Gospodarka

Róbcie lody, nie politykę! Właściciel miał dość "aktywizmu" szefa znanej marki

opublikowano:
AW_LGBT_06062019_04.webp
Firma fundowała m.in. takie banery, jak ten w Warszawie (Fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Normalność wraca do biznesu – Unilever postanowił zakończyć erę politycznego zaangażowania Ben&Jerry's, odwołując jego prezesa, Davida Stevera. Decyzja ta wywołała konflikt między koncernem a producentem lodów, który oskarża swojego właściciela o naruszenie warunków fuzji i próby "uciszenia misji społecznej" marki.

Ben&Jerry's twierdzi, że Unilever naciskał na firmę, by ta przestała publicznie wypowiadać się w kwestiach politycznych, w tym krytykować byłego prezydenta USA Donalda Trumpa. Według pozwu, Unilever miał grozić konsekwencjami pracownikom, w tym Steverowi, jeśli nie podporządkują się nowej linii koncernu.

Koniec z polityką, powrót do biznesu

Ben&Jerry's od lat angażowało się w kwestie ideologiczne i polityczne, popierając m.in. prawa społeczności LGBTQ+ czy walkę ze zmianami klimatu. Firma brała udział np. w paradach równości w Warszawie. Jednak w oczach wielu inwestorów i konsumentów biznes powinien koncentrować się na dostarczaniu dobrego produktu i generowaniu zysków, a nie na działalności politycznej, która zawsze dzieli opinię publiczną. Nie jest tajemnicą, że tak donośnie zaangażowanie firmy w kwestie dzielące społeczeństwo sprawiało, że wielu klientów o konserwatywnej wrażliwości świadomie nie sięgało po jej produkty.

Spór o polityczne zaangażowanie Ben&Jerry's nasilił się już w 2021 roku, gdy firma ogłosiła wycofanie się z rynku na Zachodnim Brzegu i jednoznacznie opowiedziała się po stronie palestyńskiej w konflikcie z Izraelem.

Właściciel decyduje

David Stever, który rozpoczął karierę w Ben&Jerry's w 1988 roku jako przewodnik po fabryce, został prezesem w 2023 roku. Zdaniem firmy jego usunięcie ze stanowiska przez Unilever miało nastąpić bez konsultacji z niezależną radą, co zdaniem Ben&Jerry's narusza warunki fuzji producenta z koncernem.

Unilever jako globalny koncern koncentruje się na długofalowej strategii biznesowej i maksymalizacji zysków dla swoich inwestorów. Firma wydaje się stawiać na model biznesu wolny od politycznych kontrowersji, co może okazać się kluczowe dla utrzymania lojalności klientów na różnych rynkach. Przypomnijmy, że Unilever także w Polsce posiada kilka zakładów produkcyjnych z branży chemicznej i spożywczej.

Ruch Unilevera wpisuje się w zmiany w podejściu globalnych marek do aktywizmu społeczno-politycznego, zwłaszcza po stronie ideologii lewicowych.

źr. wPolsce24 za BBC.com

Gospodarka

Dramatyczna decyzja w Bogdance! Rozpoczął się strajk głodowy, by chronić miejsce pracy

opublikowano:
1813426_3.webp
(fot. screen za wPolsce24)
Przewodniczący jednego ze związków zawodowych w kopalni „Bogdanka” rozpoczął głodówkę, choć władze spółki utrzymują, że jego forma protestu jest niezgodna z prawem. Problemów w polskiej branży górniczej jest niestety mnóstwo, a na niektórych z nich zyskać może... gospodarka Niemiec. Jak to możliwe?
Gospodarka

Rząd blokuje kolejną strategiczną inwestycję. "Dla Tuska wszystko jest lepsze niż rozwój Polski"

opublikowano:
mid-25124033.webp
Donald Tusk blokuje wielkie inwestycje (fot. PAP/PAP/Tomasz Gzell)
To ma być polskie okno na świat, które ma zapewniać przepływ towarów w ramach tzw. Nowego Jedwabnego Szlaku i 50 dodatkowych miliardów złotych wpływu do budżetu rocznie. Ma być, ale nie wiadomo czy będzie, bo rząd wstrzymał dofinansowanie inwestycji, która nazywana jest „kurą znoszącą złote jajka”. Radni sejmiku województwa lubelskiego przyjęli uchwałę, w której domagają się działań.
Gospodarka

Wiadomości wPolsce24: Za rządów Tuska Polska biedniejsza od Rumunii. Rośnie też bezrobocie

opublikowano:
1840788_6.webp
Przybyło bezrobotnych a PKP w Polsce niższe niż w Rumunii (fot. wPolsce24)
Coraz większe bezrobocie w Polsce. W styczniu liczba bezrobotnych wzrosła o 50 tys. osób zarejestrowanych w urzędach pracy. A rząd jakby tego nie widział, mówi o przełomie.
Gospodarka

Związkowcy okupują siedzibę Poczty Polskiej. Poważne oskarżenia pod adresem władz spółki

opublikowano:
1843039_4.webp
(fot. Pixabay)
Związkowcy rozpoczęli protest okupacyjny w siedzibie Poczty Polskiej w Warszawie. Oczekują „rzeczywistych negocjacji” oraz poszanowania praw pracowników. Jednocześnie zarzucono władzom spółki bezwzględne dążenie do likwidacji tysięcy miejsc pracy i prowadzenie negocjacji w złej wierze.
Gospodarka

Polacy załamują ręce. Drożyzna coraz bardziej nieznośna

opublikowano:
1846229_3.webp
Drożyzna coraz bardziej dotkliwa (fot. wPolsce240
Najwyższy poziom inflacji od 14 miesięcy. Szczególnie mocno podrożały żywność i paliwa. W 2025 roku Polska pozostaje wśród krajów o najwyższej inflacji w Unii Europejskiej 
Gospodarka

Fatalne dane z polskiej gospodarki. „Nie pomogła nawet zmiana szefa GUS”

opublikowano:
20231215_175012.webp
Sprzedaż detaliczna hamuje. To znak, że Polacy nie mają pieniędzy (Fot. Fratria/fot. Liudmyla Kazakova)
Tragedia – to najlepsze określenie najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących sprzedaży detalicznej. Wzrosła ona zaledwie o 0,6 proc., choć prognozy mówiły o wzroście rzędu 5 proc.