Gospodarka

Oszuści znaleźli nowy sposób, by okraść osoby korzystające z bankomatu. Wystarczy kartka papieru

opublikowano:
20230916_173428.webp
Oszuści znaleźli nowy sposób na okradanie ludzi (fot. fratria/Liudmyla Kazakova)
Naciągacze znaleźli nowy sposób, by ograbić nas z naszych pieniędzy. Blokują bankomaty i czekają aż sami do nich zadzwonimy, by dać im swoje dane. W kilka minut mogą wyczyścić nam konta, a my nawet nie będziemy tego świadomi.

Korzystasz z bankomatu? Koniecznie to przeczytaj, bo być może unikniesz straty pieniędzy. Złodzieje mają nową metodę, za pomocą której pozbawiają nas pieniędzy. Wystarczy im do tego zwykła naklejka i mała kartka papieru. Naklejkę umieszczają na bankomacie, zazwyczaj w miejscu, gdzie są numery kontaktowe, a papier wsuwają w miejsce, w które wkładamy kartę płatniczą. 

W ten sposób karta blokuje się w urządzeniu, a większość korzystających w takim przypadku nerwowo szuka pomocy, by ją odzyskać. Najczęściej pierwsze co robią to szukają numeru na infolinię. Większość jest przyzwyczajona do tego, że taki numer znajduje się na bankomacie i wówczas trafia na ten pozostawiony przez oszustów. 

Osoba, której bankomat "pożarł kartę" dzwoni i dalej idzie już po sznurku. W pełni przekonana, że rozmawia z bankiem lub firmą obsługującą urządzenie, podaje swoje dane i PIN do karty, który rzekomo ma służyć do odblokowania bankomatu. Oszust informuje wówczas, że karta zostaje "tymczasowo zablokowana" i zostanie odesłana na wskazany adres po wyjęciu jej z bankomatu przez pracowników banku. Część korzystających odchodzi od maszyny w przekonaniu, że sprawa została załatwiona. Wówczas do bankomatu podchodzi obserwujący go złodziej, usuwa papierek, wyciąga kartę i za pomocą podanych danych wypłaca pieniądze. 

Policja informuje, że takich przypadków jest coraz więcej i apeluje żebyśmy, wypłacając pieniądze zachowali ostrożność. 

źr. wPolsce24 za "Fakt"

Gospodarka

Związkowcy okupują siedzibę Poczty Polskiej. Poważne oskarżenia pod adresem władz spółki

opublikowano:
1843039_4.webp
(fot. Pixabay)
Związkowcy rozpoczęli protest okupacyjny w siedzibie Poczty Polskiej w Warszawie. Oczekują „rzeczywistych negocjacji” oraz poszanowania praw pracowników. Jednocześnie zarzucono władzom spółki bezwzględne dążenie do likwidacji tysięcy miejsc pracy i prowadzenie negocjacji w złej wierze.
Gospodarka

Polacy załamują ręce. Drożyzna coraz bardziej nieznośna

opublikowano:
1846229_3.webp
Drożyzna coraz bardziej dotkliwa (fot. wPolsce240
Najwyższy poziom inflacji od 14 miesięcy. Szczególnie mocno podrożały żywność i paliwa. W 2025 roku Polska pozostaje wśród krajów o najwyższej inflacji w Unii Europejskiej 
Gospodarka

Fatalne dane z polskiej gospodarki. „Nie pomogła nawet zmiana szefa GUS”

opublikowano:
20231215_175012.webp
Sprzedaż detaliczna hamuje. To znak, że Polacy nie mają pieniędzy (Fot. Fratria/fot. Liudmyla Kazakova)
Tragedia – to najlepsze określenie najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących sprzedaży detalicznej. Wzrosła ona zaledwie o 0,6 proc., choć prognozy mówiły o wzroście rzędu 5 proc.
Gospodarka

Trump zawiesi cła? Eksperci wyjaśniają, co to będzie dla nas oznaczało

opublikowano:
ZK_GPW07082017_12.webp
Giełda papierów wartościowych zawiesiła w poniedziałek na godzinę swoje notowania (Fot. Fratria)
Czy Donald Trump zawiesi wprowadzenie potężnych ceł na Unię Europejską, Chiny i inne główne gospodarki świata? To dałoby światowym giełdom chwilę oddechu i być może ustabilizowałoby sytuację gospodarczą. Bo dziś świat się chwieje.
Gospodarka

To będą najdroższe święta w historii

opublikowano:
1907830_5.webp
Ekonomiści alarmują - to będzie najdroższa Wielkanoc w historii. Ceny podstawowych produktów potrzebnych do przygotowania wielkanocnego śniadania, takich jak jajka czy masło, wzrosły nawet o kilkadziesiąt procent.
Gospodarka

Rekordowy deficyt budżetu państwa. Sytuacja robi się coraz bardziej dramatyczna

opublikowano:
1907848_2.webp
Rekordowy deficyt budżetu państwa (fot. wPolsce24)
To prawdziwa katastrofa finansów państwa, choć media głównego nurtu o tym milczą. Deficyt budżetowy już po trzech miesiącach przekroczył 76 miliardów złotych. To oznacza, że jest aż trzy razy większy niż rok temu, także po pierwszym kwartale.