Gospodarka

Ważne informacje o programie 800 plus. Rodzice powinni o tym pamiętać

opublikowano:
money-2928309_1280.webp
Zdjęcie ilustracyjne / pixabay
Program „Rodzina 800+” jest rządowym świadczeniem, które ma finansowo wesprzeć rodziny z dziećmi. Wcześniej nosił on nazwę „Rodzina 500+”, ale od 1 stycznia 2024 roku kwota, którą można otrzymać w ramach finansowania, wzrosła o 300 zł. Rodzice, którzy liczą na wsparcie, powinni zaznaczyć w kalendarzu dwie kluczowe daty. Ich przestrzeganie pozwoli zachować ciągłość wypłat.

Pierwszą z nich jest 1 lutego 2025 roku, czyli dzień, od którego można składać wnioski na nowy okres świadczeniowy. Wspomniany okres oznacza czas, w którym wypłacane są świadczenia z programu „Rodzina 800+”. Trwa on 1 czerwca danego roku do 31 maja następnego roku. Istotną datą jest także 30 kwietnia 2025 roku, ponieważ to ostatni dzień na złożenie wniosku, aby zachować ciągłość wypłat.

Co ze spóźnialskimi?

Rodzic nieprzestrzegający tych terminów nadal może ubiegać się o środki z programu „Rodzina 800+”. Jeśli wniosek zostanie złożony w maju 2025 roku, ZUS wypłaci świadczenie w lipcu wraz z wyrównaniem za czerwiec. Z kolei osoby, które złożą odpowiednie dokumenty w czerwcu 2025 roku, do końca sierpnia otrzymają środki oraz wyrównanie za czerwiec.

Ważne jest, aby rodzic złożył wniosek najpóźniej do ostatniego dnia czerwca. Jeśli termin ten zostanie przekroczony, utracone zostanie prawo do wyrównania za ten miesiąc.

Jak złożyć wniosek?

Wniosek o wypłatę środków z programu „Rodzina 800+” można złożyć jedynie drogą elektroniczną. Dokumenty można składać za pośrednictwem platformy PUE ZUS lub aplikacji mobilnej mZUS, przez portal informacyjno-usługowy Emp@tia na stronie empatia.mpips.gov.pl oraz bankowość elektroniczną. Pieniądze wypłacane są na konto bankowe wskazane w złożonym wniosku. O pomoc finansową w ramach wspomnianego programu mogą ubiegać się rodzice biologiczni dzieci do ukończenia 18. roku życia, opiekunowie faktyczni, którzy wystąpili do sądu o przysposobienie dziecka, opiekunowie prawni oraz dyrektorzy domów pomocy społecznej.

źr. wPolsce24 za infor.pl

Gospodarka

Dramatyczna decyzja w Bogdance! Rozpoczął się strajk głodowy, by chronić miejsce pracy

opublikowano:
1813426_3.webp
(fot. screen za wPolsce24)
Przewodniczący jednego ze związków zawodowych w kopalni „Bogdanka” rozpoczął głodówkę, choć władze spółki utrzymują, że jego forma protestu jest niezgodna z prawem. Problemów w polskiej branży górniczej jest niestety mnóstwo, a na niektórych z nich zyskać może... gospodarka Niemiec. Jak to możliwe?
Gospodarka

Rząd blokuje kolejną strategiczną inwestycję. "Dla Tuska wszystko jest lepsze niż rozwój Polski"

opublikowano:
mid-25124033.webp
Donald Tusk blokuje wielkie inwestycje (fot. PAP/PAP/Tomasz Gzell)
To ma być polskie okno na świat, które ma zapewniać przepływ towarów w ramach tzw. Nowego Jedwabnego Szlaku i 50 dodatkowych miliardów złotych wpływu do budżetu rocznie. Ma być, ale nie wiadomo czy będzie, bo rząd wstrzymał dofinansowanie inwestycji, która nazywana jest „kurą znoszącą złote jajka”. Radni sejmiku województwa lubelskiego przyjęli uchwałę, w której domagają się działań.
Gospodarka

Wiadomości wPolsce24: Za rządów Tuska Polska biedniejsza od Rumunii. Rośnie też bezrobocie

opublikowano:
1840788_6.webp
Przybyło bezrobotnych a PKP w Polsce niższe niż w Rumunii (fot. wPolsce24)
Coraz większe bezrobocie w Polsce. W styczniu liczba bezrobotnych wzrosła o 50 tys. osób zarejestrowanych w urzędach pracy. A rząd jakby tego nie widział, mówi o przełomie.
Gospodarka

Związkowcy okupują siedzibę Poczty Polskiej. Poważne oskarżenia pod adresem władz spółki

opublikowano:
1843039_4.webp
(fot. Pixabay)
Związkowcy rozpoczęli protest okupacyjny w siedzibie Poczty Polskiej w Warszawie. Oczekują „rzeczywistych negocjacji” oraz poszanowania praw pracowników. Jednocześnie zarzucono władzom spółki bezwzględne dążenie do likwidacji tysięcy miejsc pracy i prowadzenie negocjacji w złej wierze.
Gospodarka

Polacy załamują ręce. Drożyzna coraz bardziej nieznośna

opublikowano:
1846229_3.webp
Drożyzna coraz bardziej dotkliwa (fot. wPolsce240
Najwyższy poziom inflacji od 14 miesięcy. Szczególnie mocno podrożały żywność i paliwa. W 2025 roku Polska pozostaje wśród krajów o najwyższej inflacji w Unii Europejskiej 
Gospodarka

Fatalne dane z polskiej gospodarki. „Nie pomogła nawet zmiana szefa GUS”

opublikowano:
20231215_175012.webp
Sprzedaż detaliczna hamuje. To znak, że Polacy nie mają pieniędzy (Fot. Fratria/fot. Liudmyla Kazakova)
Tragedia – to najlepsze określenie najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących sprzedaży detalicznej. Wzrosła ona zaledwie o 0,6 proc., choć prognozy mówiły o wzroście rzędu 5 proc.