Polska

Awans za awans? Jak żona ministra została dyrektorem

opublikowano:
mid-24c05059.webp
Minister nauki Dariusz Wieczorek (fot. PAP/Szymon Pulcyn)
Żona ministra nauki Dariusza Wieczorka została dyrektorem na Uniwersytecie Szczecińskim. Nie byłoby to możliwe, gdyby rektor nie zmienił regulaminu. Kilka miesięcy wcześniej żona rektora trafiła do Komisji Ewaluacji Nauki. Powołał ją Dariusz Wieczorek. Zwróciła na to uwagę Wirtualna Polska, która opisała osobliwe awanse.

Dariusz Wieczorek, polityk Nowej Lewicy pochodzi ze Szczecina. W tym mieście skończył liceum i Politechnikę Szczecińską. Odkąd został ministrem nauki jego rodzinne miasto może na niego liczyć. Z tego szczególnego sentymentu korzysta i Uniwersytet Szczeciński, i poszczególne osoby.

Jak dziennikarka została panią dyrektor

Żona ministra Beata Mikołajewska-Wieczorek jest zananą w Szczecinie dziennikarką. Od początku lat 90. XX wieku była związana z TVP Szczecin. Za rządów Prawa i Sprawiedliwości była sekretarzem programowym szczecińskiego oddziału TVP, ale w 2019 r. złożyła wypowiedzenie.

W lecie 2024 roku została szefową Centrum Edukacji Medialnej i Interaktywności Uniwersytetu Szczecińskiego. To jednostka edukacyjno-promocyjna. Sprawuje nadzór nad uniwersytecką telewizją i radiem, ma pomagać w kreowaniu wizerunku uczelni oraz kształcić studentów w zakresie dziennikarstwa. W tym awansie nie byłoby pewnie nic niezwykłego, bo pani Mikołajewska-Wieczorek jest tu zatrudniona od początku, czyli 2021 r., gdyby nie jeden szkopuł. Wcześniej zmieniono regulamin jednostki, ponieważ małżonka ministra nie spełniała wszystkich niezbędnych warunków, aby zostać dyrektorem. 

Zgodnie z regulaminem obowiązującym na Uniwersytecie Szczecińskim: aby zostać szefem jednostki, trzeba mieć stopień doktora. Mikołajewska-Wieczorek jest magistrem – zwróciła uwagę WP.

Regulamin został więc zmieniony przez rektora US prof. Waldemara Tarczyńskiego. W nowej wersji regulaminu wymóg wykształcenia został usunięty i droga do awansu dla żony ministra została otwarta.

Jak żona rektora trafiła do ważnej komisji

Ale to nie wszystko. Na początku tego roku doktor habilitowana Małgorzata Tarczyńska-Łuniewska, żona rektora US, objęła stanowisko w Komisji Ewaluacji Nauki. 

Komisja Ewaluacji Nauki zajmuje się m. in. przygotowywaniem projektów wykazu czasopism naukowych oraz wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe. Ujmując najprościej: podpowiada ministrowi nauki, które periodyki są naukowo istotne, a które niekoniecznie. Komisja ewaluuje też jakość kształcenia w szkołach doktorskich.

Małgorzata Tarczyńska-Łuniewska specjalizuje się w tematyce rynków kapitałowych i giełdy papierów wartościowych, ma tytuł profesora Uniwersytetu Szczecińskiego. „W bazie publikacji pracowników US naliczyliśmy 15 publikacji naukowych stworzonych wespół z mężem, prof. Waldemarem Tarczyńskim, rektorem US” – piszą dziennikarze WP i dodają: „Do 2023 r. Tarczyńska-Łuniewska była aktywna naukowo, w mniejszym stopniu organizacyjnie. Zmieniło się to na początku 2024 r. Wtedy - dokładnie od 3 stycznia 2024 r. - minister nauki Dariusz Wieczorek powołał ją na członka Komisji Ewaluacji Nauki - do końca 2027 r.”

Cóż za seria szczęśliwych zbiegów okoliczności.

źr. wPolsce24 za WP

Polska

Jak ludzie Tuska weszli do TVP? Marcin Tulicki ujawnia, kto zdradził

opublikowano:
herburt_tvp.webp
Film "Przejecie" rzuca nowe światło na wydarzenia z zeszłego roku (fot. wPolsce24)
Marcin Tulicki w swoim filmie "Przejęcie" ujawnił kulisy siłowego przejęcia Telewizji Polskiej. Według informacji, do których dotarł dziennikarz telewizji wPolsce24 wszystko wskazuje na tym, że w zagrabieniu publicznego nadawcy pomagali, niektórzy menadżerowie telewizji.
Bez Cenzury

Bez Cenzury: Czy w Polsce potrzebny jest Ruch Ochrony Wyborów?

opublikowano:
Bez nazwy.webp
"Bez Cenzury" to dynamiczny i odważny program publicystyczny, emitowany w telewizji wPolsce24, w którym prowadzący oraz zaproszeni goście poruszają najbardziej kontrowersyjne i aktualne tematy polityczne, społeczne i gospodarcze. Jak sugeruje tytuł, dyskusje toczą się bez ograniczeń, bez autocenzury i w pełnej swobodzie wypowiedzi.
Polska

Czy Trzaskowski podzielił się opłatkiem z reporterem wPolsce24? Wcześniej apelował o pojednanie Polaków

opublikowano:
videoframe_64290.webp
Przygody reportera wPolsce24 Rafała Jarząbka na prekampanijnym szlaku Rafała Trzaskowskiego przejdą do historii telewizji. Dziś kolejna odsłona z Pabianic, gdzie kandydat Platformy Obywatelskiej przekonywał, że wybory w 2025 roku musi wygrać człowiek, który nie będzie prezydentem jednej partii politycznej, ale będzie prezydentem wszystkich Polek i Polaków. Trudno uwierzyć, że Trzaskowski właśnie siebie postrzega za takiego kandydata.
Polska

Wiadomości wPolsce24: kto naprawdę pomaga powodzianom? Tusk, Kierwiński, Owsiak czy może Caritas?

opublikowano:
videoframe_46814882.webp
Zbliżające się święta Bożego Narodzenia będą bardzo smutne dla wielu rodziny z terenów dotkniętych ponad trzy miesiące temu powodzią. Trudno w to uwierzyć, ale tam wciąż nie jest trudno spotkać ludzi, którzy nie doczekali się ze strony państwa żadnej pomocy.
Polska

Paweł Szefernaker, szef kampanii Karola Nawrockiego: robimy ruch kontroli wyborów

opublikowano:
videoframe_46803047.webp
Paweł Szefernaker, był gościem programu "Polska Wybiera". Człowiek, który kieruje kampanią Karola Nawrockiego wytłumaczył skąd wzięła się decyzja o powołaniu ruchu kontroli wyborów, na którego czele stanie Przemysław Czarnek.
Polska

"Wiadomości wPolsce24" – Pełne wydanie z 21 grudnia 2024

opublikowano:
Zrzut ekranu 2024-12-21 223853.webp
"Wiadomości wPolsce24" to codzienny program informacyjny nadawany o godzinie 19:30, dostarczający najświeższych informacji z kraju i ze świata.