Polska

Awans za awans? Jak żona ministra została dyrektorem

opublikowano:
mid-24c05059.webp
Minister nauki Dariusz Wieczorek (fot. PAP/Szymon Pulcyn)
Żona ministra nauki Dariusza Wieczorka została dyrektorem na Uniwersytecie Szczecińskim. Nie byłoby to możliwe, gdyby rektor nie zmienił regulaminu. Kilka miesięcy wcześniej żona rektora trafiła do Komisji Ewaluacji Nauki. Powołał ją Dariusz Wieczorek. Zwróciła na to uwagę Wirtualna Polska, która opisała osobliwe awanse.

Dariusz Wieczorek, polityk Nowej Lewicy pochodzi ze Szczecina. W tym mieście skończył liceum i Politechnikę Szczecińską. Odkąd został ministrem nauki jego rodzinne miasto może na niego liczyć. Z tego szczególnego sentymentu korzysta i Uniwersytet Szczeciński, i poszczególne osoby.

Jak dziennikarka została panią dyrektor

Żona ministra Beata Mikołajewska-Wieczorek jest zananą w Szczecinie dziennikarką. Od początku lat 90. XX wieku była związana z TVP Szczecin. Za rządów Prawa i Sprawiedliwości była sekretarzem programowym szczecińskiego oddziału TVP, ale w 2019 r. złożyła wypowiedzenie.

W lecie 2024 roku została szefową Centrum Edukacji Medialnej i Interaktywności Uniwersytetu Szczecińskiego. To jednostka edukacyjno-promocyjna. Sprawuje nadzór nad uniwersytecką telewizją i radiem, ma pomagać w kreowaniu wizerunku uczelni oraz kształcić studentów w zakresie dziennikarstwa. W tym awansie nie byłoby pewnie nic niezwykłego, bo pani Mikołajewska-Wieczorek jest tu zatrudniona od początku, czyli 2021 r., gdyby nie jeden szkopuł. Wcześniej zmieniono regulamin jednostki, ponieważ małżonka ministra nie spełniała wszystkich niezbędnych warunków, aby zostać dyrektorem. 

Zgodnie z regulaminem obowiązującym na Uniwersytecie Szczecińskim: aby zostać szefem jednostki, trzeba mieć stopień doktora. Mikołajewska-Wieczorek jest magistrem – zwróciła uwagę WP.

Regulamin został więc zmieniony przez rektora US prof. Waldemara Tarczyńskiego. W nowej wersji regulaminu wymóg wykształcenia został usunięty i droga do awansu dla żony ministra została otwarta.

Jak żona rektora trafiła do ważnej komisji

Ale to nie wszystko. Na początku tego roku doktor habilitowana Małgorzata Tarczyńska-Łuniewska, żona rektora US, objęła stanowisko w Komisji Ewaluacji Nauki. 

Komisja Ewaluacji Nauki zajmuje się m. in. przygotowywaniem projektów wykazu czasopism naukowych oraz wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe. Ujmując najprościej: podpowiada ministrowi nauki, które periodyki są naukowo istotne, a które niekoniecznie. Komisja ewaluuje też jakość kształcenia w szkołach doktorskich.

Małgorzata Tarczyńska-Łuniewska specjalizuje się w tematyce rynków kapitałowych i giełdy papierów wartościowych, ma tytuł profesora Uniwersytetu Szczecińskiego. „W bazie publikacji pracowników US naliczyliśmy 15 publikacji naukowych stworzonych wespół z mężem, prof. Waldemarem Tarczyńskim, rektorem US” – piszą dziennikarze WP i dodają: „Do 2023 r. Tarczyńska-Łuniewska była aktywna naukowo, w mniejszym stopniu organizacyjnie. Zmieniło się to na początku 2024 r. Wtedy - dokładnie od 3 stycznia 2024 r. - minister nauki Dariusz Wieczorek powołał ją na członka Komisji Ewaluacji Nauki - do końca 2027 r.”

Cóż za seria szczęśliwych zbiegów okoliczności.

źr. wPolsce24 za WP

Polska

Karol Nawrocki dla wPolsce24: Projekt pt. Rafał Trzaskowski reanimują wszystkie instytucje państwa Tuska. A i tak sobie nie radzi

opublikowano:
żaklina z KN.webp
Afera NASK jest oburzająca, ale nie powinniśmy nią być chyba zdziwieni – mówi w rozmowie z telewizją wPolsce24 Karol Nawrocki, komentując informacje dotyczące możliwego nielegalnego finansowania kampanii wyborczej jego głównego rywala w wyborach prezydenckich Rafała Trzaskowskiego.
Polska

Dariusz Matecki wpadł na nowy ślad wskazujący na nielegalne finansowanie kampanii kandydata KO

opublikowano:
Matecki.webp
Mnożą się – przede wszystkim na platformach społecznościowych - informacje wskazujące na to, że ludzie związani albo sympatyzujący Rafałem Trzaskowskim prowadzą nieczystą grę z rywalami kandydata Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich. Na nowe tropy wpadł poseł PiS Dariusz Matecki.
Polska

Kto nie wytrzymał napięcia ciszy wyborczej oprócz Myrchy? Materiał Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_135735.webp
Wiadomości wPolsce24 podsumowują przypadki łamania ciszy wyborczej. Jakoś tak się złożyło, że prawa nie umieją przestrzegać członkowie partii Donalda Tuska. Oprócz skandalu jaki wywołał - o zgrozo - wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha, także inni członkowie PO nie dali radę wytrzymać w ciszy nawet kilku godzin.
Polska

"Rota" wybrzmiała przed niemiecką policją na niemieckiej ziemi. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_82328.webp
Dziś w niemieckim Görlitz, tuż przy moście granicznym z Polską, odbyła się demonstracja zorganizowana przez polskich aktywistów w proteście przeciwko tzw. pushbackom – czyli przymusowemu zawracaniu nielegalnych imigrantów przez niemieckie służby na stronę polską.
Polska

Politycy PO złamali ciszę wyborczą. Czy poniosą konsekwencje?

opublikowano:
myrcha.webp
Choć konsekwencje łamania ciszy wyborczej znane są od lat, znaleźli się tacy, którzy ją złamali. Także wśród polityków Koalicji Obywatelskiej. - Takie zachowanie jest niedopuszczalne – komentował przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak, dodając, że takie osoby powinny świecić przykładem. Czy za złamanie prawa polityków spotkają kary?
Polska

Remis! Wszystko rozstrzygnie się w drugiej turze, prawica na fali!

opublikowano:
mid-25518764.webp
Radość państwa Nawrockich po ogłoszeniu wyników (Fot. PAP/Adam Warżawa)
Rafał Trzaskowski tuż przed Karolem Nawrockim – takie są sondażowe wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich. Na trzecim miejscu Sławomir Mentzen.