Świat

"Jakiekolwiek cła nałoży Donald Trump, nasza odpowiedź będzie równoważna". Kanada twardo o planach USA

opublikowano:
mid-epa11890663.webp
Kanada odpowiada na plany USA (fot. PAP/EPA/OLIVIER MATTHYS)
Jakiekolwiek cła nałoży na Kanadę prezydent USA Donald Trump, odpowiedź Kanady będzie równoważna i mocna – powiedział w środę w Brukseli szef kanadyjskiego rządu Justin Trudeau.

Premier Kanady podkreślił, że rozumie, że opinia publiczna jest zaniepokojona trzema kolejnymi pakietami ceł, które USA chcą nałożyć na Kanadę do kwietnia br.

- Rozmawiamy bezpośrednio z naszymi partnerami w administracji amerykańskiej, by podkreślić, jak bardzo te trzy serie ceł źle się skończą dla Amerykanów, poza tym, że przyniosą szkody Kanadyjczykom (…) Ale jakikolwiek będzie poziom ceł (…) odpowiemy w sposób równoważny i mocny - mówił Trudeau.

Szef kanadyjskiego rządu spotkał się w Brukseli m.in. z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen i sekretarzem generalnym NATO Markiem Rutte.

Publiczny francuskojęzyczny nadawca Radio-Canada przypomniał, że od 4 marca miałyby wejść w życie, odłożone o miesiąc, 25 proc. cła na cały import z Kanady i Meksyku, pretekstem do nich są zarzuty o niewystarczającą kontrolę granic przez oba kraje i napływ nielegalnej imigracji oraz fentanylu. Rząd powierzył funkcję urzędnika nadzorującego walkę z produkcją i przemytem fentanylu, którego powołania domagał się Trump, doświadczonemu oficerowi policji Kevinowi Brosseau.

Brosseau powiedział w środę podczas konferencji prasowej, że nie ma znaczenia jaka jest skala przemytu fentanylu, on chce, by poziom przemytu spadł do zera.

Kolejny pakiet zapowiadanych ceł to 25 proc. na import stali i aluminium z Kanady i Meksyku, który ma być dodany do pierwszych ceł od 12 marca. Wreszcie trzeci pakiet ceł wynika z dekretu Trumpa, który podpisał on w dniu objęcia urzędu, a który dotyczy redukcji deficytu w handlu między USA a najważniejszymi partnerami gospodarczymi. Na razie szczegóły nie są znane, przyszły amerykański sekretarz handlu Howard Lutnick mówił, że trzecia część ceł będzie znacznie wyższa niż dwie pierwsze.

Szef rządu Kanady zwracał podczas konferencji prasowej uwagę na wolę współpracy z USA. "Ale jeśli administracja Trumpa naciska na cła, będziemy stanowczy i będziemy bronić naszych miejsc pracy, naszych zasad, naszych wartości i naszej suwerenności" - powiedział na konferencji. Pytany o możliwość uczynienia z Kanady 51. stanu USA, Trudeau stwierdził, że "Kanada nigdy nie będzie stanem USA".

źr. wPolsce24 za PAP (Anna Lach)

 

Świat

Tak wyglądał ostatni przejazd Ojca Świętego

opublikowano:
1912221_6.webp
Ostatni przejazd papieża przez Plac Św. Piotra (fot. wPolsce24)
Papież Franciszek I wczoraj po raz ostatni spotkał się z wiernymi. Kamery zarejestrowały przejazd papa mobile przez Plac Św. Piotra. Nikt nie spodziewał się, że to ostatnia wizyta głowy Kościoła na najsłynniejszym placu świata.
Świat

Co palą na konklawe? Wyjaśniamy krok po kroku, jak kardynałowie wybiorą nowego papieża

opublikowano:
konklawe.webp
Konklawe przebiega w ściśle ustalony sposób (Fot. screen wPolsce24)
W sobotę pogrzeb papieża Franciszka, niedługo potem rozpocznie się konklawe. Dziennikarze Telewizji wPolsce24 krok po kroku przedstawiają, jak przebiega wybór głowy Kościoła.
Świat

Wiadomości: Już jutro pogrzeb Papieża Franciszka. Nasza relacja z Rzymu w przededniu uroczystości

opublikowano:
1916590_6.webp
(fot. za wPolsce24)
Około 250 tysięcy osób oddało hołd papieżowi Franciszkowi przy jego trumnie wystawionej w bazylice Świętego Piotra - poinformowano już po zamknięciu bazyliki. Specjalną relację z Watykanu przygotowała reporterka wPolsce24 Anna Pawelec.
Świat

Pasterz, który chciał pachnieć jak jego owce. Zobacz wyjątkową relację z pogrzebu papieża Franciszka

opublikowano:
pogrzeb papieża wiadomości.webp
Pogrzeb papieża Franciszka (Fot. screen wPolsce24)
Był pierwszym jezuitą wybranym na papieża i pierwszym przedstawicielem Ameryki Południowej na tronie Piotrowym. Ale przede wszystkim: był papieżem, który chciał być blisko tych, którym służył.
Polska

Ciężkie chwile w sztabie Rafała Trzaskowskiego

opublikowano:
trzask.webp
W obawie przed gniewem wyborców kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta przez całą kampanię próbował odciąć się od Donalda Tuska, od porażek obozu rządzacego. I nie udało się. Podczas gdy gdy Karol Nawrocki spotykał się z w Białym Domu z Donaldem Trumpem, Rafał Trzaskowski ściskał rękę Donaldowi Tuskowi w jego rodzinnym Sopocie.
Świat

Biały Dom z potężnym wsparciem dla Karola Nawrockiego w wyborczym wyścigu. Ta wizyta wywołała wściekłość ludzi Tuska

opublikowano:
bialydom.webp
(fot. screen za X)
Karol Nawrocki przebywa w Stanach Zjednoczonych, w Waszyngtonie. Obywatelski kandydat na prezydenta wziął udział w uroczystościach Narodowego Dnia Modlitwy w Ogrodzie Różanym w Białym Domu. Spotkał się z prezydentem Donaldem Trumpem, a oficjalny profil Białego Domu na portalu X zamieścił wspólne zdjęcia obu polityków.