Gospodarka

Lobbyści sterują polskim rządem? Dlaczego znów interes dużych firm jest ważniejszy od obywateli

opublikowano:
20241023_104254.webp
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów (Fot. Fratria)
Najnowszy raport stowarzyszenia Polska Sieć Ekonomii ujawnia poważne naruszenia praw konsumentów przez firmy telekomunikacyjne. UOKiK w latach 2020-2024 nałożył na operatorów kary na łączną kwotę 225 mln zł za wprowadzanie klientów w błąd i stosowanie niekorzystnych umów.

Szczególnie dotkliwe skutki tych praktyk odczuwają osoby starsze. Wskazuje to na konieczność skuteczniejszej regulacji sektora oraz wzmocnienia nadzoru instytucjonalnego. Ale patrząc na to, czyich interesów chętniej bronią resorty w rządzie Donalda Tuska, trudno spodziewać się stosownej reakcji.

Ministerstwo Cyfryzacji zdaje się być otwarte na współpracę z przedstawicielami branży telekomunikacyjnej w sposób, który budzi poważne wątpliwości. Wiceminister Michał Gramatyka już rok temu w wywiadzie dla "Dzeinnika Gazety Prawnej" określił osoby "wspierające resort" mianem "wolontariuszy", mimo że są to ludzie bezpośrednio związani z sektorem telekomunikacyjnym. Piotr Mieczkowski, prezes Fundacji Digital Poland, ma bliskie relacje z Ministerstwem Cyfryzacji i KPRM. Nie sposób nie zapytać, czy wpływy tego typu "wolontariuszy" prowadzą do decyzji korzystnych dla dużych operatorów, kosztem mniejszych firm, a przede wszystkim pozwalają im kpić sobie jawnie ze swoich klientów.

Kpią z zakazu Tuska

Premier Donald Tusk miał rzekomo zakazać ministrom spotkań z przedstawicielami prywatnego biznesu w sprawach dotyczących prac legislacyjnych. Jednakże Krzysztof Gawkowski, minister cyfryzacji, regularnie spotyka się z przedstawicielami branż telekomunikacyjnej i technologicznej, którzy lobbują na rzecz rozwiązań prawnych korzystnych dla wielkich korporacji. Na czele jego doradców stoi Agnieszka Jankowska, dyrektor ds. public affairs w T-Mobile. Dla niewtajemniczonych "public affairs" to utrzymywanie relacji podmiotu gospodarczego z administracją państwową, czyli właśnie lobbing.

Bankowi lobbyści przeciw propozycji minister 

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku sektora bankowego. Minister funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zwróciła uwagę na ogromne zyski banków, które, zdaniem jej resortu, bardziej duszą rozwój gospodarki niż go wspierają.

Propozycja wprowadzenia podatku od nadmiarowych zysków natychmiast wywołała jednak sprzeciw ministra finansów Andrzeja Domańskiego, co pokazuje, jak silne jest lobby bankowe w polskim rządzie. Domański nie zająknął się na temat tego, że Polacy mogliby płacić niższe odsetki od kredytów i więcej zarabiać na depozytach, gdyby banki aktywniej zabiegały o klientów. Dziś wcale nie muszą tego robić, bo wolą inwestować w państwowe obligacje. 

Brak przejrzystości i klarownych regulacji w zakresie kontaktów rządu z sektorem prywatnym podważa zaufanie do administracji publicznej i stawia pod znakiem zapytania jej niezależność.

źr. wPolsce24 za X

Gospodarka

Dramatyczna decyzja w Bogdance! Rozpoczął się strajk głodowy, by chronić miejsce pracy

opublikowano:
1813426_3.webp
(fot. screen za wPolsce24)
Przewodniczący jednego ze związków zawodowych w kopalni „Bogdanka” rozpoczął głodówkę, choć władze spółki utrzymują, że jego forma protestu jest niezgodna z prawem. Problemów w polskiej branży górniczej jest niestety mnóstwo, a na niektórych z nich zyskać może... gospodarka Niemiec. Jak to możliwe?
Gospodarka

Rząd blokuje kolejną strategiczną inwestycję. "Dla Tuska wszystko jest lepsze niż rozwój Polski"

opublikowano:
mid-25124033.webp
Donald Tusk blokuje wielkie inwestycje (fot. PAP/PAP/Tomasz Gzell)
To ma być polskie okno na świat, które ma zapewniać przepływ towarów w ramach tzw. Nowego Jedwabnego Szlaku i 50 dodatkowych miliardów złotych wpływu do budżetu rocznie. Ma być, ale nie wiadomo czy będzie, bo rząd wstrzymał dofinansowanie inwestycji, która nazywana jest „kurą znoszącą złote jajka”. Radni sejmiku województwa lubelskiego przyjęli uchwałę, w której domagają się działań.
Gospodarka

Wiadomości wPolsce24: Za rządów Tuska Polska biedniejsza od Rumunii. Rośnie też bezrobocie

opublikowano:
1840788_6.webp
Przybyło bezrobotnych a PKP w Polsce niższe niż w Rumunii (fot. wPolsce24)
Coraz większe bezrobocie w Polsce. W styczniu liczba bezrobotnych wzrosła o 50 tys. osób zarejestrowanych w urzędach pracy. A rząd jakby tego nie widział, mówi o przełomie.
Gospodarka

Związkowcy okupują siedzibę Poczty Polskiej. Poważne oskarżenia pod adresem władz spółki

opublikowano:
1843039_4.webp
(fot. Pixabay)
Związkowcy rozpoczęli protest okupacyjny w siedzibie Poczty Polskiej w Warszawie. Oczekują „rzeczywistych negocjacji” oraz poszanowania praw pracowników. Jednocześnie zarzucono władzom spółki bezwzględne dążenie do likwidacji tysięcy miejsc pracy i prowadzenie negocjacji w złej wierze.
Gospodarka

Polacy załamują ręce. Drożyzna coraz bardziej nieznośna

opublikowano:
1846229_3.webp
Drożyzna coraz bardziej dotkliwa (fot. wPolsce240
Najwyższy poziom inflacji od 14 miesięcy. Szczególnie mocno podrożały żywność i paliwa. W 2025 roku Polska pozostaje wśród krajów o najwyższej inflacji w Unii Europejskiej 
Gospodarka

Fatalne dane z polskiej gospodarki. „Nie pomogła nawet zmiana szefa GUS”

opublikowano:
20231215_175012.webp
Sprzedaż detaliczna hamuje. To znak, że Polacy nie mają pieniędzy (Fot. Fratria/fot. Liudmyla Kazakova)
Tragedia – to najlepsze określenie najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących sprzedaży detalicznej. Wzrosła ona zaledwie o 0,6 proc., choć prognozy mówiły o wzroście rzędu 5 proc.