Gospodarka

Wygasła, zawarta jeszcze przez rząd PiS, umowa na projekt polskiej elektrowni atomowej

opublikowano:
energy-4030427_1280.webp
Elektrownie atomowe nie generują wiele odpadów - ale ich utylizacja jest skomplikowana (fot. ilustracyjna Pixabay)
Z końcem marca wygasła umowa na zaprojektowanie elektrowni jądrowej, podpisana jesienią 2023 r. przez poprzedni rząd. To oznacza, że Polska formalnie nie jest już związana kontraktem z amerykańskim konsorcjum Westinghouse i Bechtel. W tym miejscu warto przypomnieć, że niemiecka prasa wprost pisze, że Donald Tusk robi wszystko, by jak najbardziej opóźnić budowę pierwszej polskiej elektrowni atomowej.

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Wojciech Wrochna pytany przez "Rzeczpospolitą", czy wygaśnięcie umowy oznacza brak formalnych zobowiązań wobec Amerykanów, przyznał: „Formalnie, gdyby tak się zadziało, to tak, z formalnego punktu widzenia tak by to wyglądało”. Jednocześnie uspokaja, że współpraca trwa, ale „bez możliwości zlecania nowych prac”.

Niepewne warunki negocjacji

Rząd Tuska nie ujawnia szczegółów rozmów z Amerykanami, ale nieoficjalnie wiadomo, że negocjowane są nowe warunki umowy, w tym odpowiedzialność za projekt oraz sposób płatności. Dziś, po krytycznym tekście "Rzeczpospolitej" i posiedzeniu Rady Ministrów Tusk niespodziewanie ogłosił, że właśnie "zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej (...) Porozumieliśmy się z amerykańskimi partnerami w taki sposób, że ta umowa jest dla nas dużo bardziej korzystna". Tusk wyjaśnił, że poprzedni rząd wyłączył z negocjacji Prokuratorię Generalną, co - jego zdaniem - stawiało nas w trudniejszej sytuacji podczas rozmów. Szef rządu dodał, że obecnie udało wynegocjować się m.in. terminy i kary za niedotrzymanie umów. 

Jednocześnie rząd prowadzi trudne rozmowy z Komisją Europejską o zgodę na pomoc publiczną dla projektu atomowego, szacowaną na 60 mld zł. Niby rząd liczy, że KE zgodzi się na dokapitalizowanie Polskich Elektrowni Jądrowych, ale nie jest tajemnicą, że Berlin ma ogromny wpływ na decyzje Brukseli. A Berlin jest największym wrogiem budowy elektrowni atomowej w Polsce, o czym bardzo często przekonuje nas lektura niemieckich mediów.

Niemieckie media: Tusk blokuje budowę elektrowni

Przypomnijmy, że już 20 marca, a więc na 11 dni przed wygaśnięciem umowy z Westinghouse informowaliśmy o tekście niemieckiego dziennika "Die Tageszeitung", w którym wprost napisano, że Donald Tusk robi wszystko, by opóźnić budowę elektrowni, a może nawet doprowadzić do jej anulowania. Zamiast energii jądrowej, priorytetem rządu mają być farmy wiatrowe i magazyny energii.

Polska opinia publiczna nie została poinformowana o możliwych opóźnieniach i trudnościach, podczas gdy niemieckie media już o nich piszą. Powstaje pytanie: czy Berlin ma lepszy dostęp do informacji niż Polacy? A może decyzje rządu w sprawie energetyki jądrowej są podejmowane z uwzględnieniem interesów zachodnich sąsiadów?

Jeśli rząd Donalda Tuska rzeczywiście zmierza do rezygnacji z atomu, powinien otwarcie o tym poinformować obywateli. Na razie jednak jego oficjalne zapewnienia stoją w sprzeczności z doniesieniami niemieckich gazet. Warto także zwrócić uwagę, że zakomunikowane dziś przez Tuska "zakończenie negocjacji" nie jest tożsame z podpisaniem nowej wiążącej umowy.

źr. wPolsce24 za rp.pl

Gospodarka

- Nasze firmy bankrutują! Od miesięcy nie śpię po nocach. Dramatyczne sceny na sejmowej komisji po decyzji Tuska

opublikowano:
1915094_4.webp
Dramatyczne sceny na komisji (fot. wPolsce24)
Rząd wstrzymuje należne wypłaty przedsiębiorcom realizującym inwestycje w ramach programu Czyste Powietrze. Na tym tle doszło do awantury podczas Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Ochrony Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Na posiedzenie przyjechali przedstawiciele branży instalatorów, by zaprotestować przeciwko polityce resortu. Kamera zarejestrowała pełne desperacji przemówienie jednej z przedstawicielek przedsiębiorców.
Gospodarka

Wiadomości wPolsce24: czy władza szykuje po wyborach podwyżkę podatków?

opublikowano:
_MIL5928_MF.webp
Minister finansów Andrzej Domański ma mieć już w szufladach "niespodzianki" dla Polaków (Fot. Fratria/Liudmyla Kazakova)
Gigantyczna dziura budżetowa będzie musiała być w końcu zasypana. W jaki sposób i kiedy się to stanie? Wiadomości wPolsce24 dotarły do nieoficjalnych informacji z okolic koalicji rządzącej, że w przypadku wygranej w wyborach prezydenckich Rafała Trzaskowskiego Ministerstwo Finansów natychmiast wyjmie z szuflad projekty podwyżki podatków.
Gospodarka

Tak rząd łupi Polaków. Za paliwo powinniśmy teraz płacić 4,5 zł

opublikowano:
1924750_3.webp
Ceny paliw powinny być zdecydowanie niższe (fot. wPolsce24)
-Polacy są zwyczajnie oszukiwani, bo proszę sobie zobaczyć, odsyłam Państwa do konferencji wynikowej, mimo iż Orlen pełza po dnie, to generalnie o miliard złotych miał większy wynik na detalu, czyli pokazuje to, że Orlen w detalu, w tej sprzedaży detalicznej po prostu łupi Polaków - mówił były prezes Orlenu, a dziś europoseł PiS Daniel Obajtek na antenie telewizji wPolsce24.
Gospodarka

Uśmiechacie się? Czekają nas gigantyczne podwyżki!

opublikowano:
1934044_5.webp
Czekają nas lata podwyżek cen ciepła (fot. wPolsce24)
Czekają nas gigantyczne podwyżki - alarmuje portal forsal.pl. To skutek unijnej polityki i niewystarczających polskich reakcji na błędne decyzje dotyczące handlu emisjami. Z raportu przygotowanego przez Forsal dowiadujemy się, że Polska jest jednym z krajów, którego obywatele najdotkliwiej odczują uruchomienie systemu ETS-2.
Gospodarka

Rekordowy dług naszego budżetu. Sytuacja zaczyna wymykać się spod kontroli

opublikowano:
1941164_4.webp
Dług szybuje coraz wyżej, Tusk zrobi z nas Argentynę? (fot. wPolsce24)
Te dane gospodarcze powinny niepokoić każdego. Zadłużenie państwa wzrasta w zatrważającym tempie. Zadłużenie skarbu państwa wynosi już 1 bilion 750 miliardów złotych. Dług krajowy na koniec kwietnia wynosił 1 bilion 370 miliardów, a zagraniczny 380 miliardów. Oznacza to nowy niechlubny rekord.
Gospodarka

Karol Nawrocki o CPK: Dzisiejszą deklarację podpisuję z pełną odpowiedzialnością

opublikowano:
1943916_6.webp
Karol Nawrocki zobowiązał się do budowy CPK (fot. wPolsce24)
Karol Nawrocki zobowiązał się, że jako prezydent będzie działał na rzecz budowy CPK w jego pierwotnym kształcie. Dziś w Warszawie obywatelski kandydat na najwyższy urząd w państwie spotkał się z przedstawicielami stowarzyszenia Tak dla CPK i podpisał postulaty dotyczące przyszłej budowy Portu.