Gospodarka

Wyciekły dane klientów polskich banków. Każdy miał do nich dostęp

opublikowano:
wallet-2125548_1280.webp
(fot.ilustracyjna / pixabay)
Z kilku polskich banków wyciekły dane klientów. Informacje trafiły na ogólnodostępny serwis docer.pl, a banki zapewniają, że to nie one udostępniły dokumenty swoich klientów.

Użytkownicy serwisu docer.pl za pośrednictwem platformy mają możliwość udostępniania i przechowywania plików. Niektóre ze znajdujących się tam dokumentów wzbudziły niepokój, szczególnie u klientów kilku banków, takich jak mBank, Alior oraz Santander. W serwisie ktoś udostępnił ich dane, a wśród opublikowanych informacji są m.in. wykazy operacji z kont osobistych, nazwiska i adresy klientów.

Portal niebezpiecznik.pl zauważa, że wstępna analiza wykazała, że niektóre pliki pojawiły się w serwisie już w 2023 roku, a w kolejnych okresach ich liczba zaczęła gwałtownie rosnąć.

To nie wina banku

Banki zapewniają, że to nie one są winne udostępnieniu danych swoich klientów. Taką informację podała, rzecznik Banku Santander, dodając, że dokumenty są analizowane. Z kolei przedstawiciele Alior Banku uważają, że „zdarzenie miało miejsce poza infrastrukturą banku, na platformie od banku niezależnej i nie wynika z zaniedbania pracowników ani stanu bezpieczeństwa systemów bankowych". W oświadczeniu, które cytuje portal money.pl, dodano, że „systemy bezpieczeństwa banku funkcjonują bez zakłóceń, a dane klientów są chronione zgodnie z najwyższymi standardami” i w trosce o klientów podjęto już działania ochronne.

Kto może stać za udostępnieniem informacji o klientach?

Według portalu niebezpiecznik.pl jedna z hipotez zakłada, że źródłem wycieku mógł być pośrednik kredytowy, który przypadkowo udostępnił informacje klientów banków. Według innej wersji pracownik jednej z instytucji finansowych lub zewnętrzna firma zajmująca się obsługą kredytów nieumyślnie dodała dokumentu do publicznie dostępnego folderu.

Jak podkreśla portal, administracja serwisu docer.pl podjęła działania mające na celu usunięcie plików. Nie wiadomo jednak, ile osób zdążyło już pobrać te dokumenty.

źr. wPolsce24 za niebezpiecznik.pl/ money.pl

Gospodarka

Fatalne dane z polskiej gospodarki. „Nie pomogła nawet zmiana szefa GUS”

opublikowano:
20231215_175012.webp
Sprzedaż detaliczna hamuje. To znak, że Polacy nie mają pieniędzy (Fot. Fratria/fot. Liudmyla Kazakova)
Tragedia – to najlepsze określenie najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących sprzedaży detalicznej. Wzrosła ona zaledwie o 0,6 proc., choć prognozy mówiły o wzroście rzędu 5 proc.
Gospodarka

Trump zawiesi cła? Eksperci wyjaśniają, co to będzie dla nas oznaczało

opublikowano:
ZK_GPW07082017_12.webp
Giełda papierów wartościowych zawiesiła w poniedziałek na godzinę swoje notowania (Fot. Fratria)
Czy Donald Trump zawiesi wprowadzenie potężnych ceł na Unię Europejską, Chiny i inne główne gospodarki świata? To dałoby światowym giełdom chwilę oddechu i być może ustabilizowałoby sytuację gospodarczą. Bo dziś świat się chwieje.
Gospodarka

To będą najdroższe święta w historii

opublikowano:
1907830_5.webp
Ekonomiści alarmują - to będzie najdroższa Wielkanoc w historii. Ceny podstawowych produktów potrzebnych do przygotowania wielkanocnego śniadania, takich jak jajka czy masło, wzrosły nawet o kilkadziesiąt procent.
Gospodarka

Rekordowy deficyt budżetu państwa. Sytuacja robi się coraz bardziej dramatyczna

opublikowano:
1907848_2.webp
Rekordowy deficyt budżetu państwa (fot. wPolsce24)
To prawdziwa katastrofa finansów państwa, choć media głównego nurtu o tym milczą. Deficyt budżetowy już po trzech miesiącach przekroczył 76 miliardów złotych. To oznacza, że jest aż trzy razy większy niż rok temu, także po pierwszym kwartale.
Gospodarka

Emeryci będą musieli oddać 13 emerytury. ZUS już wysyła pisma

opublikowano:
1913883_6.webp
ZUS chce zwrotu 13 emerytury (fot. wPolsce24)
Nie na takie informacje czekali emeryci, którzy właśnie przeznaczyli swoje trzynaste emerytury na świąteczne zakupy. Okazuje się, że część będzie musiała oddać ZUS przelane środki. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę listów z żądaniem zwrotu nienależnych świadczeń. Pieniądze mają zwrócić tysiące osób.
Gospodarka

- Nasze firmy bankrutują! Od miesięcy nie śpię po nocach. Dramatyczne sceny na sejmowej komisji po decyzji Tuska

opublikowano:
1915094_4.webp
Dramatyczne sceny na komisji (fot. wPolsce24)
Rząd wstrzymuje należne wypłaty przedsiębiorcom realizującym inwestycje w ramach programu Czyste Powietrze. Na tym tle doszło do awantury podczas Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Ochrony Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Na posiedzenie przyjechali przedstawiciele branży instalatorów, by zaprotestować przeciwko polityce resortu. Kamera zarejestrowała pełne desperacji przemówienie jednej z przedstawicielek przedsiębiorców.