Polska

Tak "odpolitycznia" spółki koalicja 13 grudnia. Sami zasłużeni działacze w Porcie Gdynia

opublikowano:
AS_DSC02233.webp
Port Gdynia będzie teraz kierowany przez kadry Lewicy i PO (fot. Fratria/Andrzej Skwarczyński)
Współzałożyciel partii Wiosna, były poseł, była wiceprezydent miasta, były wicemarszałek województwa - wszyscy związani z obozem politycznym koalicji 13 grudnia będą zarządzać Portem Gdynia. Czy ktoś jeszcze pamięta wyborczy postulat rządzącego dziś środowiska o "odpolitycznianiu spółek"?

Choć mało kto przykłada już wagę do obietnic, jakie w kampanii wyborczej składał Donald Tusk i jego akolici, to jednak nominacje do Rady Nadzorczej Zarządu Morskiego Portu Gdynia zwróciły uwagę opinii publicznej ze względu na powiązania polityczne nowych członków. Wśród nich znaleźli się Marek Rutka (były poseł Lewicy) oraz Wiesław Byczkowski (wieloletni wicemarszałek województwa pomorskiego z ramienia PO).

Marek Rutka

Rutka, współzałożyciel partii Wiosna, posłem Lewicy był od 2019 do 2023 roku, ale nie wywalczył reelekcji w ostatnich wyborach. Mimo to pozostaje aktywny politycznie jako członek Rady Mediów Narodowych. W październiku 2024 roku został powołany do rady nadzorczej Portu Gdynia. Jak podkreśla, jego rodzinna historia (dziadek pracował przy budowie portu w latach 30. XX wieku) oraz ponad 20-letnie doświadczenie w zarządzaniu (pracownik Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego) są kluczowe w przyjęciu tej funkcji.

Rutka, po objęciu nowej roli, zrezygnował z członkostwa w zarządzie krajowym Nowej Lewicy. Wynagrodzenie za pracę w radzie nadzorczej wynosi około 6500 zł brutto miesięcznie.

Wiesław Byczkowski

Byczkowski był wicemarszałkiem województwa pomorskiego nieprzerwanie przez 18 lat (2006–2024). W maju tego roku ustąpił ze stanowiska na rzecz Marcina Skwierawskiego z PO. Kilka miesięcy później otrzymał nominację do rady nadzorczej Portu Gdynia oraz do rady nadzorczej spółki Szpitale Pomorskie, nad którą wcześniej miał nadzór jako członek zarządu województwa.

Katarzyna Gruszecka-Spychała

Prezesem Zarządu Morskiego Portu Gdynia jest Piotr Gorzeński, a jego zastępczynią została w czerwcu 2024 roku Katarzyna Gruszecka-Spychała, była wiceprezydent Gdyni. Jej nazwisko kojarzy się z nieudanym projektem lotniska cywilnego Gdynia-Kosakowo. Pomimo wielomilionowych inwestycji (około 100 mln zł), projekt zakończył się fiaskiem, a poniesione koszty zakwestionowała nawet Komisja Europejska. W 2021 roku lotnisko przejęła gmina Kosakowo za symboliczną kwotę 7,15 mln zł!

Te nominacje aż kłują w oczy. Wszystkich

Obie nominacje wzbudziły kontrowersje. Nawet Radio Zet, które trudno posądzać o sympatię wobec dzisiejszej opozycji, informowało o tych nominacjach w krytycznym tonie, poszukując odpowiedzi na pytanie, czy zaangażowanie w radę nadzorczą było wynikiem rzeczywistych kompetencji, czy raczej efektem politycznych układów.

Przypomnijmy jedynie, że postulat "odpolityczniania spółek" był wysoko na sztandarach obecnej koalicji rządzącej w czasie kampanii wyborczej. Czy ktoś to jeszcze pamięta?

źr. wPolsce24 za radiozet.pl

Polska

Trump uchylił sankcje dla Polski dzięki Nawrockiemu?

opublikowano:
biały dom.webp
Polska wraca do gry. Ministerstwo handlu USA ogłosiło we wtorek, że wycofa restrykcje na eksport zaawansowanych chipów stosowanych w systemach AI do naszego kraju. Polska znalazła się na liście sankcyjnej na amerykańskie mikrochipy, jeszcze za prezydentury ubóstwianego przez naszych demokratów Joe Bidena. Teraz, gdy do władzy doszedł Donald Trump, Polska znów znajdzie się na liście krajów pierwszej kategorii i zakaz sprzedaży chipów zostanie cofnięty.
Polska

Handel ludźmi czy pomoc humanitarna? Aktywiści z granicy polsko-białoruskiej czekają na werdykt sądu

opublikowano:
mid-25514206 ok.webp
PAP/Artur Reszko
Przed sądem w Białymstoku toczy się proces aktywistów oskarżonych o pomoc migrantom przekraczającym nielegalnie granicę z Białorusią oraz ułatwianie im niezgodnego z prawem pobytu w Polsce. Prokuratura postanowiła zmienić kwalifikację czynu na surowszą od tej już zawartej w akcie oskarżenia.
Polska

Awantura na sesji rady miejskiej Warszawy! Straż Miejska przepychała mieszkańców i dziennikarzy

opublikowano:
1934065_3.webp
Awantura na sesji Rady Miasta w Warszawie (fot. wPolsce24)
Burzliwa sesja Rady Warszawy poświęcona kamienicy przy Marszałkowskiej 66, z której pod pretekstem remontu wyrzucono mieszkańców. Teraz władze Warszawy zabytkowy budynek chcą sprzedać.
Polska

Morawiecki nie przebiera w słowach: To jest coś, co wymaga komisji śledczej

opublikowano:
1934933_3.webp
Mateusz Morawiecki odniósł się do informacji w sprawie finansowania kampanii Rafała Trzaskowskiego przez zagraniczne fundacje (fot. wPolsce24)
Polityczne trzęsienie ziemi trwa. Jak ustalili dziennikarze Wirtualnej Polski polityczne reklamy na Facebooku wymierzone w Karola Nawrockiego i Sławomira Mentzena mogły być finansowane przez zagraniczne podmioty powiązane ze środowiskiem Rafała Trzaskowskiego. W specjalnej rozmowie na antenie telewizji wPolsce24 postanowił odnieść się do tych rewelacji były premier Mateusz Morawiecki.
Polska

Karol Nawrocki dla wPolsce24: Projekt pt. Rafał Trzaskowski reanimują wszystkie instytucje państwa Tuska. A i tak sobie nie radzi

opublikowano:
żaklina z KN.webp
Afera NASK jest oburzająca, ale nie powinniśmy nią być chyba zdziwieni – mówi w rozmowie z telewizją wPolsce24 Karol Nawrocki, komentując informacje dotyczące możliwego nielegalnego finansowania kampanii wyborczej jego głównego rywala w wyborach prezydenckich Rafała Trzaskowskiego.
Polska

Dariusz Matecki wpadł na nowy ślad wskazujący na nielegalne finansowanie kampanii kandydata KO

opublikowano:
Matecki.webp
Mnożą się – przede wszystkim na platformach społecznościowych - informacje wskazujące na to, że ludzie związani albo sympatyzujący Rafałem Trzaskowskim prowadzą nieczystą grę z rywalami kandydata Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich. Na nowe tropy wpadł poseł PiS Dariusz Matecki.