Polska

Co z chorymi na raka Polakami? Wielki skandal z reaktorem atomowym

opublikowano:
MK3_ncbjwsw_2022_DSC02521.webp
Czy zamieszanie z zarządzanym przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych reaktorem Maria odbije się na pacjentach onkologicznych? (Fot. Fratria)
Jedyny w Polsce reaktor atomowy MARIA zostanie wyłączony, przynajmniej czasowo. To może oznaczać wielkie problemy dla pacjentów onkologicznych korzystających z radiofarmaceutyki.  

Jedyny działający w Polsce reaktor badawczy MARIA przerwie pracę 31 marca. Dlaczego? Bo nie ma aktualnego zezwolenia! Wniosek o wydanie zgody na użytkowanie analizuje Państwowa Agencja Atomistyki. Zarządzające MARIĄ Narodowe Centrum Badań Jądrowych liczy, że uda się je uzyskać do 8 maja. Jeśli nie, reaktor pozostanie wyłączony.

Dla państwowej agencji reaktor to "źródło kosztów i problemów"

O sprawie napisał „Dziennik Gazeta Prawna”. W artykule padają naprawdę szokujące stwierdzenia.

- Według informacji pochodzących od członka załogi reaktora postój był planowany już od dłuższego czasu i jego okres będzie wykorzystany do przeprowadzenia prac serwisowych. Ale pracownicy nie zostali poinformowani przez władze NCBJ o przyczynach opóźnienia zezwolenia na jego pracę. Opinia panująca wśród załogi jest taka, że dyrekcja Centrum „niezbyt przepada za reaktorem, uznając go głównie za źródło kosztów i problemów” – czytamy.

Rząd spokojny, lekarze mnie

Według rozmówcy „DGP” z rządu wyłączenie reaktora nie spowoduje „wielkiego dramatu”. – Natomiast to nie musiało i nie powinno było się wydarzyć w taki sposób – zastrzega.

Mniej optymizmu wykazują lekarze.

- Można już zacząć obstawiać czy chorzy onkologiczni będą spadać z leczenia np. raka tarczycy jodem 131. Dlaczego? Nasz jedyny reaktor, który produkuje radiofarmaceutyki będzie mieć przymusową przerwę w działaniu – skomentował na X Jakub Kosikowski, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Lekarskiej.

źr. wPolsce24 za Dziennik Gazeta Prawna

 

Polska

Kosiniak-Kamysz o skandalicznej wystawie w gdańskim muzeum. "Nie służy polskiej pamięci"

opublikowano:
AWIK6739 (2) (1).webp
(fot. Andrzej Wiktor\Fratria)
Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz skomentował skandaliczną wystawę w Muzeum Gdańska. Nie ukrywał, że nie podoba mu się pomysł jej organizacji.
Polska

Prezydent ułaskawił Bąkiewicza. Chodzi o karę za „Babcię Kasię”

opublikowano:
AW_Ustawa447_25022019_07.webp
Lider Ruchu Obrony Granic Robert Bąkiewicz (Fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie o darowaniu kary Robertowi Bąkiewiczowi - przekazała prok. Anna Adamiak, rzecznik pasowa Prokuratora Generalnego. Chodzi o wyrok za naruszenia nietykalności cielesnej agresywnej aktywistki znanej szerzej jako „Babcia Kasia”.
Polska

Tak rząd chroni teścia swojej funkcjonariuszki. Wymazany z listy zbrodniarzy

opublikowano:
1994495_4.webp
Sznepf usunięty z listy zbrodniarzy (fot. wPolsce24)
Ofiary Obławy Augustowskiej pozbawiono najpierw życia, a potem prawa do chwały. W domu Turka w Augustowie otwarty został Dom Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. To miejsce, które upamiętnia największą zbrodnię dokonaną na Polakach po II wojnie światowej. Niestety zabrakło nazwiska komunistycznego zbrodniarza.
Polska

Obrzydliwy atak Onetu na siostrę Mateusza Morawieckiego

opublikowano:
1994365_6.webp
Teresa Gaj odpowiada na skandaliczny atak Onetu na siostrę Mateusza Morawieckiego (fot. wPolsce24)
Wstrętny paszkwil - tylko tak można określić artykuł Onetu, w którym niemiecko-szwajcarski portal informuje o rzekomym wykorzystywaniu przez siostrę Mateusza Morawieckiego byłej żołnierz Armii Krajowej Teresy Gaj. Sama kombatantka przesłała do naszej redakcji list, w którym zaprzecza skandalicznym oskarżeniom redaktora Jacka Harłukowicza.
Polska

Sawicki uderza w rząd Tuska i spółki. "Pracują tam ludzie dla zewnętrznych koncernów"

opublikowano:
1994527_5.webp
Marszałek senior Marek Sawicki był gościem redaktora marka Pyzy (fot. wPolsce24)
- W spółkach związanych z energetyką, z sektorem paliwowym, mamy tak hamujących ludzi, którzy mam wrażenie, że pracują bardziej dla zewnętrznych koncernów energetycznych, niż dla państwa polskiego i dla polskich spółek - mówił w rozmowie z Markiem Pyzą poseł PSL Marek Sawicki.
Polska

Prawie milion złotych za pobyt pracowników ministerstwa klimatu i środowiska w Brukseli. Gigantyczne pieniądze na luksusowy hotel

opublikowano:
_MIL4194_Wycinka.webp
(fot. Fratria/ Liudmyla Kazakova)
Luksusowy samochód czy mieszkanie w centrum Warszawy? Na takie zbytki można byłoby wydać to, na co poszły publiczne pieniądze w kwocie: 874 tys. zł. Tyle miały kosztować pobyty pracowników MKiŚ w luksusowym hotelu w Brukseli. To równowartość 1750 noclegów.