Gospodarka

Kryzys w polskich zakładach lotniczych. Co miesiąc 20 osób traci pracę

opublikowano:
plane-3342455_1280 (1).webp
(fot. ilustracyjna/ pixabay)
Przyszłość pracowników Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy stanęła pod znakiem zapytania. Według relacji zatrudnionych, co miesiąc pracę traci 20 osób, ale firma nie mówi o zwolnieniach grupowych.

Jak informuje „Gazeta Pomorska”, od pewnego czasu napływają sygnały od pracowników WZL nr 2 w Bydgoszczy, którzy są zaniepokojeni o swoją zawodową przyszłość. Problemy firmy odbijają się na pracownikach, a część z nich musiała pożegnać się z dotychczasowym zatrudnieniem.

Zwalniają co miesiąc po 20 osób i jak tak dalej pójdzie, ilu nas zostanie do końca roku? Może chcą zgasić światło – mówi jeden z pracowników.

Firmy nie stać na tylu pracowników?

W bydgoskim zakładzie należącym do Polskiej Grupy Zbrojeniowej pracuje obecnie 820 osób. Jednak zdaniem „Gazety Pomorskiej” firmy nie stać na tak dużą liczbę pracowników. Według ustaleń dziennikarzy odchodzący z pracy otrzymują większe odszkodowania niż zwalniani pracownicy innych firm oraz wyższe niż przewidziane w Kodeksie pracy. Jednocześnie WZL nr 2 nie stać na funkcjonujący do tej pory zbiorowy układ pracy, który został już wypowiedziany.

Kilka lat do emerytury

Każdy codziennie drży o pracę. Są duże nieporozumienia na wyższych szczeblach. Wypowiedziano już umowy kilkudziesięciu osobom i tak, żeby nie zgłaszać zwolnień grupowych. Niektórzy pracują w zakładach „całe życie”. Często brakuje im do emerytury kilku lat, a teraz muszą odejść. Zwolnienia oburzają najbardziej, bo jeszcze niedawno wszystko było dobrze, firma przyjmowała nowych pracowników, powstawały budynki, hangary na samoloty, a teraz co? – relacjonuje jeden z pracowników, którego cytuje gazeta.

Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 w Bydgoszczy to główna firma zabezpieczająca eksploatację statków powietrznych Lotnictwa Sił Zbrojnych RP. To właśnie jej pracownicy od lat obsługiwali m.in. samoloty MIG-29 raz Su-22.

źr. wPolsce24 za "Gazeta Pomorska"

Gospodarka

Związkowcy okupują siedzibę Poczty Polskiej. Poważne oskarżenia pod adresem władz spółki

opublikowano:
1843039_4.webp
(fot. Pixabay)
Związkowcy rozpoczęli protest okupacyjny w siedzibie Poczty Polskiej w Warszawie. Oczekują „rzeczywistych negocjacji” oraz poszanowania praw pracowników. Jednocześnie zarzucono władzom spółki bezwzględne dążenie do likwidacji tysięcy miejsc pracy i prowadzenie negocjacji w złej wierze.
Gospodarka

Polacy załamują ręce. Drożyzna coraz bardziej nieznośna

opublikowano:
1846229_3.webp
Drożyzna coraz bardziej dotkliwa (fot. wPolsce240
Najwyższy poziom inflacji od 14 miesięcy. Szczególnie mocno podrożały żywność i paliwa. W 2025 roku Polska pozostaje wśród krajów o najwyższej inflacji w Unii Europejskiej 
Gospodarka

Fatalne dane z polskiej gospodarki. „Nie pomogła nawet zmiana szefa GUS”

opublikowano:
20231215_175012.webp
Sprzedaż detaliczna hamuje. To znak, że Polacy nie mają pieniędzy (Fot. Fratria/fot. Liudmyla Kazakova)
Tragedia – to najlepsze określenie najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących sprzedaży detalicznej. Wzrosła ona zaledwie o 0,6 proc., choć prognozy mówiły o wzroście rzędu 5 proc.
Gospodarka

Trump zawiesi cła? Eksperci wyjaśniają, co to będzie dla nas oznaczało

opublikowano:
ZK_GPW07082017_12.webp
Giełda papierów wartościowych zawiesiła w poniedziałek na godzinę swoje notowania (Fot. Fratria)
Czy Donald Trump zawiesi wprowadzenie potężnych ceł na Unię Europejską, Chiny i inne główne gospodarki świata? To dałoby światowym giełdom chwilę oddechu i być może ustabilizowałoby sytuację gospodarczą. Bo dziś świat się chwieje.
Gospodarka

To będą najdroższe święta w historii

opublikowano:
1907830_5.webp
Ekonomiści alarmują - to będzie najdroższa Wielkanoc w historii. Ceny podstawowych produktów potrzebnych do przygotowania wielkanocnego śniadania, takich jak jajka czy masło, wzrosły nawet o kilkadziesiąt procent.
Gospodarka

Rekordowy deficyt budżetu państwa. Sytuacja robi się coraz bardziej dramatyczna

opublikowano:
1907848_2.webp
Rekordowy deficyt budżetu państwa (fot. wPolsce24)
To prawdziwa katastrofa finansów państwa, choć media głównego nurtu o tym milczą. Deficyt budżetowy już po trzech miesiącach przekroczył 76 miliardów złotych. To oznacza, że jest aż trzy razy większy niż rok temu, także po pierwszym kwartale.