Polska

Wstrzymanie finansowania statku badawczego "Oceania" – zagrożenie dla polskiej oceanografii

opublikowano:
OTYw.webp
"Oceania" na arktycznych wodach (fot. facebook/Instytut Oceanologii PAN)
Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk (IO PAN) poinformował o wstrzymaniu finansowania przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) statku badawczego s/y "Oceania", co może mieć poważne konsekwencje dla polskich badań oceanograficznych.

"Oceania" to jedyny polski statek badawczy zdolny do prowadzenia działań poza Bałtykiem, który od 35 lat służy naukowcom do badań na Bałtyku i w Arktyce. Utrzymanie tej jednostki stało się niemożliwe bez rządowej dotacji, co może oznaczać konieczność jej wycofania z użytku.

Statek "Oceania" odgrywa niezwykle istotną rolę w badaniach oceanograficznych, szczególnie w kontekście zmian klimatycznych. Jest wykorzystywany do realizacji wielu międzynarodowych projektów naukowych, dzięki którym Polska zdobywa środki finansowe z Unii Europejskiej i Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Instytut Oceanologii PAN podkreśla, że bez statku prowadzenie badań morskich będzie niemożliwe, co zagrozi bieżącym projektom naukowym i współpracy z międzynarodowymi ośrodkami naukowymi.

Wstrzymanie dotacji to poważny cios dla polskiej nauki. Choć "Oceania" nie jest nowym statkiem, jej dotychczasowy stan techniczny umożliwia dalszą eksploatację. Brak wsparcia finansowego na pokrycie kosztów przeglądów i remontów statku de facto skazuje jednostkę na zezłomowanie. To zagroziłoby pozycji Polski na arenie międzynarodowej w zakresie badań oceanograficznych.

Profesor Jan Marcin Węsławski, dyrektor Instytutu Oceanologii PAN, określił decyzję MNiSW jako "cios dla polskich badań polarno-morskich", podkreślając, że Polska dzięki "Oceanii" znajduje się w czołówce światowej nauki w tej dziedzinie.

W odpowiedzi na apel naukowców MNiSW zadeklarowało, że sprawa zostanie pilnie rozpatrzona. Resort zaznaczył, że decyzje finansowe były wynikiem konkursu ocenianego przez ekspertów, a Instytut zwrócił się z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie decyzji.

Rzeczniczka resortu, Natalia Żyto, zapewniła w rozmowie z PAP, że sprawa jest na dobrej drodze formalnej, co daje nadzieję na pozytywne rozwiązanie.

s/y "Oceania" to żaglowiec zbudowany w 1985 r. w Stoczni Gdańskiej. Statek rocznie spędza do 250 dni na morzu, realizując misje badawcze na Bałtyku i Arktyce. Jego autonomia wynosi 30 dni, co pozwala na prowadzenie długotrwałych ekspedycji naukowych. Instytut Oceanologii PAN to największy polski ośrodek badający fizykę, chemię i biologię mórz, a utrzymanie "Oceanii" jest kluczowe dla kontynuowania tych badań.

Bez odpowiedniego wsparcia finansowego, Polska może utracić możliwość prowadzenia kluczowych badań dotyczących zmian klimatycznych i innych istotnych procesów zachodzących w morzach.

Afera związana z projektem „Oceania” nie jest jedynym skandalem, który wstrząsnął Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, kierowanym przez Dariusza Wieczorka, wiceprzewodniczącego Nowej Lewicy, inżyniera elektryka i działacza turystycznego - jak przeczytamy w Wikipedii. Wcześniej głośnym echem odbiła się sprawa usunięcia profesora Piotra Sankowskiego z funkcji prezesa w spółce IDEAS NCBR, której był współzałożycielem. IDEAS NCBR, powołana do wspierania rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce, miała misję, którą Sankowski realizował z sukcesami na arenie międzynarodowej. Odwołanie go wywołało falę krytyki ze strony polskich i zagranicznych naukowców, w tym rezygnację całej rady naukowej instytucji. Ministerstwo podjęło próbę naprawienia sytuacji, proponując Sankowskiemu dalsze koordynowanie badań, choć nowym prezesem został Grzegorz Borowik. 

Obie sprawy budzą wątpliwości co do transparentności działań ministerstwa i zarządzania publicznymi projektami badawczymi.

źr. wPolsce24/PAP

 

Polska

Pomagamy prawicy wybrać prezydenta! Kto będzie najlepszą Głową Państwa?

opublikowano:
gra_o_tron2.webp
- Ojczyzna jest w potrzebie – to znaczy: łajdacy / znów wzięli się do swojej odwiecznej tu pracy - pisał poeta. Od 13 grudnia ub. roku w Polsce mamy do czynienia z całym szeregiem wydarzeń, które powodują, że słowa Rymkiewicza brzmią złowieszczo aktualnie. To dlatego majowe wybory prezydenckie będą tak ważne i przełomowe dla naszej ojczyzny.
Polska

Ministerstwo proponuje rower jako remedium na wykluczenie komunikacyjne

opublikowano:
dutch-4660106_1280.webp
Kto będzie w stanie robić rowerem zakupy, jeździć do pracy czy lekarza lub odwozić dzieci do szkoły ten pokona wykluczenie komunikacyjne Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay
Miliony Polaków muszą sobie radzić z załatwianiem codziennych spraw bez dostępu do pociągów czy autobusów. Ale uwaga - powstaje właśnie "nowa polityka rowerowa kraju" i ona ma być remedium na bolączki osób dotkniętych dotąd tzw. wykluczeniem komunikacyjnym.
Polska

Kinga Gajewska zadzwoniła do dziennikarza. „Płacz i przekleństwa”

opublikowano:
AWIK_Gajewska_19122023_2.webp
Posłanka Kinga Gajewska zadzwoniła do dziennikarza "Rzeczpospolitej" (fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” ujawnił, że zadzwoniła do niego Kinga Gajewska. Posłance Koalicji Obywatelskiej w ostatnim czasie media przyglądają się ze szczególną uwagą. – Posługiwanie się przekleństwami w rozmowie z dziennikarzem nie przystoi – pisze Tomasz Krzyżak.
Polska

"W Polsce rządzą ludzie, którzy uważają Polaków za naród, który powinien być tresowany przez Niemców”. Patryk Jaki na konwencji PiS w Przysusze

opublikowano:
Zrzut_ekranu_2024-10-12_185355_cropped.webp
Patryk Jaki na konwencji PiS
P.o. prezesa Suwerennej Polski Patryk Jaki skomentował na konwencji PiS w Przysusze zjednoczenie jego partii z PiSem. Przypomniał też o ważnych rocznicach, jakie czekają nas w przyszłym roku.
Wiadomości

Minął rok od wyborów. Podsumowanie rządów Tuska w Wiadomościach wPolsce24

opublikowano:
Zrzut ekranu 2024-10-14 195650.webp
W najnowszym wydaniu Wiadomości wPolsce24 przyjrzeliśmy się obietnicom, które rok temu składał premier Donald Tusk. Na kwotę wolną od podatku w wysokości 60 tys. zł, wyższy zasiłek pogrzebowy czy benzynę po 5,19 zł musimy jeszcze poczekać.
Polska

Prezydent Andrzej Duda w Sejmie: Do ostatniej chwili mojej prezydentury będę kierował się wyłącznie dobrem naszej ojczyzny i obywateli

opublikowano:
mid-24a16035.webp
Prezydent Andrzej Duda (fot. PAP/Marcin Obara)
Prezydent Andrzej Duda w Sejmie wygłosił orędzie, w którym podsumował ostatni rok rządów Koalicji Obywatelskiej.