Gospodarka

Wygasła, zawarta jeszcze przez rząd PiS, umowa na projekt polskiej elektrowni atomowej

opublikowano:
energy-4030427_1280.webp
Elektrownie atomowe nie generują wiele odpadów - ale ich utylizacja jest skomplikowana (fot. ilustracyjna Pixabay)
Z końcem marca wygasła umowa na zaprojektowanie elektrowni jądrowej, podpisana jesienią 2023 r. przez poprzedni rząd. To oznacza, że Polska formalnie nie jest już związana kontraktem z amerykańskim konsorcjum Westinghouse i Bechtel. W tym miejscu warto przypomnieć, że niemiecka prasa wprost pisze, że Donald Tusk robi wszystko, by jak najbardziej opóźnić budowę pierwszej polskiej elektrowni atomowej.

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Wojciech Wrochna pytany przez "Rzeczpospolitą", czy wygaśnięcie umowy oznacza brak formalnych zobowiązań wobec Amerykanów, przyznał: „Formalnie, gdyby tak się zadziało, to tak, z formalnego punktu widzenia tak by to wyglądało”. Jednocześnie uspokaja, że współpraca trwa, ale „bez możliwości zlecania nowych prac”.

Niepewne warunki negocjacji

Rząd Tuska nie ujawnia szczegółów rozmów z Amerykanami, ale nieoficjalnie wiadomo, że negocjowane są nowe warunki umowy, w tym odpowiedzialność za projekt oraz sposób płatności. Dziś, po krytycznym tekście "Rzeczpospolitej" i posiedzeniu Rady Ministrów Tusk niespodziewanie ogłosił, że właśnie "zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej (...) Porozumieliśmy się z amerykańskimi partnerami w taki sposób, że ta umowa jest dla nas dużo bardziej korzystna". Tusk wyjaśnił, że poprzedni rząd wyłączył z negocjacji Prokuratorię Generalną, co - jego zdaniem - stawiało nas w trudniejszej sytuacji podczas rozmów. Szef rządu dodał, że obecnie udało wynegocjować się m.in. terminy i kary za niedotrzymanie umów. 

Jednocześnie rząd prowadzi trudne rozmowy z Komisją Europejską o zgodę na pomoc publiczną dla projektu atomowego, szacowaną na 60 mld zł. Niby rząd liczy, że KE zgodzi się na dokapitalizowanie Polskich Elektrowni Jądrowych, ale nie jest tajemnicą, że Berlin ma ogromny wpływ na decyzje Brukseli. A Berlin jest największym wrogiem budowy elektrowni atomowej w Polsce, o czym bardzo często przekonuje nas lektura niemieckich mediów.

Niemieckie media: Tusk blokuje budowę elektrowni

Przypomnijmy, że już 20 marca, a więc na 11 dni przed wygaśnięciem umowy z Westinghouse informowaliśmy o tekście niemieckiego dziennika "Die Tageszeitung", w którym wprost napisano, że Donald Tusk robi wszystko, by opóźnić budowę elektrowni, a może nawet doprowadzić do jej anulowania. Zamiast energii jądrowej, priorytetem rządu mają być farmy wiatrowe i magazyny energii.

Polska opinia publiczna nie została poinformowana o możliwych opóźnieniach i trudnościach, podczas gdy niemieckie media już o nich piszą. Powstaje pytanie: czy Berlin ma lepszy dostęp do informacji niż Polacy? A może decyzje rządu w sprawie energetyki jądrowej są podejmowane z uwzględnieniem interesów zachodnich sąsiadów?

Jeśli rząd Donalda Tuska rzeczywiście zmierza do rezygnacji z atomu, powinien otwarcie o tym poinformować obywateli. Na razie jednak jego oficjalne zapewnienia stoją w sprzeczności z doniesieniami niemieckich gazet. Warto także zwrócić uwagę, że zakomunikowane dziś przez Tuska "zakończenie negocjacji" nie jest tożsame z podpisaniem nowej wiążącej umowy.

źr. wPolsce24 za rp.pl

Gospodarka

Dramatyczna decyzja w Bogdance! Rozpoczął się strajk głodowy, by chronić miejsce pracy

opublikowano:
1813426_3.webp
(fot. screen za wPolsce24)
Przewodniczący jednego ze związków zawodowych w kopalni „Bogdanka” rozpoczął głodówkę, choć władze spółki utrzymują, że jego forma protestu jest niezgodna z prawem. Problemów w polskiej branży górniczej jest niestety mnóstwo, a na niektórych z nich zyskać może... gospodarka Niemiec. Jak to możliwe?
Gospodarka

Rząd blokuje kolejną strategiczną inwestycję. "Dla Tuska wszystko jest lepsze niż rozwój Polski"

opublikowano:
mid-25124033.webp
Donald Tusk blokuje wielkie inwestycje (fot. PAP/PAP/Tomasz Gzell)
To ma być polskie okno na świat, które ma zapewniać przepływ towarów w ramach tzw. Nowego Jedwabnego Szlaku i 50 dodatkowych miliardów złotych wpływu do budżetu rocznie. Ma być, ale nie wiadomo czy będzie, bo rząd wstrzymał dofinansowanie inwestycji, która nazywana jest „kurą znoszącą złote jajka”. Radni sejmiku województwa lubelskiego przyjęli uchwałę, w której domagają się działań.
Gospodarka

Wiadomości wPolsce24: Za rządów Tuska Polska biedniejsza od Rumunii. Rośnie też bezrobocie

opublikowano:
1840788_6.webp
Przybyło bezrobotnych a PKP w Polsce niższe niż w Rumunii (fot. wPolsce24)
Coraz większe bezrobocie w Polsce. W styczniu liczba bezrobotnych wzrosła o 50 tys. osób zarejestrowanych w urzędach pracy. A rząd jakby tego nie widział, mówi o przełomie.
Gospodarka

Związkowcy okupują siedzibę Poczty Polskiej. Poważne oskarżenia pod adresem władz spółki

opublikowano:
1843039_4.webp
(fot. Pixabay)
Związkowcy rozpoczęli protest okupacyjny w siedzibie Poczty Polskiej w Warszawie. Oczekują „rzeczywistych negocjacji” oraz poszanowania praw pracowników. Jednocześnie zarzucono władzom spółki bezwzględne dążenie do likwidacji tysięcy miejsc pracy i prowadzenie negocjacji w złej wierze.
Gospodarka

Polacy załamują ręce. Drożyzna coraz bardziej nieznośna

opublikowano:
1846229_3.webp
Drożyzna coraz bardziej dotkliwa (fot. wPolsce240
Najwyższy poziom inflacji od 14 miesięcy. Szczególnie mocno podrożały żywność i paliwa. W 2025 roku Polska pozostaje wśród krajów o najwyższej inflacji w Unii Europejskiej 
Gospodarka

Fatalne dane z polskiej gospodarki. „Nie pomogła nawet zmiana szefa GUS”

opublikowano:
20231215_175012.webp
Sprzedaż detaliczna hamuje. To znak, że Polacy nie mają pieniędzy (Fot. Fratria/fot. Liudmyla Kazakova)
Tragedia – to najlepsze określenie najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących sprzedaży detalicznej. Wzrosła ona zaledwie o 0,6 proc., choć prognozy mówiły o wzroście rzędu 5 proc.