tych, którzy dopuścili do tego czystej maści złodziejstwa – mówił w programie Rozmowa Wikły poseł Konfederacji Krzysztof Mulawa. Zdaniem polityka sprawa związana z warszawskim Szpitalem Południowym może okazać się jednym z najpoważniejszych problemów politycznych Koalicji Obywatelskiej.
Polska

Zdumiewające. Młody lekarz wcale nie oddał szpitalowi 500 tys. zł. Prokurator tłumaczy, dlaczego

opublikowano:
kacprzyk ulepszony
- Przelew został wykonany niezgodnie z przepisami – mówił na konferencji prasowej rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Antoni Skiba, odnosząc się do informacji medialnych, zgodnie z którymi Dawid Kacprzyk oddał szpitalowi 500 tysięcy złotych.
Polska

Afera w szpitalu Żywcu. Posłanka KO dla wPolsce24: Powinni mi podziękować, że przyszłam w terminie

opublikowano:
Pępek ok
Ja nie wiem, z czego tu jest problem – dziwi się w rozmowie z telewizją wPolsce24 posłanka Koalicji Obywatelskiej Małgorzata Pępek, która – jak ujawniły media - miała skorzystać z badań w szpitalu w Żywcu poza kolejką. Na świadczenie czekała trzy tygodnie, choć standardowy czas oczekiwania wynosi ponad dwa lata.