Świat

Po ośmiu miesiącach negocjacji w Belgii wiedzą już, jak sformować rząd. Na czele lider prawicy. Cel: zaostrzenie podejścia do migracji i powrót do energetyki jądrowej

opublikowano:
mid-epa11867051.webp
Filip I Belgijski (P) i Bart De Wever (fot. PAP/EPA/OLIVIER MATTHYS)
Porozumienie w sprawie nowej koalicji rządowej w Belgii, osiągnięte w piątek przez partie po prawie ośmiu miesiącach negocjacji, przewiduje znaczące reformy, w tym powrót do energetyki jądrowej, zaostrzenie polityki migracyjnej i prawdopodobny zakup dodatkowych myśliwców F-35.

Jak poinformowała w niedzielę agencja Belga, jednym z głównych priorytetów nowego rządu będzie rozwiązanie problemu rosnącego deficytu budżetowego Belgii. Automatyczny system indeksacji płac, który dostosowuje wynagrodzenia do inflacji, pozostaje niezmieniony.

Wprowadzony zostanie jednak podatek od zysków kapitałowych od sprzedaży akcji: pierwsze 10 000 euro zysku netto będzie wolne od podatku, ale wszystko powyżej tej kwoty będzie opodatkowane stawką 10 procent. Porozumienie przewiduje też ograniczenie zasiłków dla bezrobotnych, a zasady wcześniejszego przechodzenia na emeryturę zostaną złagodzone.

Umowa zakłada także bardziej restrykcyjne podejście do migracji. W tym przypadku Belgia chce rozważyć rezygnację z przyjmowania migrantów z innych państw członkowskich w procesie relokacji na rzecz zapłacenia kontrybucji finansowej na każdego nieprzyjętego migranta. To tzw. mechanizm obowiązkowej solidarności, który zapisany został w pakcie azylowo-migracyjnym Unii Europejskiej.

Jak podała Belga, niektórzy nowo przybyli migranci będą mieli ograniczony dostęp do świadczeń socjalnych przez pierwsze pięć lat pobytu w kraju.

W obszarze obronności i bezpieczeństwa umowa zakłada, że najpóźniej do 2029 r. wydatki na obronę muszą osiągnąć cel NATO wynoszący 2 proc. PKB, a do 2034 r. muszą wzrosnąć do 2,5 proc. PKB. Partie koalicyjne nakreślą przyspieszoną ścieżkę wzrostu, aby to osiągnąć.

Prawdopodobnie zostanie wprowadzona dobrowolna 12-miesięczna służba wojskowa, aby umożliwić młodym ludziom zdobycie doświadczenia w siłach zbrojnych. Belgia zainwestuje w systemy obrony powietrznej dla portów, drony i cyberbezpieczeństwo. Mogą również być zamówione dodatkowe myśliwce F-35.

Policja otrzyma dodatkowe fundusze, przy czym wcześniejsze szacunki sugerowały około 160 mln euro. Nowy rząd planuje połączyć sześć brukselskich stref policyjnych w jedną całość. Ta długo dyskutowana reforma ma na celu stworzenie bardziej ujednoliconej i wydajnej polityki bezpieczeństwa w celu skuteczniejszego zwalczania przestępczości.

Porozumienie polityczne odrzuca też planowane wycofywanie się z energii jądrowej. Dwa najmłodsze reaktory jądrowe pozostaną operacyjne co najmniej do 2045 r., a kraj zainwestuje w nową technologię jądrową.

Ustalono też, że do 2029 roku zostanie zlikwidowany Senat, wyższa izba parlamentu.

Partie polityczne w Belgii porozumiały się w piątek w sprawie utworzenie nowego rządu, kończąc tym samym prawie osiem miesięcy skomplikowanych rozmów koalicyjnych. Premierem ma zostać Bart De Wever, lider prawicowego Nowego Sojuszu Flamandzkiego (N-VA).

źr. wPolsce24 za PolsatNews/PAP (Z Brukseli Łukasz Osiński)

Świat

Co powiedział Sławosz Uznański-Wiśniewski po starcie misji

opublikowano:
mid-25625084 ok.webp
W kosmosie nie jestem sam, reprezentuję nas wszystkich - powiedział z pokładu kapsuły Dragon polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski.
Świat

Polak już w kosmosie. Misja wystartowała

opublikowano:
mid-25625087 ok.webp
Rakieta Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon (fot. PAP/Leszek Szymański)
Punktualnie o 8.31 wystartowała misja kosmiczna Ax-4 z udziałem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Start odbył z Kennedy Space Center na przylądku Canaveral na Florydzie. Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wyniosła na orbitę kapsułę Dragon z czteroosobową załogą.
Świat

Prezydent Duda żegna się z Kijowem. Dostał ważne odznaczenie

opublikowano:
mid-25628186 ok.webp
Polska cały czas starała się wspierać Ukrainę - mówił w Kijowie prezydent Andrzej Duda, który spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim. Polski gość został uhonorowany jednym z najważniejszych ukraińskich odznaczeń - Orderem Wolności.
Świat

Gigantyczna eksplozja magazynu z fajerwerkami! Zaginęło siedem osób

opublikowano:
Zrzut ekranu 2025-07-03 155919.webp
W Kalifornii doszło do gigantycznej eksplozji magazynu, w którym trzymano fajerwerki. Strażakom nie udało się na razie odnaleźć siedmiu osób.
Świat

Koniec kosmicznej misji. Polski astronauta wrócił na Ziemię

opublikowano:
uznański powrót OK.webp
Niedaleko czekają łodzie z ekipami ratowniczymi, które zabezpieczą kapsułę (fot. print screen Axiom Space)
Kapsuła Dragon Grace z załogą misji Ax-4, w tym z Polakiem Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim, zgodnie z planem wodowała na Pacyfiku u wybrzeży Kalifornii ok. godz. 11.30 czasu polskiego.
Świat

Nasze korzenie są w tym państwie? Odkryto najstarszą osadę nad jeziorem w Europie

opublikowano:
1996032_6.webp
Odkryto najstarszą osadę w Europie (fot. wPolsce24)
Nad brzegiem Jeziora Ochrydzkikiego w Albanii odkryto najstarszą osadę ludzką zbudowaną nad jeziorem w Europie, poinformowała agencja Reutera, powołując się na doniesienia pracujących na miejscu archeologów.