Biskupi do Brauna: Odwołaj i przeproś. Chodzi o „nieprzyzwoite i bolesne słowa” o Auschwitz

Przypomnijmy: w czwartkowym wywiadzie dla Radia Wnet (rozmowa została przerwana przez prowadzącego) Grzegorz Braun stwierdził, że komory gazowe w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz to „niestety fake”. Polskie prawo penalizuje negowanie zbrodni nazistowskich i komunistycznych, Braunowi grozi więc trzyletnia odsiadka.
Głos biskupów
Głos w sprawie, obok polityków, historyków czy członków społeczności żydowskiej, zabierają polscy biskupi.
Arcybiskup wrocławski Józef Kupny nazwał wypowiedź Grzegorza Brauna „niedopuszczalnym, najczystszym kłamstwem, które nie przystoi nikomu”. – Nie tylko nie zgadzam się z Grzegorzem Braunem, ale proszę go w miłości Chrystusowej – także w imieniu społeczności katolickiej, której czuje się częścią – o odwołanie tych nieprzyzwoitych i bolesnych słów - stwierdził abp. Kupny.
Abp. Kupnego wsparł metropolita warszawski abp. Adrian Galbas.
- Słowa p. Grzegorza Brauna są złe i rodzą Zło. Nie wolno wobec nich milczeć i nie wolno ich lekceważyć. Dołączam się do prośby abp. Kupnego, by zostały odwołane i by pojawiło się słowo: "przepraszam" – napisał na X pasterz warszawskiego Kościoła.
Największy niemiecki obóz
Przypomnijmy, że KL Auschwitz był największym z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków Zagłady. Życie straciło tu ponad 1,1 mln mężczyzn, kobiet i dzieci.
Założony przez Niemców obóz jest symbolem terroru, ludobójstwa i Szoah. Utworzony został przez Niemców w połowie 1940 r. na przedmieściach Oświęcimia, włączonego przez nazistów do Trzeciej Rzeszy. Jak przypomina muzeum Auschwitz, bezpośrednim powodem utworzenia obozu była powiększająca się liczba aresztowanych masowo Polaków i przepełnienie istniejących więzień:
- Pierwszy transport Polaków dotarł do KL Auschwitz 14 czerwca 1940 r. z więzienia w Tarnowie. Początkowo miał to być kolejny z obozów koncentracyjnych, tworzonych przez nazistów już od początku lat trzydziestych. Funkcję tę Auschwitz spełniał przez cały okres swego istnienia, także gdy - od 1942 r. - stał się równocześnie jednym z ośrodków „Endlösung der Judenfrage” (ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej) - nazistowskiego planu wymordowania Żydów zamieszkujących okupowane przez III Rzeszę tereny - czytamy na stronie muzeum Auschwitz.
źr. wPolsce24