Podpalił znajomego, rozłupał mu czaszkę siekierą. Morderca z Przypek już nie będzie księdzem. „Najwyższy wymiar kary”

O decyzji metropolity warszawskiego abp. Adriana Galbasa poinformował rzecznik archidiecezji ks. Piotr Śliwiński. Wniosek do Stolicy Apostolskiej o usunięcie księdza-mordercy z Przypek koło Tarczyna (woj. mazowieckie) ze stanu duchownego ma charakter niezwłoczny. Oparty jest na kanonie 1397 §3 Kodeksu Prawa Kanonicznego, to najwyższa kara przewidziana prawem kościelnym. Abp Galbas motywuje swój ruch powagą przestępstwa oraz wielkim zgorszeniem społecznym, jakie wywołał czyn duchownego.
Najwyższy wymiar kary
- Najwyższy wymiar kary w prawie kanonicznym oznacza najwyższą możliwą sankcję dotyczącą statusu duchownego. Nie oznacza to jednak, że Kościół ogranicza się tylko do tej sankcji ani że sprawca nie poniesie innej odpowiedzialności. Prawo świeckie i prawo kanoniczne działają równolegle: w przypadku przestępstwa zabójstwa proces karny prowadzi państwo, a karę orzeka sąd – wyjaśnił w komunikacie Archidiecezji Warszawskiej ks. Śliwiński.
Podkreślił w nim, że Kościół deklaruje pełną współpracę z organami śledczymi i państwowym wymiarem sprawiedliwości w celu wyjaśnienia wszystkich okoliczności tej zbrodni oraz w oczekiwaniu na sprawiedliwą i adekwatną karę orzeczoną przez sąd państwowy.
Już nie jest proboszczem
- Z powodu popełnienia zbrodni zabójstwa duchowny zaciągnął nieprawidłowość kanoniczną, czyli przeszkodę do wykonywania jakichkolwiek czynności kapłańskich. Jednym z jej skutków jest utrata urzędu proboszcza – wskazał rzecznik Archidiecezji Warszawskiej.
Zaznaczył, że od piątkowego poranka w parafii w Przypkach zapewnione jest zastępstwo za proboszcza, a obecnie za funkcjonowanie parafii odpowiada dziekan w porozumieniu z kurią, co jest zwyczajowym rozwiązaniem w sytuacji, gdy w parafii brakuje proboszcza. - Wkrótce zostanie powołany administrator parafii w Przypkach – zapewnił ks. Śliwiński.
Zwrócił uwagę, że w niedzielę we wszystkich kościołach Archidiecezji Warszawskiej podczas Mszy Świętych zostanie odczytany specjalny komunikat metropolity warszawskiego abp. Adriana Galbasa. Ponadto po każdej Mszy Świętej zostanie odprawione nabożeństwo ekspiacyjne.
Makabryczna zbrodnia
W sobotę podejrzany duchowny został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Grójcu. Śledczy zmienili mu postawiony w piątek zarzut zabójstwa na zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem.
Prokuratura zapowiedziała, że złoży wniosek do sądu o tymczasowe aresztowanie mężczyzny.
W czwartek w nocy między mężczyznami miało dojść do sprzeczki w trakcie jazdy samochodem. Kiedy sprzeczka eskalowała, duchowny miał wyjąć siekierę i uderzyć nią w głowę znajomego. Następnie miał go podpalić, gdy ten jeszcze żył, i odjechać. W tle zbrodni jest umowa darowizny nieruchomości, którą zamordowany uczynił wcześniej na rzecz księdza. Proboszcz zobowiązał się dożywotnio zadbać o 68-latka i w zamian za darowiznę załatwić mężczyźnie, który nie miał stałego miejsca zamieszkania, jakieś lokum. Konflikt prawdopodobnie dotyczył wyboru miejsca, w którym bezdomny miałby zamieszkać.
Według śledczych podejrzany przyznał się do winy i wyraził skruchę.
źr. wPolsce24 za PAP