Gospodarka

Trump nałoży gigantyczne cło na Unię Europejską

opublikowano:
mid-epa12232056.webp
(fot. PAP/EPA/SAMUEL CORUM / POOL)
Negocjacje Komisji Europejskiej z Białym Domem zakończyły się porażką. Prezydent USA Donald Trump poinformował, że od 1 sierpnia zacznie obowiązywać cło w wysokości aż 30% na towary z Unii Europejskiej.

Od dłuższego czasu KE negocjowała z administracją Trumpa wysokość ceł na towary z UE. W poniedziałek Trump ogłosił, że przedłuży termin tych negocjacji do 1 sierpnia. Dzień później poinformował, że unijni negocjatorzy zmienili się z bardzo twardych w bardzo miłych. Według wstępnej propozycji, która trafiła na biurko Trumpa w środę, miało wynieść 10%.

Nie było porozumienia 

Wygląda jednak na to, że te negocjacje zakończyły się porażką. Trump ujawnił, że w liście do przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen nałoży na UE cło w wysokości 30%. Nowe cło ma zacząć obowiązywać od 1 sierpnia.

Trump uznał, że polityka UE powoduje zbyt duży deficyt USA w handlu z państwami Unii. Stwierdził także, że stosunki handlowe z UE były, niestety, dalekie od wzajemności. W swoim liście ostrzegł też, że jeśli UE odpowie podwyższeniem własnych ceł w ramach odwetu, to on – niezależnie od tego, o ile podniesie je UE – podwyższy amerykańskie cła o kolejne 30%.

Unia nadal chce negocjować 

Von der Leyen napisała w oświadczeniu, że wprowadzenie tych ceł zaburzy łańcuchy dostaw i zaboli firmy i konsumentów po obu stronach Atlantyku. Dodała, że państwa UE nadal są gotowe do negocjowania porozumienia, które weszłoby w życie przed 1 sierpnia – ale w tym samym czasie podejmą wszystkie niezbędne kroki, by chronić własne interesy.

Równocześnie Trump nałożył cło w wysokości 30% na Meksyk. W liście do jego prezydent Claudii Sheinbaum przyznał, że Meksyk pomaga w walce z nielegalną imigracją i przemytem narkotyków do USA. Po powrocie do Białego Domu zagroził temu państwu cłami, by zmusić go do współpracy w tej dziedzinie. Teraz jednak Trump uznał, że Meksyk robi zbyt mało, by walczyć z przemytem narkotyków. Prezydent Sheinbaum poinformowała, że liczy na to, że się dogadają zanim nowe cła wejdą w życie.

Zwiększy wszystkie cła? 

Trump 2 kwietnia zapowiedział obłożenie cłami niemal wszystkich państw, z którymi handluje USA. Ich minimalna wysokość ustalił na 10%, ale niemal 60 państw dostało wyższe. Tydzień później prezydent USA wstrzymał jednak wejście nowych ceł w życie. W zeszły poniedziałek przedłużył tę pauzę do 1 sierpnia – ale zagroził, że po ich odmrożeniu minimalne cło wyniesie 20%.

Jego przedstawiciele handlowi sugerowali, że do końca tej pauzy uda im się podpisać szereg umów handlowych z indywidualnymi państwami. Ostatecznie zawarto jednak na razie wstępne porozumienia tylko z Wielką Brytanią i Wietnamem. Sekretarz skarbu Soctt Bessent powiedział, że umowa z Londynem, która zakłada cło w wysokości 10%, powinna być lekcją dla innych państw, że szczere negocjacje w dobrej wierze mogą wyprodukować mocne rezultaty, które są korzystne dla obu stron.

źr. wPolsce24 za NBC

Gospodarka

Tak rząd łupi Polaków. Za paliwo powinniśmy teraz płacić 4,5 zł

opublikowano:
1924750_3.webp
Ceny paliw powinny być zdecydowanie niższe (fot. wPolsce24)
-Polacy są zwyczajnie oszukiwani, bo proszę sobie zobaczyć, odsyłam Państwa do konferencji wynikowej, mimo iż Orlen pełza po dnie, to generalnie o miliard złotych miał większy wynik na detalu, czyli pokazuje to, że Orlen w detalu, w tej sprzedaży detalicznej po prostu łupi Polaków - mówił były prezes Orlenu, a dziś europoseł PiS Daniel Obajtek na antenie telewizji wPolsce24.
Gospodarka

Uśmiechacie się? Czekają nas gigantyczne podwyżki!

opublikowano:
1934044_5.webp
Czekają nas lata podwyżek cen ciepła (fot. wPolsce24)
Czekają nas gigantyczne podwyżki - alarmuje portal forsal.pl. To skutek unijnej polityki i niewystarczających polskich reakcji na błędne decyzje dotyczące handlu emisjami. Z raportu przygotowanego przez Forsal dowiadujemy się, że Polska jest jednym z krajów, którego obywatele najdotkliwiej odczują uruchomienie systemu ETS-2.
Gospodarka

Rekordowy dług naszego budżetu. Sytuacja zaczyna wymykać się spod kontroli

opublikowano:
1941164_4.webp
Dług szybuje coraz wyżej, Tusk zrobi z nas Argentynę? (fot. wPolsce24)
Te dane gospodarcze powinny niepokoić każdego. Zadłużenie państwa wzrasta w zatrważającym tempie. Zadłużenie skarbu państwa wynosi już 1 bilion 750 miliardów złotych. Dług krajowy na koniec kwietnia wynosił 1 bilion 370 miliardów, a zagraniczny 380 miliardów. Oznacza to nowy niechlubny rekord.
Gospodarka

Karol Nawrocki o CPK: Dzisiejszą deklarację podpisuję z pełną odpowiedzialnością

opublikowano:
1943916_6.webp
Karol Nawrocki zobowiązał się do budowy CPK (fot. wPolsce24)
Karol Nawrocki zobowiązał się, że jako prezydent będzie działał na rzecz budowy CPK w jego pierwotnym kształcie. Dziś w Warszawie obywatelski kandydat na najwyższy urząd w państwie spotkał się z przedstawicielami stowarzyszenia Tak dla CPK i podpisał postulaty dotyczące przyszłej budowy Portu.
Polska

Poseł ze Szwecji: miliony uchodźców z Ukrainy nie zwolnią Polski z obowiązków migracyjnych wobec UE

opublikowano:
videoframe_26403.webp
Ludvig Aspling, szwedzki poseł do parlamentu i znany krytyk unijnej polityki migracyjnej, odniósł się do kwestii tzw. paktu migracyjnego, który budzi kontrowersje w wielu krajach członkowskich. W jego ocenie Polska, mimo ogromnego zaangażowania w pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy, nie może liczyć na zwolnienie z obowiązku przyjmowania migrantów w ramach nowych unijnych przepisów.
Polska

"Prezydencja widmo" - jaki jest największy sukces polskiego przewodnictwa w UE? Rząd częstował jabłkami

opublikowano:
videoframe_114873.webp
Z końcem czerwca kończy się polska prezydencja w Unii Europejskiej. Z tej okazji Wiadomości wPolsce24 przypomniały zapowiedzi premiera Donalda Tuska, gdy się zaczynała pół roku temu. A podsumowanie? No cóż, nie bardzo jest co podsumowywać.