Polska

Była żona polityka PO mówiła, że dla Żydów w czasie Holocaustu większym zagrożeniem byli Polacy-katolicy, nie Niemcy. Teraz będzie doradzać w Muzeum Auschwitz-Birkenau

opublikowano:
AWIK_Engelking_14092021_05.webp
(fot. Andrzej Wiktor / Fratria)
Niesławna prof. Barbara Engelking-Boni, była żona Michała Boniego, polityka Platformy Obywatelskiej, stanęła na czele rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Profesor w przeszłości forsowała tezę o masowym udziale Polaków w Holocauście i grabieży Żydów w czasie II wojny światowej. Minister z rządu Donalda Tuska uznała, że to właśnie ona najlepiej nadaje się na strażnika pamięci w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Przypomnijmy, rada muzeum jest ciałem opiniodawczym, powołanym przez ministra kultury. Sprawuje między innymi nadzór nad wypełnianiem przez placówkę jej powinności wobec zbiorów i społeczeństwa, a także ocenia działalność muzeum i opiniuje jego zamierzenia.

Nominacje na członków rady w imieniu minister kultury Hanny Wróblewskiej wręczył dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr Cywiński. Oprócz prof. Engelking, odebrali je: były więzień niemieckiego obozu Auschwitz Bogdan Bartnikowski, a także prof. dr hab. Tomasz Gąsowski, Piotr Hertig, Anna Mirkes-Radziwon, dr hab. Katarzyna Person, Jacek Purski, dr Joanna Talewicz i Piotr Wiślicki.

Nowa przewodnicząca jest psychologiem i socjologiem. Kieruje Centrum Badań nad Zagładą Żydów Instytutu Filozofii i Socjologii PAN. W latach 2014-2018 przewodniczyła Międzynarodowej Radzie Oświęcimskiej.

W przeszłości wielokrotnie powtarzała w przestrzeni publicznej tezy o winie Polaków za niemieckie zbrodnie popełnione na Żydach w czasie II wojny światowej.

Oto kilka jej publicznych wypowiedzi z ostatnich lat:

- Często to Polacy stanowili główne zagrożenie dla ukrywających się Żydów. Wszak Niemcy nie chodzili po domach, nie zaglądali do lasów - mówiła w wywiadzie dla Newsweeka w kwietniu 2018 roku.

W innym wywiadzie, na antenie TVN24 tłumaczyła:

- Żydzi wiedzieli, czego się od Niemców spodziewać. Niemiec był wrogiem i ta relacja była bardzo klarowna, czarno-biała, a relacja z Polakami była dużo bardziej złożona. Polacy mieli potencjał, by stać się sojusznikami Żydów i można było mieć nadzieję, że będą się inaczej zachowywać, że będą neutralni, że będą życzliwi, że nie będą do tego stopnia wykorzystywać sytuacji i nie będzie tak rozpowszechnionego szmalcownictwa. Wydaje mi się, że to rozczarowanie odgrywa pewną rolę, że Polacy po prostu zawiedli.

Kiedy indziej, w rozmowie z portalem Onet, mówiła z kolei:

- Dla Żydów, którzy próbowali się ratować, zagrożeniem byli w pierwszym rzędzie Polacy-katolicy, nie Niemcy. To nie Niemcy biegali po wsiach i wyciągali Żydów z kryjówek w lasach. Niemcy, oczywiście, zabijali, ale ktoś im Żydów wskazywał albo przyprowadzał.

źr. wPolsce24

Polska

Rząd Tuska wygasza zasiłki rodzinne? Coraz mniej uprawnionych do świadczeń

opublikowano:
dzieci rodzina OK.webp
Wsparcie rodzin jest coraz mniejsze. Zdjęcie ilustracyjne (fot. Liudmyla Kazakova/Fratria)
Aż o 23 proc. zmniejszyła się w ubiegłym roku liczba dzieci, na które gminy wypłacają zasiłek rodzinny- informuje "Dziennik Gazeta Prawna" w tekście zatytułowanym „Stopniowe wygaszanie zasiłków rodzinnych”. A to nie wszystko, mniej wypłaca się także świadczeń z funduszu alimentacyjnego.
Świat

Poznamy treść SMS-ów wysyłanych przez von der Leyen do szefa Pfizera, które utajniła Komisja Europejska? W tle kontrakt na szczepionki przeciwko Covid-19

opublikowano:
mid-epa12098398.webp
(fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET)
Czy Komisja Europejska miała prawo zataić korespondencję, jaką jej przewodnicząca Ursula von der Leyen prowadziła z prezesem amerykańskiego koncernu Pfizer za pośrednictwem wiadomości SMS? Chodziło o kontrakt na szczepionki przeciwko Covid-19, a sprawą zajmie się unijny Trybunał Sprawiedliwości.
Polska

Stany Zjednoczone nałożą sankcje na Tuska? Kongresmeni oskarżają go o łamanie praworządności

opublikowano:
mid-25513366.webp
(fot. PAP/Szymon Pulcyn)
Republikańscy kongresmani z Komisji Sądowniczej – jednej z najważniejszych komisji w Izbie Reprezentantów – wysłali list otwarty do europejskiego komisarza ds. sprawiedliwości Michaela McGratha. Oskarżyli w nim rząd Donalda Tuska o łamanie praworządności.
Polska

Trump uchylił sankcje dla Polski dzięki Nawrockiemu?

opublikowano:
biały dom.webp
Polska wraca do gry. Ministerstwo handlu USA ogłosiło we wtorek, że wycofa restrykcje na eksport zaawansowanych chipów stosowanych w systemach AI do naszego kraju. Polska znalazła się na liście sankcyjnej na amerykańskie mikrochipy, jeszcze za prezydentury ubóstwianego przez naszych demokratów Joe Bidena. Teraz, gdy do władzy doszedł Donald Trump, Polska znów znajdzie się na liście krajów pierwszej kategorii i zakaz sprzedaży chipów zostanie cofnięty.
Polska

Handel ludźmi czy pomoc humanitarna? Aktywiści z granicy polsko-białoruskiej czekają na werdykt sądu

opublikowano:
mid-25514206 ok.webp
PAP/Artur Reszko
Przed sądem w Białymstoku toczy się proces aktywistów oskarżonych o pomoc migrantom przekraczającym nielegalnie granicę z Białorusią oraz ułatwianie im niezgodnego z prawem pobytu w Polsce. Prokuratura postanowiła zmienić kwalifikację czynu na surowszą od tej już zawartej w akcie oskarżenia.
Polska

Awantura na sesji rady miejskiej Warszawy! Straż Miejska przepychała mieszkańców i dziennikarzy

opublikowano:
1934065_3.webp
Awantura na sesji Rady Miasta w Warszawie (fot. wPolsce24)
Burzliwa sesja Rady Warszawy poświęcona kamienicy przy Marszałkowskiej 66, z której pod pretekstem remontu wyrzucono mieszkańców. Teraz władze Warszawy zabytkowy budynek chcą sprzedać.