Gospodarka

400 lat dostarczania listów i wystarczy. Jedna trzecia pocztowców straci pracę

opublikowano:
_MIL_DSC01217_20250224.webp
Poczta wszędzie notuje straty. Pytanie brzmi jak daleko decydenci posuną się w likwidacji usług pocztowych, w poszukiwaniu rentowności (Fot. Fratria/Liudmyla Skwarczyńska)
"Ludzie zejdźcie z drogi, bo listonosz jedzie" - śpiewali Skaldowie. Cóż, ludzie już prawie listów w ogóle nie piszą, a w Danii nawet gdyby chcieli, to już żaden listonosz ich nie dostarczy. Duńska poczta PostNord ogłosiła, że z końcem 2025 roku zaprzestanie dostarczania listów, koncentrując się wyłącznie na dystrybucji paczek.

Decyzja ta wynika z braku rentowności usług listowych oraz postępującej cyfryzacji, która spowodowała spadek liczby tradycyjnych przesyłek o ponad 90 proc. od 2000 roku. Konsekwencją tego posunięcia będzie redukcja zatrudnienia – pracę straci około 1500 z 4600 duńskich pocztowców. Jak poinformowano, w drugiej połowie 2025 r. ma rozpocząć się proces demontażu 1500 skrzynek pocztowych, a w 2026 r. klienci będą mogli otrzymać zwrot pieniędzy za niewykorzystane znaczki.

W Polsce sytuacja Poczty Polskiej również jest trudna. W obliczu spadającej liczby tradycyjnych przesyłek, spółka zmaga się z problemami finansowymi i planuje zwolnienia grupowe. W Polsce pracę stracić ma ponad 8 tysięcy pracowników Poczty Polskiej.

Związkowcy protestują przeciwko tym planom, argumentując, że to najgorszy moment na redukcję etatów.

Bez dotacji usługa pocztowa nie ma szans

W wielu krajach usługi pocztowe są dotowane przez państwo, co pozwala na ich funkcjonowanie, mimo spadającej liczby tradycyjnych przesyłek. W Polsce jednak Poczta Polska jest zobowiązana do osiągania rentowności, co w obliczu obecnych wyzwań staje się coraz trudniejsze. Wymaganie od narodowego operatora pocztowego pełnej samowystarczalności finansowej, bez odpowiedniego wsparcia państwa, może prowadzić do pogorszenia jakości usług i masowych zwolnień.

Bez odpowiedniego wsparcia państwa, Poczta Polska może stanąć przed poważnymi wyzwaniami, które wpłyną nie tylko na pracowników, ale także na klientów korzystających z jej usług.

A może firma kurierska

Problemy Poczty Polskiej nie są bowiem niczym niezwykłym. W Danii w 2024 r. weszło w życie nowe prawo pocztowe, liberalizujące rynek. Na mocy tych regulacji PostNord stracił publiczną dotację na nierentowne dostarczanie listów. Firma chce zajmować się wyłącznie dystrybucją paczek i przedstawiać swoje usługi jako kurierskie.

"Dostarczamy listy od 400 lat, dlatego trudno nam było podjąć tę decyzję, ale dziś Duńczycy coraz rzadziej wysyłają listy" - podkreślił szef PostNord Kim Pedersen.

PostNord jest spółką szwedzko-duńską, której właścicielami są państwo szwedzkie (60 proc. udziałów) oraz duńskie (40 proc.). Firma powstała w 2009 r. z połączenia państwowych urzędów pocztowych w tych dwóch krajach. Koncern w trzech kwartałach 2024 r. odnotował stratę w wysokości 395 mln koron szwedzkich (około 36 mln euro). W Szwecji listy nadal mają być dystrybuowane. Przesyłki są roznoszone przez listonoszy co drugi dzień.

źr. wPolsce24 za PAP

Gospodarka

Fatalne dane z polskiej gospodarki. „Nie pomogła nawet zmiana szefa GUS”

opublikowano:
20231215_175012.webp
Sprzedaż detaliczna hamuje. To znak, że Polacy nie mają pieniędzy (Fot. Fratria/fot. Liudmyla Kazakova)
Tragedia – to najlepsze określenie najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących sprzedaży detalicznej. Wzrosła ona zaledwie o 0,6 proc., choć prognozy mówiły o wzroście rzędu 5 proc.
Gospodarka

Trump zawiesi cła? Eksperci wyjaśniają, co to będzie dla nas oznaczało

opublikowano:
ZK_GPW07082017_12.webp
Giełda papierów wartościowych zawiesiła w poniedziałek na godzinę swoje notowania (Fot. Fratria)
Czy Donald Trump zawiesi wprowadzenie potężnych ceł na Unię Europejską, Chiny i inne główne gospodarki świata? To dałoby światowym giełdom chwilę oddechu i być może ustabilizowałoby sytuację gospodarczą. Bo dziś świat się chwieje.
Gospodarka

To będą najdroższe święta w historii

opublikowano:
1907830_5.webp
Ekonomiści alarmują - to będzie najdroższa Wielkanoc w historii. Ceny podstawowych produktów potrzebnych do przygotowania wielkanocnego śniadania, takich jak jajka czy masło, wzrosły nawet o kilkadziesiąt procent.
Gospodarka

Rekordowy deficyt budżetu państwa. Sytuacja robi się coraz bardziej dramatyczna

opublikowano:
1907848_2.webp
Rekordowy deficyt budżetu państwa (fot. wPolsce24)
To prawdziwa katastrofa finansów państwa, choć media głównego nurtu o tym milczą. Deficyt budżetowy już po trzech miesiącach przekroczył 76 miliardów złotych. To oznacza, że jest aż trzy razy większy niż rok temu, także po pierwszym kwartale.
Gospodarka

Emeryci będą musieli oddać 13 emerytury. ZUS już wysyła pisma

opublikowano:
1913883_6.webp
ZUS chce zwrotu 13 emerytury (fot. wPolsce24)
Nie na takie informacje czekali emeryci, którzy właśnie przeznaczyli swoje trzynaste emerytury na świąteczne zakupy. Okazuje się, że część będzie musiała oddać ZUS przelane środki. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę listów z żądaniem zwrotu nienależnych świadczeń. Pieniądze mają zwrócić tysiące osób.
Gospodarka

- Nasze firmy bankrutują! Od miesięcy nie śpię po nocach. Dramatyczne sceny na sejmowej komisji po decyzji Tuska

opublikowano:
1915094_4.webp
Dramatyczne sceny na komisji (fot. wPolsce24)
Rząd wstrzymuje należne wypłaty przedsiębiorcom realizującym inwestycje w ramach programu Czyste Powietrze. Na tym tle doszło do awantury podczas Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Ochrony Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Na posiedzenie przyjechali przedstawiciele branży instalatorów, by zaprotestować przeciwko polityce resortu. Kamera zarejestrowała pełne desperacji przemówienie jednej z przedstawicielek przedsiębiorców.