Polska

Awans za awans? Jak żona ministra została dyrektorem

opublikowano:
mid-24c05059.webp
Minister nauki Dariusz Wieczorek (fot. PAP/Szymon Pulcyn)
Żona ministra nauki Dariusza Wieczorka została dyrektorem na Uniwersytecie Szczecińskim. Nie byłoby to możliwe, gdyby rektor nie zmienił regulaminu. Kilka miesięcy wcześniej żona rektora trafiła do Komisji Ewaluacji Nauki. Powołał ją Dariusz Wieczorek. Zwróciła na to uwagę Wirtualna Polska, która opisała osobliwe awanse.

Dariusz Wieczorek, polityk Nowej Lewicy pochodzi ze Szczecina. W tym mieście skończył liceum i Politechnikę Szczecińską. Odkąd został ministrem nauki jego rodzinne miasto może na niego liczyć. Z tego szczególnego sentymentu korzysta i Uniwersytet Szczeciński, i poszczególne osoby.

Jak dziennikarka została panią dyrektor

Żona ministra Beata Mikołajewska-Wieczorek jest zananą w Szczecinie dziennikarką. Od początku lat 90. XX wieku była związana z TVP Szczecin. Za rządów Prawa i Sprawiedliwości była sekretarzem programowym szczecińskiego oddziału TVP, ale w 2019 r. złożyła wypowiedzenie.

W lecie 2024 roku została szefową Centrum Edukacji Medialnej i Interaktywności Uniwersytetu Szczecińskiego. To jednostka edukacyjno-promocyjna. Sprawuje nadzór nad uniwersytecką telewizją i radiem, ma pomagać w kreowaniu wizerunku uczelni oraz kształcić studentów w zakresie dziennikarstwa. W tym awansie nie byłoby pewnie nic niezwykłego, bo pani Mikołajewska-Wieczorek jest tu zatrudniona od początku, czyli 2021 r., gdyby nie jeden szkopuł. Wcześniej zmieniono regulamin jednostki, ponieważ małżonka ministra nie spełniała wszystkich niezbędnych warunków, aby zostać dyrektorem. 

Zgodnie z regulaminem obowiązującym na Uniwersytecie Szczecińskim: aby zostać szefem jednostki, trzeba mieć stopień doktora. Mikołajewska-Wieczorek jest magistrem – zwróciła uwagę WP.

Regulamin został więc zmieniony przez rektora US prof. Waldemara Tarczyńskiego. W nowej wersji regulaminu wymóg wykształcenia został usunięty i droga do awansu dla żony ministra została otwarta.

Jak żona rektora trafiła do ważnej komisji

Ale to nie wszystko. Na początku tego roku doktor habilitowana Małgorzata Tarczyńska-Łuniewska, żona rektora US, objęła stanowisko w Komisji Ewaluacji Nauki. 

Komisja Ewaluacji Nauki zajmuje się m. in. przygotowywaniem projektów wykazu czasopism naukowych oraz wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe. Ujmując najprościej: podpowiada ministrowi nauki, które periodyki są naukowo istotne, a które niekoniecznie. Komisja ewaluuje też jakość kształcenia w szkołach doktorskich.

Małgorzata Tarczyńska-Łuniewska specjalizuje się w tematyce rynków kapitałowych i giełdy papierów wartościowych, ma tytuł profesora Uniwersytetu Szczecińskiego. „W bazie publikacji pracowników US naliczyliśmy 15 publikacji naukowych stworzonych wespół z mężem, prof. Waldemarem Tarczyńskim, rektorem US” – piszą dziennikarze WP i dodają: „Do 2023 r. Tarczyńska-Łuniewska była aktywna naukowo, w mniejszym stopniu organizacyjnie. Zmieniło się to na początku 2024 r. Wtedy - dokładnie od 3 stycznia 2024 r. - minister nauki Dariusz Wieczorek powołał ją na członka Komisji Ewaluacji Nauki - do końca 2027 r.”

Cóż za seria szczęśliwych zbiegów okoliczności.

źr. wPolsce24 za WP

Polska

Jarosław Kaczyński: Mam nadzieję, że Wrzosek skończy tam, gdzie powinna skończyć

opublikowano:
1893254_6.webp
Jarosław Kaczyński przed prokuraturą (fot. wPolsce24)
- Prokurator Bodnar prokurator Korneluk zawsze uważają, że wszystko jest w porządku. ja natomiast uważam, że wszystko jest nie w porządku. To znaczy, tak jak powiedziałem wczoraj, uważam, że, doszło do poważnego, przestępstwa ale o tym będę już mówił z prokuratorem - powiedział Jarosław Kaczyński w drodze na przesłuchanie w prokuraturze
Polska

Presja ma sens. Anna W. opuści areszt. Ogromny sukces adwokata i naszej telewizji!

opublikowano:
annaw1.webp
Anna W. opuści areszt śledczy (fot. wPolsce24)
Wielkie gratulacje dla mecenasa dr Krzysztofa Wąsowskiego. Dzięki jego staraniom i nagłośnieniu sprawy przez niezależne media Anna W. była urzędniczka w Kancelarii Premiera Mateusza Morawieckiego, która od stycznia przebywała w areszcie śledczym, opuści placówkę. Prokuratura Krajowa zdecydowała o zmianę środka zapobiegawczego wobec urzędniczki.
Polska

Jarosław Kaczyński opuścił prokuraturę. Dziennikarka TVN próbowała obarczyć go winą za śmierć Barbary Skrzypek

opublikowano:
1893773_3.webp
Jarosław Kaczyński po przesłuchaniu (fot. wPolsce24)
Jarosław Kaczyński złożył zeznania przed prokuraturą w sprawie śmierci Barbary Skrzypek. Podczas spotkania z dziennikarzami już po wyjściu z siedziby Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga doszło do kuriozalnej sytuacji.
Polska

Pijak kładł się na motocyklu, by nadać sobie lepszej aerodynamiki. Oczywiście miał już zasądzony zakaz. FILM

opublikowano:
1-447074_mo1.webp
(Fot. Policja.pl/KWP Wrocław)
Nieudana ucieczka, pijany kierowca i zakaz prowadzenia pojazdów – to wszystko w jednym incydencie, który rozegrał się na drogach powiatu trzebnickiego. 28-latek na motorowerze postanowił uciekać przed policją, ale finał jego brawurowej jazdy nastąpił na leśnej drodze.
Polska

Przejmujące wyznanie Anny Wójcik na antenie telewizji wPolsce24: poczułam się jak przewożony zbir, morderca i terrorysta

opublikowano:
465921772_9495387380478177_8578755203944491928_n.webp
Anna Wójcik zwolniona z aresztu (fot. wPolsce24)
Aresztowana była współpracowniczka Mateusza Morawieckiego Anna Wójcik opuściła już areszt śledczy. Była dyrektorka w KPRM udzieliła telewizji wPolsce24 pierwszego wywiadu, w którym opisała, jak była traktowana w areszcie.
Polska

Co z tą „ingerencją w wybory” Tuska? Zaskakująca wypowiedź członka rządu

opublikowano:
tusk rozwydrzony.webp
Czy Donald Tusk aby nie histeryzuje w sprawie "cyberataku" na Platformę Obywatelską (Fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Dziwny rozdźwięk w komunikacji rządu na temat „ingerencji w wybory”, której rozpoczęcie w środę ogłosił Donald Tusk. Nie zważając na alarmistyczne tony, w jakie uderza jego szef, wiceminister cyfryzacji zapewnił, że „Polsce nie grozi wpływ na wybory przez zagraniczne służby”.