Polska

Jak dobrze przeżyć okres Wielkiego Postu? "Ma nas przemienić i dać szansę powrotu na dobrą drogą"

opublikowano:
church-6898286_1280.webp
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Pixabay)
Środa Popielcowa rozpoczyna w Kościele katolickim trwający 40 dni okres Wielkiego Postu. Tego dnia w czasie liturgii odbywa się obrzęd posypania głów popiołem na znak nawrócenia i pokuty.

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak przypomniał, że Wielki Post jest czasem przygotowania do przeżywania uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego – najważniejszego wydarzenia w chrześcijaństwie.

- Chrystus jest Tym, który pokonał śmierć i otworzył nam bramy do życia wiecznego. Zatem, żebyśmy mogli dobrze przeżyć Święta Wielkanocne – najważniejsze wydarzenie liturgiczne w ciągu całego roku, musimy się do nich dobrze przygotować – zaznaczył.

Dlatego – jak wyjaśnił ks. Gęsiak – Kościół zaprasza wiernych do 40-dniowego okresu pokuty. Duchowny podkreślił, że w okresie Wielkiego Postu Kościół daje wiernym praktyki mające pomóc w duchowym przygotowaniu do Wielkanocy. Są to: post, modlitwa i jałmużna.

- Kościół zachęca, by w tym czasie poświęcić więcej czasu na codzienną modlitwę, a także, by odmówić sobie jakiejś przyjemności, a zaoszczędzone w ten sposób czas i pieniądze ofiarować komuś, kto ich potrzebuje – powiedział PAP.

Dodał, że Kościół zaleca również podejmowanie innych uczynków pokutnych.

- Tradycyjnie w okresie Wielkiego Postu katolicy podejmują różne postanowienia. Umartwiając ciało, podejmując praktyki pokutne i uczynki miłosierdzia, pracujemy nad sobą, by się nawracać i zmieniać na lepsze swoje życie – zastrzegł.

Według niego nawrócenie oznacza powrót do sposobu myślenia, jaki człowiek miał przed popełnieniem grzechu pierworodnego.

- Nawrócenie oznacza powrót do tego, co jest dobrym kierunkiem, dobrym wyborem. Wielki Post ma nas przemienić i dać szansę powrotu na dobrą drogę – mówił.

Ks. Gęsiak przypomniał, że w czasie Wielkiego Postu w kościołach odbywają się specjalne nabożeństwa. W piątki w każdej parafii jest droga krzyżowa, podczas której wierni medytują nad męką i śmiercią Jezusa Chrystusa.

Z kolei w niedziele w kościołach odprawiane jest nabożeństwo gorzkich żali, podczas którego śpiewane są pokutne pieśni nawiązujące do męki Pańskiej.

Rzecznik KEP dodał, że w Wielkim Poście parafie organizują także specjalne kilkudniowe rekolekcje, dni skupienia, adorację krzyża i inne podobne wydarzenia.

- Kontemplując mękę i śmierć Pana Jezusa, odmawiając sobie jakiejś przyjemności czy uczestnicząc w rekolekcjach, mamy porządkować swoje życie i oczyszczać serca z nieuporządkowanych uczuć i przywiązań. Mamy zobaczyć, że życie jest kruche, a czasu na zmianę może być mniej niż nam się wydaje. Wielki Post jest dzwonkiem alarmowym, przypomnieniem, że oto dostajemy kolejną szansę na refleksję nad swoim życiem i zmianę kursu – mówił duchowny.

- Chodzi o to, by człowiek zatrzymał się w biegu i zastanowił nad tym, czy jego życie faktycznie jest odbiciem wartości, o których mówi Ewangelia – dodał.

Według ks. Gęsiaka sednem nawrócenia jest uznanie, że w centrum życia jest Pan Bóg, który jest miłością.

- Jeżeli pod koniec Wielkiego Postu czy pod koniec rekolekcji zrozumiemy, że Bóg jest w moim życiu najważniejszy – to znaczy, że dobrze przeżyliśmy ten Wielki Post – ocenił.

Zdaniem jezuity, celem Wielkiego Postu jest także zobaczenie drugiego człowieka, który być może potrzebuje pomocy i wyciągnięcie do niego ręki.

- Być może ktoś, kto żyje obok mnie, potrzebuje mojego czasu, rozmowy, współczucia. Może mogę kogoś odwiedzić lub zrobić mu zakupy. Dostrzeżenie tego to także nawrócenie – zastrzegł.

W Środę Popielcową nie ma obowiązku uczestniczenia w mszy św., ale Kościół zaleca udział w eucharystii ze względu na jej pokutny charakter.

W czasie liturgii dokonuje się obrzędu posypania głów popiołem. Towarzyszą mu dwa wezwania: "Pamiętaj, że prochem jesteś i w proch się obrócisz" lub "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię". Ryt ten pojawił się w liturgii w VII w. W 1091 r. papież Urban II wprowadził go jako obowiązujący. Z tego okresu pochodzi również regulacja, aby popiół był uzyskiwany z palm poświęconych podczas Niedzieli Palmowej poprzedniego roku.

W Środę Popielcową – zgodnie z kanonami Kodeksu prawa kanonicznego – obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły (trzy posiłki dziennie, w tym tylko jeden do syta). Prawem o wstrzemięźliwości są związani wszyscy wierni powyżej 14 lat, a prawem o poście – osoby pełnoletnie do rozpoczęcia 60 lat.

źr. wPolsce24 za PAP (Iwona Żurek)

Polska

Migranci rozbili obozowisko w katowickim parku. Sceny jak z Paryża

opublikowano:
1998793_6.webp
Migranci organizują się w Katowicach (fot. wPolsce24)
Okolice katowickiej Doliny Trzech Stawów w zeszłym roku znalazły się na ustach całej Polski za sprawą Senegalczyka, który, kompletnie nagi, załatwiał do jednego z tych stawków swoje potrzeby fizjologiczne. Teraz znowu jest o nich głośno i również za sprawą migrantów, którzy rozbili tam sobie obozowisko.
Polska

Porażka bodnarowskiej prokuratury. Sąd nie przedłużył aresztu Pawłowi K. ze sprawy RARS

opublikowano:
paweł K ok.webp
Sąd Okręgowy w Warszawie nie zgodził się na przedłużenie na kolejne trzy miesiące aresztu Pawła K., jednego z podejrzanych w śledztwie dotyczącym domniemanych nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. „Kolejna porażka prokuratury” – komentował jego pełnomocnik Adam Gomoła.
Polska

Politycy komentują plotki o Tusku i Nowackiej. „Miała być rekonstrukcja, a jest melodramat

opublikowano:
2001328_1.webp
Internauci przypomnieli dziwne nagranie z udziałem pary (fot. wPolsce24)
Nie milkną echa wczorajszej wypowiedzi posła Polski 2050 Sławomira Ćwika, który w dość niefrasobliwy sposób pozwolił sobie skomentować pozostanie na stanowisku minister edukacji Barbary Nowackiej.
Polska

Ważna deklaracja Jarosława Kaczyńskiego o sojuszu z Konfederacją

opublikowano:
mid-25725199.webp
Jarosław Kaczyński zaprezentował Deklarację polską i wyciągnął rękę do Konfederacji (fot. PAP/Marcin Obara)
"W obliczu dewastacji państwa polskiego, bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego, niebezpieczeństwa utraty suwerenności i niepodległości, niszczenia fundamentów polskiej wspólnoty narodowej, świadomi konieczności natychmiastowego i jednoznacznego przeciwdziałania tym tragicznym dla Polski decyzjom, szczególnie w trosce o młode i przyszłe pokolenia Polaków, przyjmujemy niniejszą deklarację polską" - to preambuła ogłoszonej przez PiS tzw. deklaracji polskiej.
Polska

Sprawa plotek o Nowackiej i Tusku nabiera rumieńców. Minister żąda, żeby przeprosić jej rodzinę. „Chcą go wysłać na obóz reedukacyjny!”

opublikowano:
mid-25723049.webp
Barbara Nowacka chce przeprosin dla rodziny swojej i premiera Donalda Tuska (Fot. PAP/Paweł Supernak)
Poseł Sławomir Ćwik z Polski 2050 pokajał się za wypowiedź o Barbarze Nowackiej, „łączeniu kropek” w kontekście jej pozostania w rządzie i Donalda Tuska. Ale dla niej to za mało. Znajdująca się w plotkarskim oku cyklonu Nowacka chce, żeby Ćwik przeprosił jej rodzinę i poszedł na szkolenie antydyskryminacyjne.
Polska

W sprawie zamachu stanu Hołownia nie może „zachować nazwisk dla siebie”. Śledztwo z urzędu, kara 20 lat więzienia

opublikowano:
mid-25725313.webp
Marszałek Szymon Hołownia powinien zawiadomić prokuraturę o próbie zamachu stanu (Fot. PAP/Radek Pietruszka)
Dlaczego Szymon Hołownia akurat teraz potwierdził, że namawiano go do udziału w zamachu stanu? Czy w sprawie jego słów zostanie wszczęte śledztwo z urzędu? Kto może odpowiedzieć za to przestępstwo? Nie milknie burza po oświadczeniu marszałka Sejmu, który przyznał w piątek, że był nakłaniany do popełnienia najcięższego przestępstwa przeciwko ustrojowi państwa.