Polska

Tak "odpolitycznia" spółki koalicja 13 grudnia. Sami zasłużeni działacze w Porcie Gdynia

opublikowano:
AS_DSC02233.webp
Port Gdynia będzie teraz kierowany przez kadry Lewicy i PO (fot. Fratria/Andrzej Skwarczyński)
Współzałożyciel partii Wiosna, były poseł, była wiceprezydent miasta, były wicemarszałek województwa - wszyscy związani z obozem politycznym koalicji 13 grudnia będą zarządzać Portem Gdynia. Czy ktoś jeszcze pamięta wyborczy postulat rządzącego dziś środowiska o "odpolitycznianiu spółek"?

Choć mało kto przykłada już wagę do obietnic, jakie w kampanii wyborczej składał Donald Tusk i jego akolici, to jednak nominacje do Rady Nadzorczej Zarządu Morskiego Portu Gdynia zwróciły uwagę opinii publicznej ze względu na powiązania polityczne nowych członków. Wśród nich znaleźli się Marek Rutka (były poseł Lewicy) oraz Wiesław Byczkowski (wieloletni wicemarszałek województwa pomorskiego z ramienia PO).

Marek Rutka

Rutka, współzałożyciel partii Wiosna, posłem Lewicy był od 2019 do 2023 roku, ale nie wywalczył reelekcji w ostatnich wyborach. Mimo to pozostaje aktywny politycznie jako członek Rady Mediów Narodowych. W październiku 2024 roku został powołany do rady nadzorczej Portu Gdynia. Jak podkreśla, jego rodzinna historia (dziadek pracował przy budowie portu w latach 30. XX wieku) oraz ponad 20-letnie doświadczenie w zarządzaniu (pracownik Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego) są kluczowe w przyjęciu tej funkcji.

Rutka, po objęciu nowej roli, zrezygnował z członkostwa w zarządzie krajowym Nowej Lewicy. Wynagrodzenie za pracę w radzie nadzorczej wynosi około 6500 zł brutto miesięcznie.

Wiesław Byczkowski

Byczkowski był wicemarszałkiem województwa pomorskiego nieprzerwanie przez 18 lat (2006–2024). W maju tego roku ustąpił ze stanowiska na rzecz Marcina Skwierawskiego z PO. Kilka miesięcy później otrzymał nominację do rady nadzorczej Portu Gdynia oraz do rady nadzorczej spółki Szpitale Pomorskie, nad którą wcześniej miał nadzór jako członek zarządu województwa.

Katarzyna Gruszecka-Spychała

Prezesem Zarządu Morskiego Portu Gdynia jest Piotr Gorzeński, a jego zastępczynią została w czerwcu 2024 roku Katarzyna Gruszecka-Spychała, była wiceprezydent Gdyni. Jej nazwisko kojarzy się z nieudanym projektem lotniska cywilnego Gdynia-Kosakowo. Pomimo wielomilionowych inwestycji (około 100 mln zł), projekt zakończył się fiaskiem, a poniesione koszty zakwestionowała nawet Komisja Europejska. W 2021 roku lotnisko przejęła gmina Kosakowo za symboliczną kwotę 7,15 mln zł!

Te nominacje aż kłują w oczy. Wszystkich

Obie nominacje wzbudziły kontrowersje. Nawet Radio Zet, które trudno posądzać o sympatię wobec dzisiejszej opozycji, informowało o tych nominacjach w krytycznym tonie, poszukując odpowiedzi na pytanie, czy zaangażowanie w radę nadzorczą było wynikiem rzeczywistych kompetencji, czy raczej efektem politycznych układów.

Przypomnijmy jedynie, że postulat "odpolityczniania spółek" był wysoko na sztandarach obecnej koalicji rządzącej w czasie kampanii wyborczej. Czy ktoś to jeszcze pamięta?

źr. wPolsce24 za radiozet.pl

Polska

Daniel Obajtek tłumaczył w siedzibie NIK, dlaczego chciał budować w Polsce silny multienergetyczny koncern

opublikowano:
mid-24b21079.webp
(Fot. PAP/Marcin Obara)
Daniel Obajtek, b. prezes Orlenu stawił się w siedzibie NIK na przesłuchanie ws. m.in. fuzji Orlenu i Lotosu.
Polska

Czy Maciej Lasek odważy się na debatę w telewizji wPolsce24 na temat CPK? Czy jest tchórzem?

opublikowano:
AWIK_Lasek_5082022_01.webp
Czy Maciej Lasek znajdzie w sobie dość odwagi, by stanąć do uczciwej debaty o CPK? (fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Maciej Lasek, dziś pełniący funkcję pełnomocnika rządu ds. CPK, a wcześniej zdeklarowany przeciwnik tego projektu opowiadał o swoich działaniach w Sejmie. Nie omieszkał zaatakować przy tym swojego poprzednika z PiS posła Marcina Horały. Rzecz w tym, że stosunek czasu, jaki obaj panowie mieli do dyspozycji wynosił 15 do 1 na korzyść Laska. Jak naprawić tę niesprawiedliwość zasugerował na naszej antenie poseł Andrzej Śliwka.
Polska

Dr Karol Nawrocki obywatelskim kandydatem na prezydenta. PiS ma dopiero w niedzielę ogłosić decyzję czy poprze prezesa IPN

opublikowano:
videoframe_45174276.webp
Telewizja wPolsce24 jako pierwsza podała, że prezes IPN dr Karol Nawrocki nie będzie kandydatem partyjnym na prezydenta, a wystartuje z komitetu obywatelskiego. W niedzielę PiS najpewniej udzieli mu oficjalnie swojego poparcia, co oznacza, że największa partia opozycyjna nie wystawi partyjnego kandydata w wyścigu o Pałac Prezydencki w 2025 roku. Karol Nawrocki nie jest członkiem żadnej partii politycznej.
Polska

Paulina Matysiak w porannej rozmowie: Trudno mówić Polakom - halo, nie chorujcie w październiku, przyjdźcie może w styczniu

opublikowano:
paulina_matysiak.webp
Paulina Matysiak nie szczędziła cierpkich słów pod adresem Izabeli Leszczyny (fot. wPolsce24)
Paulina Matysiak była gościem Bartosza Łyżwińskiego w Porannej Rozmowie Politycznej telewizji wPolsce24. Posłanka mówiła m.in. o konieczności odwołania Izabeli Leszczyny ze stanowiska ministra zdrowia, wolnych niedzielach i wigilii oraz o CPK i sytuacji polskiej kolei.
Polska

Bruksela ślepa na łamanie prawa w Polsce? Pokrętne tłumaczenia unijnego komisarza

opublikowano:
mid-24b22331.webp
Minister sprawiedliwości RP Adam Bodnar (P) i komisarz UE do spraw sprawiedliwości Didier Reynders (L) podczas konferencji prasowej, po spotkaniu w Ministerstwie Sprawiedliwości w Warszawie (fot. PAP/Rafał Guz)
Komisarz Unii Europejskiej do spraw sprawiedliwości Didier Reynders kolejny raz przebywa z wizytą w Polsce. Polityk został zapytany o komentarz do rozstrzygnięcia, które zapadło w Trybunale Konstytucyjnym. TK uznał, iż usunięcie Dariusza Barskiego, legalnego Prokuratora Krajowego odbyło się z naruszeniem konstytucji.
Polska

Bodnar chce siłą doprowadzić Ziobrę przed nielegalną komisję

opublikowano:
AWIK_Ziobro_3042024_61.webp
Adam Bodnar chce siłą doprowadzić Zbigniewa Ziobrę przed komisję śledczą (fot. fratria/ Andrzej Wiktor)
Choć Trybunał Konstytucyjny podważył legalność sejmowej komisji ds. Pegasusa, uznając ją za niekonstytucyjną, minister sprawiedliwości i prokurator generalny właśnie skierował do Sejmu wniosek, by siłą postawić przed komisją swojego poprzednika na tym stanowisku Zbigniewa Ziobrę. Czy to złamanie konstytucyjnej zasady nietykalności posła?