Świat

Po ośmiu miesiącach negocjacji w Belgii wiedzą już, jak sformować rząd. Na czele lider prawicy. Cel: zaostrzenie podejścia do migracji i powrót do energetyki jądrowej

opublikowano:
mid-epa11867051.webp
Filip I Belgijski (P) i Bart De Wever (fot. PAP/EPA/OLIVIER MATTHYS)
Porozumienie w sprawie nowej koalicji rządowej w Belgii, osiągnięte w piątek przez partie po prawie ośmiu miesiącach negocjacji, przewiduje znaczące reformy, w tym powrót do energetyki jądrowej, zaostrzenie polityki migracyjnej i prawdopodobny zakup dodatkowych myśliwców F-35.

Jak poinformowała w niedzielę agencja Belga, jednym z głównych priorytetów nowego rządu będzie rozwiązanie problemu rosnącego deficytu budżetowego Belgii. Automatyczny system indeksacji płac, który dostosowuje wynagrodzenia do inflacji, pozostaje niezmieniony.

Wprowadzony zostanie jednak podatek od zysków kapitałowych od sprzedaży akcji: pierwsze 10 000 euro zysku netto będzie wolne od podatku, ale wszystko powyżej tej kwoty będzie opodatkowane stawką 10 procent. Porozumienie przewiduje też ograniczenie zasiłków dla bezrobotnych, a zasady wcześniejszego przechodzenia na emeryturę zostaną złagodzone.

Umowa zakłada także bardziej restrykcyjne podejście do migracji. W tym przypadku Belgia chce rozważyć rezygnację z przyjmowania migrantów z innych państw członkowskich w procesie relokacji na rzecz zapłacenia kontrybucji finansowej na każdego nieprzyjętego migranta. To tzw. mechanizm obowiązkowej solidarności, który zapisany został w pakcie azylowo-migracyjnym Unii Europejskiej.

Jak podała Belga, niektórzy nowo przybyli migranci będą mieli ograniczony dostęp do świadczeń socjalnych przez pierwsze pięć lat pobytu w kraju.

W obszarze obronności i bezpieczeństwa umowa zakłada, że najpóźniej do 2029 r. wydatki na obronę muszą osiągnąć cel NATO wynoszący 2 proc. PKB, a do 2034 r. muszą wzrosnąć do 2,5 proc. PKB. Partie koalicyjne nakreślą przyspieszoną ścieżkę wzrostu, aby to osiągnąć.

Prawdopodobnie zostanie wprowadzona dobrowolna 12-miesięczna służba wojskowa, aby umożliwić młodym ludziom zdobycie doświadczenia w siłach zbrojnych. Belgia zainwestuje w systemy obrony powietrznej dla portów, drony i cyberbezpieczeństwo. Mogą również być zamówione dodatkowe myśliwce F-35.

Policja otrzyma dodatkowe fundusze, przy czym wcześniejsze szacunki sugerowały około 160 mln euro. Nowy rząd planuje połączyć sześć brukselskich stref policyjnych w jedną całość. Ta długo dyskutowana reforma ma na celu stworzenie bardziej ujednoliconej i wydajnej polityki bezpieczeństwa w celu skuteczniejszego zwalczania przestępczości.

Porozumienie polityczne odrzuca też planowane wycofywanie się z energii jądrowej. Dwa najmłodsze reaktory jądrowe pozostaną operacyjne co najmniej do 2045 r., a kraj zainwestuje w nową technologię jądrową.

Ustalono też, że do 2029 roku zostanie zlikwidowany Senat, wyższa izba parlamentu.

Partie polityczne w Belgii porozumiały się w piątek w sprawie utworzenie nowego rządu, kończąc tym samym prawie osiem miesięcy skomplikowanych rozmów koalicyjnych. Premierem ma zostać Bart De Wever, lider prawicowego Nowego Sojuszu Flamandzkiego (N-VA).

źr. wPolsce24 za PolsatNews/PAP (Z Brukseli Łukasz Osiński)

Świat

Co łączy Grzegorza Brauna i Gretę Thunberg?

opublikowano:
MK5_Grz_Br_17_05_334_IMG_5374 2025-01-29_16.52.48 2025-01-29_16.53.14.webp
(Fot. Fratria)
Choć wydawać by się mogło, że Grzegorz Braun – tzw. "skrajnie prawicowy" polski polityk – i Greta Thunberg – lewicowa aktywistka klimatyczna – nie mają ze sobą nic wspólnego, to okazuje się, że ich drogi przecinają się w jednym punkcie: krytyce izraelskich działań w Strefie Gazy.
Świat

Od największej góry lodowej świata oderwał się fragment wielkości największej warszawskiej dzielnicy

opublikowano:
videoframe_3094.webp
Naukowcy potwierdzili, że od największej góry lodowej świata, nazwanej raczej mało romantycznie "A23", oderwał się duży fragment o długości 19 km i powierzchni 79 km², co odpowiada rozmiarom Wawra - największej dzielnicy stolicy Polski. To pierwsze poważne pęknięcie tej góry od jej oderwania się od Antarktydy w 1988 roku.
Świat

Wstrząsająca relacja ze Strefy Gazy. Do czego wracają Palestyńczycy?

opublikowano:
mid-epa11880773_2.webp
(fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER)
Klara Sołtan, analityczka przebywająca od kilku lat na terenie Palestyny, opowiada o życiu na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy. Czy po rozejmie, który podpisano w niedzielę 19 stycznia o 11.15 miejscowego czasu, kiedy weszło w życie zawieszenie broni w Gazie, mieszkańcy Strefy Gazy maja w ogóle do czego wracać? Jak wygląda ich codzienność?
Świat

Dramat Polki we Włoszech. Przez lata była więziona w piwnicy przez oprawcę

opublikowano:
1846720_6.webp
Dramat Polki we Włoszech. Więził ją partner. (fot. wPolsce24)
38 letnia Polka przez lata była więziona w piwnicy jednej z kamienic w Rzymie przez swojego partnera. Naszą rodaczkę udało się uratować dzięki determinacji przypadkowej kobiety.
Świat

Niemcy będą "koncentrować" migrantów w obozie "o chlebie, wodzie i mydle"

opublikowano:
1849022_5.webp
Reporter telewizji wPolsce24 dotarł do niemieckiego ośrodka dla migrantów (fot. wPolsce24)
Dziennikarz telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski dotarł do niemieckiej miejscowości Eisenhüttenstadt, gdzie powstaje specjalny ośrodek dla migrantów, z którego będą oni deportowani do Polski.
Świat

Niemka zdradza, co sądzi o migrantach

opublikowano:
1850792_3.webp
Mieszkanka Niemiec zdradza, co myśli o uchodźcach w jej mieście i nie życzy tego Polsce (fot. wPolsce24)
Redaktor telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski przebywa obecnie na granicy polsko-niemieckiej, gdzie zbiera informacje dotyczące powstającego w Eisenhüttenstadt ośrodka, z którego mają być przerzucani do Polski przebywający w Niemczech migranci. Pyrzanowski rozmawia ze zwykłymi Niemcami, którzy szczerze odpowiadają, co sądzą o przybyszach z Afryki i Azji oraz swoich władzach.