Polska

Tusk znowu dał się ograć? Polska nie zostanie zwolniona z przyjmowania nielegalnych imigrantów

opublikowano:
1622px-LE_Eithne_Operation_Triton.webp
Nikogo nie obchodzi, że przyjęliśmy uchodźców z Ukrainy (fot. Irish Defence Forces\Wikipedia)
Polska przyjęła miliony uchodźców wojennych z Ukrainy. Portal Brussels Signal informuje, że mimo tego nie zostanie zwolniona z przyjmowania nielegalnych imigrantów z innych państw Unii Europejskiej.

Gdy Rosja zaatakowała Ukrainę, tysiące osób ruszyły do Polski, by uciec przed działaniami wojennymi. Uchodźcy byli wpuszczani od pierwszego dnia, a rząd poluzował szereg przepisów, by ułatwić ich ewakuację. Ukraińcy mogli liczyć na to, że dostaną u nas pomoc, zarówno od ówczesnego rządu, jak i od armii wolontariuszy i ludzi dobrej woli. Rozpoczęto tysiące zbiórek pieniędzy i towarów, które miały pomóc uchodźcom, a wielu Polaków przyjęło ich do swoich domów. Podejście Polaków do tego kryzysu zrobiło wielkie wrażenie na świecie. Były ambasador USA Marek Brzezinski nazwał wtedy Polskę „moralnym mocarstwem” - i nie była to odosobniona opinia. 

Tusk obiecywał, że nam ich nie wyślą 

Wiele osób liczyło na to, że przyjęcie milionów Ukraińców zwolni nas od przyjmowania nielegalnych imigrantów – zwykle z Afryki i Bliskiego Wschodu – którzy zostaną do nas przeniesieni z innych państw UE w ramach Paktu Migracyjnego. Jeszcze w maju zeszłego roku premier Donald Tusk zapewniał, że Pakt Migracyjny „jak dzisiaj, daje Polsce możliwości unikania jakichkolwiek negatywnych konsekwencji", a Polska nie przyjmie żadnych imigrantów.

"To jest moje zadanie, i ja się wywiąże z tego zadania. Polska będzie beneficjentem paktu migracyjnego. Nie będziemy za nic płacić, nie będziemy musieli przyjmować żadnych migrantów z innych kierunków, Unia Europejska nie narzuci nam żadnych kwot migrantów. Natomiast Polska będzie skutecznie egzekwowała wsparcie finansowe ze strony Unii w związku z tym, że stała się państwem goszczącym steki tysięcy migrantów głownie z Ukrainy (...) My inaczej niż nasi poprzednicy, bez wojny z Unią Europejska, w przyjaznym ale w twardym dialogu, wyegzekwujemy wszystko to, co Polsce się należy" – twierdził.

Nie będzie wyjątku dla Polski 

Wygląda jednak na to, że Tusk znowu dał się ograć. Jak informuje portal Brussels Signal, Komisja Europejska już w styczniu potwierdziła, że Pakt Migracyjny wchodzi w życie, a Polska nie zostanie z niego zwolniona. Zrobiła to w odpowiedzi na złożone w listopadzie zapytanie europosła Konfederacji Marcina Sypniewskiego.

W swoim zapytaniu Sypniewski zapytał wprost o to, czy z racji przyjęcia ogromnej ilości uchodźców z Ukrainy, Polska będzie zwolniona z tzw. mechanizmu solidarności, jak eufemistycznie nazwano przesiedlenia imigrantów. Odpowiedź, jaką dostał od komisarza spraw wewnętrznych i imigracji Magnusa Brunnera nie napawa optymizmem. Polska jest związana wszystkimi instrumentami legislacyjnymi tworzącymi Pakt o Migracji i Azylu. Zgodnie z prawem UE, nie ma prawnych możliwości wyłączenia Polski z implementacji jakichkolwiek elementów Paktu” - napisał. Przypomniał, że jednym z jego elementów jest „przymusowa solidarność” a państwa mogą jedynie wybrać między przyjęciem nielegalnych imigrantów, zapłaceniem za ich nieprzyjęcie i alternatywnymi środkami pomocy.

Wcześniej poseł PiS Sebastian Kaleta zauważył, że problemem Polski jest to, że ilość nielegalnych imigrantów do przesiedlenia do danego państwa jest oparta o dane z poprzedniego roku. Polska przyjęła miliony uchodźców w 2022, a nie 2024 roku więc Polska nie będzie miała podstaw do przyznania wyjątku, gdy KE będzie rozważać sytuację. Brunner potwierdził to w swojej odpowiedzi. Stwierdził, że ocena tego, które państwo znajduje się pod presją migracyjną lub jest nią zagrożone, zostanie dokonana przez Komisję Europejską dopiero w październiku 2025 roku.

źr. wPolsce24 za Brussels Signal, Gazeta Prawna 

Polska

Prezydent Andrzej Duda przypomina o Polakach, którzy ratowali Żydów w czasie niemieckiej okupacji. "Wspólnie zamieszkiwaliśmy tę ziemię"

opublikowano:
1882952_6.webp
(fot. wPolsce24)
Prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystościach Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacja niemiecką, w Kaplicy Pamięci Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.
Polska

Zaproszenie na Konferencję w Sejmie z okazji Narodowego Dnia Życia

opublikowano:
2025.03.24-banerek konferencji 2025-03-21_14.54.33.webp
Serdecznie zapraszamy do udziału w wyjątkowej konferencji poświęconej ochronie życia i praw kobiet! Wydarzenie organizowane przez Parlamentarny Zespół na rzecz Życia i Rodziny oraz Koalicję dla Życia i Rodziny zgromadzi ekspertów, parlamentarzystów, lekarzy oraz przedstawicieli organizacji pro-life. Konferencja odbędzie 24 marca w budynku Sejmu RP w godzinach 11-15.
Polska

Tusk chwali się, że był "wśród zwykłych Polaków". Szybko go wypunktowano

opublikowano:
1884061_3.webp
Premier podczas meczu (fot. wPolsce24)
O tym, że premier Tusk jest zapalonym kibicem piłki nożnej wiemy od dawna. O jego "harataniu w gałę" było głośno szczególnie podczas dwóch pierwszych kadencji. Wiek jednak robi swoje i teraz trudniej go zobaczyć na murawie. Nie oznacza to, że w ogóle zrezygnował z piłki. Ostatnio pochwalił się, że oglądał na żywo mecz Polska-Malta. Jak zauważył "wśród zwykłych Polaków". Zapomniał dodać, że w loży VIP.
Polska

Dolewała koleżance z pracy żrące chemikalia do herbaty. Wszystko nagrała ukryta kamera

opublikowano:
trucicielka.webp
(fot. za policja.pl)
To historia jak z książek Agaty Christie! Niestety, wydarzyła się naprawdę i to w samym centrum Warszawy. Zatrzymano w tej sprawie dwie kobiety. Pierwsza - dolewała koleżance z pracy trujące chemikalia do szklanek i butelek z napojami. Druga - wiedząc o wszystkim - nie przerwała przestępczego procederu i nikogo nie poinformowała. Wszystko zarejestrowała ukryta kamera!
Polska

Michał Wójcik: Ta władza nie cofnie się przed niczym. Na Zachodzie już to wiedzą

opublikowano:
1885678_6.webp
Michał Wójcik o sprawie Barbary Skrzypek (fot. wPolsce24)
- Sytuacja w Polsce stała się sytuacją międzynarodową i trudno się dziwić. Prokurator Wrzosek nie potraktowała problemów zdrowotnych przesłuchiwanego świadka poważnie. Pozwoliła na wielogodzinne przesłuchanie, odmawiając Skrzypek prawa do obecności pełnomocnika podczas przeprowadzenia czynności - pisze hiszpański dziennikarz Alvaro Penas w artykule na łamach The European Conservative. Do słów tych odniósł się poseł PiS Michał Wójcik.
Polska

Których ministrów Polacy nie lubią najbardziej?

opublikowano:
1885931_2.webp
Polacy coraz bardziej mają dość rządu Donalda Tuska (fot. wPolsce24)
Dziennikarze telewizji wPolsce24 zapytali mieszkańców o to, który z ministrów w pierwszej kolejności powinien pożegnać się ze swoim stanowiskiem. Odpowiedzi były różne, ale wniosek jest w zasadzie jeden. Rozczarowanie działaniami koalicji 13 grudnia jest coraz większe.