Gospodarka

Zamiast świątecznych paczek zwolnienia. Niemiecka firma zamyka oddział w Polsce

opublikowano:
worker-5736096_1280 (1).webp
Zdjęcie ilustracyjne / pixabay
Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia pracownicy słupskiego oddziału niemieckiej firmy dowiedzieli się, że zostaną zwolnieni. Spółka planuje zamknąć zakład w Polsce i przenieść produkcję do Niemiec i Czech.

Firma Stoll działała na Pomorzu od 2002 roku. Jednak przedsiębiorstwo produkujące części do maszyn rolniczych oraz ładowaczy czołowych od 9 grudnia znajduje się w procesie likwidacji. Jak informuje gp24.pl, firma planuje zwolnienia grupowe, a pracę straci w sumie 90 osób. O zwolnieniach tuż przed Świętami Bożego Narodzenia dowiedziało się 67 pracowników produkcji i 23 osoby zatrudnione w administracji.

- W poniedziałek normalnie pracowaliśmy, a we wtorek przyszliśmy i dowiedzieliśmy się, że firma zostaje zlikwidowana. Maszyny do produkcji są już rozbierane i wywożone. Taki nam firma prezent na święta zrobiła. Zamiast paczek, na bruk nas wywala – powiedział portalowi gp24.pl jeden z pracowników.

Z kolei wiceprzewodniczący zakładowej „Solidarności” Bartosz Marczewski przekazał w rozmowie z Radiem Gdańsk, że w ostatnich miesiącach rozmawiano o przyszłości zakładu z jego właścicielem. Podkreślił, że pracownicy zostali zapewnieni, że spółka Stoll Polska nie zostanie zlikwidowana.

Firma uspokaja

Tymczasem rozpoczął się już proces jej likwidacji, a produkcja ma zostać przeniesiona do Niemiec i Czech. Władze firmy podkreśliły w oświadczeniu, że to „trudne, ale konieczne posunięcie, mające na celu odpowiedzialne zarządzanie sytuacją i dostosowanie się do zmieniających się realiów rynkowych”.

- Spółka nie znajduje się w stanie niewypłacalności, a wszyscy pracownicy mogą być pewni, że należne im odprawy oraz inne świadczenia zostaną wypłacone zgodnie z przepisami prawa. Los naszych pracowników leży nam głęboko na sercu, dlatego przygotowujemy specjalne programy wsparcia, które obejmują doradztwo zawodowe, szkolenia oraz pomoc w poszukiwaniu nowych miejsc pracy – zapewniono.

Według Marcina Horbowego z Powiatowego Urzędu Pracy w Słupsku „przyczyną likwidacji jest sytuacja finansowa firmy”. Dodał, że „stwierdzono brak możliwości osiągnięcia trwałej rentowności”, a na nadzwyczajnym zebraniu wspólników ustalono, że „nie ma możliwości kontynuacji produkcji”. Przedstawiciel PUP przekazał, że pracownicy mają otrzymać wypowiedzenia między 8 stycznia a 28 lutego 2025 roku.

żr. wPolsce24 za gp24.pl/ Radio Gdańsk

Gość Wiadomości

Prof. Andrzej Przyłębski w Gościu Wiadomości wPolsce24: elity europejskie są w szoku po zwycięstwie Trumpa

opublikowano:
videoframe_45784789.webp
Były ambasador Polski w Niemczech prof. Andrzej Przyłębski był rozmówcą red. Michała Adamczyka w programie Gość Wiadomości wPolsce24. I jeśli wydawało się, że komentatorzy polityczni odkryli już wszelkie możliwe konsekwencje wyboru Donalda Trumpa na prezydenta USA, to prof. Andrzej Przyłębski wskazał jeszcze wiele wątków, które warto rozważyć.
Gospodarka

Daniel Obajtek, były prezes Grupy Orlen, skomentował wyniki finansowe koncernu. Padły słowa o "zaorywaniu"

opublikowano:
AWIK_Obajtek_30012024_34 (1).webp
Daniel Obajtek przygląda się ze smutkiem jak firma, którą rozwijał jest dziś zwijana (fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Były prezes Grupy Orlen, a obecnie europoseł Daniel Obajtek skomentował wyniki finansowe jakie koncern opublikował w środę wieczorem. Fatalne dane, jakie przedstawił Orlen są drastycznie niższe od tych jakie notowała Grupa pod kierownictwem Obajtka. Szymon Hołownia mówi wprost: trzeba przekuć ten balon wielkich inwestycji związanych z marzeniami o wielkiej spółce.
Gospodarka

Daniel Obajtek dla wPolsce24: Aktualna kondycja Orlenu jest odzwierciedleniem całej Polskiej gospodarki

opublikowano:
obajtek.webp
Daniel Obajtek, były prezes Grupy Orlen komentował na antenie wPolsce24 konferencję wynikową spółki Skarbu Państwa pod obecnym zarządem. Europoseł PiS nie ukrywał swojego krytycznego stosunku do aktualnie zarządzających spółką.
Gospodarka

Gróbarczyk: Niemcy dyktują, co dla nas dobre

opublikowano:
gróbarczyk.webp
Gróbarczyk: Rząd ulega niemieckiemu dyktatowi, to niebezpieczne dla naszej gospodarki (fot. wPolsce24)
- Nowy człowiek, który będzie reprezentował zwykłych Polaków jest niezwykle potrzebny. Polsce potrzebna jest odmiana, w tej sytuacji, w której się znaleźliśmy - mówił w Ekspresie Politycznym Marek Gróbarczyk, oceniając kandydaturę Karola Nawrockiego. Były minister zwrócił uwagę na gospodarcze propozycje kandydata na prezydenta.
Gospodarka

Polka załamana inflacją: Pójdziemy do piachu już niedługo. Jest coraz drożej i musimy coraz bardziej zaciskać pasa

opublikowano:
drozyzna_polska.webp
Polacy są załamani sytuacją finansową. Drożeje wszystko (wPolsce24)
Dramatyczna sytuacja coraz większej liczby polskich rodzin. Ceny w sklepach wciąż rosną, a przed nami kolejne podwyżki. Żeby przetrwać musimy coraz bardziej oszczędzać. Jak wynika z nowego raportu Krajowego Rejestru Długów, co drugi Polak zapowiada, że będzie oszczędzał na ubraniach, wakacjach czy rozrywkach byle tylko opłacić bieżące rachunki.
Gospodarka

Mieszkańców polskich miast po nowym roku czekają podwyżki

opublikowano:
eksprespolityczny.webp
Mieszkańców wielu miast Polski czekają podwyżki (fot. wPolsce24)
Opłaty za wywóz śmieci, podatki od nieruchomości, opłaty parkingowe i ceny biletów komunikacji miejskiej. Po nowym roku mieszkańcy wielu polskich miast muszą liczyć się z podwyżkami planowanymi przez ich włodarzy. Z największymi wzrostami cen będą musieli mierzyć się mieszkańcy takich miast jak Szczecin, Poznań, Gdańsk, Kołobrzeg czy Lublin. Mianownik jest jeden - wszędzie tam rządzi Platforma Obywatelska.