Belgia zostanie podzielona między Francję i Holandię? Tego domaga się przewodniczący holenderskiego parlamentu

Zaskakująca wypowiedź padła w czasie spotkania z ambasadorem Francji na początku lutego. Wyszła na światło dzienne dopiero teraz, bo sprawę ujawniła w holenderskich mediach dziennikarka Petra de Koning.
To o tyle interesujące, iż Bosma - wywodzący się z Partii Wolności - jest jednym z ważniejszych polityków w Holandii. Formalnie jest odpowiednikiem naszego marszałka Sejmu, tj. przewodniczącym Tweede Kamer (Tweede Kamer der Staten-Generaal, Druga Izba Stanów Generalnych), czyli izby niższej Stanów Generalnych, parlamentu Holandii.
Niezwykła propozycja miała paść w Holandii w czasie kolacji Bosmy z ambasadorem Francji. Parlamentarzysta - w obecności kilku osób - zasugerował, że aneksja Flandrii przez Holandię nie byłaby złym pomysłem. Francja mogłaby wtedy otrzymać Walonię.
Media - co jeszcze bardziej zaskakujące - opisując tę sprawę, piszą, iż "nie jest do końca jasne, czy Bosma żartował, czy mówił poważnie".
- Tak podczas takiego wieczoru dyskutuje się o polityce i o rzeczach, które mogą się wydarzyć - komentował główny zainteresowany.
Media w Niderlandach przypominają, iż podobne wypowiedzi padały już z ust radykalnych polityków holenderskich, wypowiadał je m. in. lider Partii Wolności, Geert Wilders.
Jeszcze bardziej znaczące jest jednak to, że podobne tezy wygłaszał - dokładnie cztery lata temu - aktualny premier Belgii, czyli Bart De Wever. Polityk, który w latach 2004–2025 był przewodniczącym Nowego Sojuszu Flamandzkiego (N-VA), a w latach 2013–2025 pełnił stanowisko burmistrza Antwerpii wygłaszał swojego czasu takie tezy:
- Nigdy nie porzuciłem marzenia, że wszyscy mówiący po niderlandzku pewnego dnia znów żyli razem w jednej wspólnocie. Gdybym mógł umrzeć jako Holender z południa, umarłbym szczęśliwszy niż jako Belg.
Opisujący tę sprawę dziennikarz z portalu Nieuwsblad przyznaje, że aktualnie "w Holandii mało kto przejmuje się ideą Wielkich Niderlandów", ale "roszczenia prezydenta USA Donalda Trumpa do Grenlandii i Kanału Panamskiego mogą dać niektórym ludziom do myślenia".
źr. wPolsce24 za nieuwsblad.be