Polska

Tak "odpolitycznia" spółki koalicja 13 grudnia. Sami zasłużeni działacze w Porcie Gdynia

opublikowano:
AS_DSC02233.webp
Port Gdynia będzie teraz kierowany przez kadry Lewicy i PO (fot. Fratria/Andrzej Skwarczyński)
Współzałożyciel partii Wiosna, były poseł, była wiceprezydent miasta, były wicemarszałek województwa - wszyscy związani z obozem politycznym koalicji 13 grudnia będą zarządzać Portem Gdynia. Czy ktoś jeszcze pamięta wyborczy postulat rządzącego dziś środowiska o "odpolitycznianiu spółek"?

Choć mało kto przykłada już wagę do obietnic, jakie w kampanii wyborczej składał Donald Tusk i jego akolici, to jednak nominacje do Rady Nadzorczej Zarządu Morskiego Portu Gdynia zwróciły uwagę opinii publicznej ze względu na powiązania polityczne nowych członków. Wśród nich znaleźli się Marek Rutka (były poseł Lewicy) oraz Wiesław Byczkowski (wieloletni wicemarszałek województwa pomorskiego z ramienia PO).

Marek Rutka

Rutka, współzałożyciel partii Wiosna, posłem Lewicy był od 2019 do 2023 roku, ale nie wywalczył reelekcji w ostatnich wyborach. Mimo to pozostaje aktywny politycznie jako członek Rady Mediów Narodowych. W październiku 2024 roku został powołany do rady nadzorczej Portu Gdynia. Jak podkreśla, jego rodzinna historia (dziadek pracował przy budowie portu w latach 30. XX wieku) oraz ponad 20-letnie doświadczenie w zarządzaniu (pracownik Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego) są kluczowe w przyjęciu tej funkcji.

Rutka, po objęciu nowej roli, zrezygnował z członkostwa w zarządzie krajowym Nowej Lewicy. Wynagrodzenie za pracę w radzie nadzorczej wynosi około 6500 zł brutto miesięcznie.

Wiesław Byczkowski

Byczkowski był wicemarszałkiem województwa pomorskiego nieprzerwanie przez 18 lat (2006–2024). W maju tego roku ustąpił ze stanowiska na rzecz Marcina Skwierawskiego z PO. Kilka miesięcy później otrzymał nominację do rady nadzorczej Portu Gdynia oraz do rady nadzorczej spółki Szpitale Pomorskie, nad którą wcześniej miał nadzór jako członek zarządu województwa.

Katarzyna Gruszecka-Spychała

Prezesem Zarządu Morskiego Portu Gdynia jest Piotr Gorzeński, a jego zastępczynią została w czerwcu 2024 roku Katarzyna Gruszecka-Spychała, była wiceprezydent Gdyni. Jej nazwisko kojarzy się z nieudanym projektem lotniska cywilnego Gdynia-Kosakowo. Pomimo wielomilionowych inwestycji (około 100 mln zł), projekt zakończył się fiaskiem, a poniesione koszty zakwestionowała nawet Komisja Europejska. W 2021 roku lotnisko przejęła gmina Kosakowo za symboliczną kwotę 7,15 mln zł!

Te nominacje aż kłują w oczy. Wszystkich

Obie nominacje wzbudziły kontrowersje. Nawet Radio Zet, które trudno posądzać o sympatię wobec dzisiejszej opozycji, informowało o tych nominacjach w krytycznym tonie, poszukując odpowiedzi na pytanie, czy zaangażowanie w radę nadzorczą było wynikiem rzeczywistych kompetencji, czy raczej efektem politycznych układów.

Przypomnijmy jedynie, że postulat "odpolityczniania spółek" był wysoko na sztandarach obecnej koalicji rządzącej w czasie kampanii wyborczej. Czy ktoś to jeszcze pamięta?

źr. wPolsce24 za radiozet.pl

Polska

Rozporządzenie Tuska okazało się bublem. Niekompetencja, czy świadoma decyzja?

opublikowano:
1889146_5.webp
Tusk tak się spieszył, a wprowadził nieskuteczne prawo (fot. wPolsce24)
Rozporządzenie do ustawy ograniczającej prawo do azylu jest dziurawe jak sito. W dokumencie jest zapis mówiący o granicy naszego państwa z Białorusią. To oznacza, że wszyscy ci, którzy granice sforsują i zostaną przechwyceni przez służby na przykład kilkadziesiąt metrów dalej, nie będą już podlegać zasadom rozporządzenia.
Polska

Magdalena Sroka idzie w zaparte: Nikt mi nic nie kazał

opublikowano:
1889565_5.webp
Magdalena Sroka przed posiedzeniem sądu (fot. wPolsce24)
Magdalena Sroka przybyła do sądu, gdzie dzisiaj ma zapaść decyzja o areszcie dla Zbigniewa Ziobry. Przewodnicząca nielegalnej wg Trybunału Konstytucyjnego komisji ds. Pegasusa unikała odpowiedzi na pytania naszej dziennikarki. W końcu nie wytrzymała.
Polska

Pilne! Sąd nie zgodził się na aresztowanie Zbigniewa Ziobry. Blamaż komisji i wściekłość Sroki

opublikowano:
1889743_2.webp
Magdalena Sroka nie kryła niezadowolenia z decyzji sądu i zapowiedziała apelację (fot. wPolsce24)
Sąd Okręgowy w Warszawie nie uwzględnił wniosku komisji śledczej o aresztowanie Zbigniewa Ziobry na okres 30 dniu. Sąd stwierdził, że komisja nie miała podstaw prawnych do ubiegania się o środek, który jest najostrzejszym z środków stosowanych wobec świadków. Sąd zauważył, że Zbigniew Ziobro został skutecznie doprowadzony do Sejmu i nie było przeszkód, by przesłuchać go przed komisją.
Polska

Ryszard Cyba na wolności? Porażające informacje ujawnione w mediach!

opublikowano:
1890111_4.webp
(fot. wPolsce24)
Ryszard Cyba, b. członek Platformy Obywatelskiej, odsiadujący dożywocie za zamordowanie M. Rosiaka (członka Prawa i Sprawiedliwości), miał opuścić więzienie. Tę informację jako pierwsza ujawniła telewizja Republika, wg której osadzony miał wyjść na wolność 18 marca br. Sprawę komentował na antenie telewizji wPolsce24 Jarosław Kaczyński, który był jednym z tych, których Cyba także chciał zamordować.
Polska

Kryminalny wieczór: Opiekunka grozy

opublikowano:
Zrzut ekranu 2025-04-01 144450.webp
Program "Kryminalny wieczór" stacji wPolsce24 omawia bieżące wstrząsające wydarzenia kryminalne w Polsce.
Polska

Byliśmy u sąsiadów Cyby. „Czekają, żeby znowu kogoś zamordował?”

opublikowano:
cyba wPolsce24.webp
Telewizja wPolsce24 rozmawiała z sąsiadami Ryszarda Cyby (Fot. screen wPolsce24)
Reporter Telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski był w Częstochowie, gdzie rozmawiał z sąsiadami Ryszarda Cyby i mieszkańcami miasta zszokowanymi wypuszczeniem tego bezwzględnego mordercy z więzienia.