Dzień sądu, męki i śmierci Chrystusa. Wielki Piątek

- To jedyny dzień w roku, kiedy Kościół nie sprawuje eucharystii. Liturgia Męki Pańskiej właściwie jest kontynuacją liturgii, która rozpoczęła w Wielki Czwartek. Stąd nabożeństwo zgodnie z mszałem rzymskim rozpoczyna się bez słów, bez znaku krzyża, i pozdrowienia. Ksiądz wchodzi i oddaje pokłon, cześć krzyżowi gestem prostracji, czyli po prostu leżeniem krzyżem - tłumaczy PAP kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie, jezuita ks. Paweł Bucki.
Ołtarz jest pusty, nie ma kwiatów ani świec, puste jest tabernakulum.
Drugą częścią nabożeństwa jest liturgią słowa, w której naczelne miejsce zajmuje opis męki Pańskiej według św. Jana. Potem następuje adoracja krzyża.
Po zakończeniu liturgii męki Pańskiej Ciało Chrystusa w postaci Najświętszego Sakramentu w monstrancji zostaje przeniesione do symbolicznego Grobu Pańskiego, przy którym trwa adoracja do liturgii Wigilii Paschalnej.
Tradycja ustawiania Grobu Pańskiego sięga średniowiecza.
W Wielki Piątek w niektórych parafiach poza liturgią Męki Pańskiej celebrowane jest także nabożeństwo drogi krzyżowej. Np. w archidiecezji warszawskiej o godz. 20.00 rozpocznie się Centralna Droga Krzyżowa pod przewodnictwem abp Adriana Galbasa SAC.
Zgodnie z Kodeksem prawa kanonicznego w Wielki Piątek katolików obowiązuje post ścisły.
źr. wPolsce24 za PAP