Gospodarka

Lobbyści sterują polskim rządem? Dlaczego znów interes dużych firm jest ważniejszy od obywateli

opublikowano:
20241023_104254.webp
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów (Fot. Fratria)
Najnowszy raport stowarzyszenia Polska Sieć Ekonomii ujawnia poważne naruszenia praw konsumentów przez firmy telekomunikacyjne. UOKiK w latach 2020-2024 nałożył na operatorów kary na łączną kwotę 225 mln zł za wprowadzanie klientów w błąd i stosowanie niekorzystnych umów.

Szczególnie dotkliwe skutki tych praktyk odczuwają osoby starsze. Wskazuje to na konieczność skuteczniejszej regulacji sektora oraz wzmocnienia nadzoru instytucjonalnego. Ale patrząc na to, czyich interesów chętniej bronią resorty w rządzie Donalda Tuska, trudno spodziewać się stosownej reakcji.

Ministerstwo Cyfryzacji zdaje się być otwarte na współpracę z przedstawicielami branży telekomunikacyjnej w sposób, który budzi poważne wątpliwości. Wiceminister Michał Gramatyka już rok temu w wywiadzie dla "Dzeinnika Gazety Prawnej" określił osoby "wspierające resort" mianem "wolontariuszy", mimo że są to ludzie bezpośrednio związani z sektorem telekomunikacyjnym. Piotr Mieczkowski, prezes Fundacji Digital Poland, ma bliskie relacje z Ministerstwem Cyfryzacji i KPRM. Nie sposób nie zapytać, czy wpływy tego typu "wolontariuszy" prowadzą do decyzji korzystnych dla dużych operatorów, kosztem mniejszych firm, a przede wszystkim pozwalają im kpić sobie jawnie ze swoich klientów.

Kpią z zakazu Tuska

Premier Donald Tusk miał rzekomo zakazać ministrom spotkań z przedstawicielami prywatnego biznesu w sprawach dotyczących prac legislacyjnych. Jednakże Krzysztof Gawkowski, minister cyfryzacji, regularnie spotyka się z przedstawicielami branż telekomunikacyjnej i technologicznej, którzy lobbują na rzecz rozwiązań prawnych korzystnych dla wielkich korporacji. Na czele jego doradców stoi Agnieszka Jankowska, dyrektor ds. public affairs w T-Mobile. Dla niewtajemniczonych "public affairs" to utrzymywanie relacji podmiotu gospodarczego z administracją państwową, czyli właśnie lobbing.

Bankowi lobbyści przeciw propozycji minister 

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku sektora bankowego. Minister funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zwróciła uwagę na ogromne zyski banków, które, zdaniem jej resortu, bardziej duszą rozwój gospodarki niż go wspierają.

Propozycja wprowadzenia podatku od nadmiarowych zysków natychmiast wywołała jednak sprzeciw ministra finansów Andrzeja Domańskiego, co pokazuje, jak silne jest lobby bankowe w polskim rządzie. Domański nie zająknął się na temat tego, że Polacy mogliby płacić niższe odsetki od kredytów i więcej zarabiać na depozytach, gdyby banki aktywniej zabiegały o klientów. Dziś wcale nie muszą tego robić, bo wolą inwestować w państwowe obligacje. 

Brak przejrzystości i klarownych regulacji w zakresie kontaktów rządu z sektorem prywatnym podważa zaufanie do administracji publicznej i stawia pod znakiem zapytania jej niezależność.

źr. wPolsce24 za X

Gospodarka

Rekordowy deficyt budżetu państwa. Sytuacja robi się coraz bardziej dramatyczna

opublikowano:
1907848_2.webp
Rekordowy deficyt budżetu państwa (fot. wPolsce24)
To prawdziwa katastrofa finansów państwa, choć media głównego nurtu o tym milczą. Deficyt budżetowy już po trzech miesiącach przekroczył 76 miliardów złotych. To oznacza, że jest aż trzy razy większy niż rok temu, także po pierwszym kwartale.
Gospodarka

Emeryci będą musieli oddać 13 emerytury. ZUS już wysyła pisma

opublikowano:
1913883_6.webp
ZUS chce zwrotu 13 emerytury (fot. wPolsce24)
Nie na takie informacje czekali emeryci, którzy właśnie przeznaczyli swoje trzynaste emerytury na świąteczne zakupy. Okazuje się, że część będzie musiała oddać ZUS przelane środki. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę listów z żądaniem zwrotu nienależnych świadczeń. Pieniądze mają zwrócić tysiące osób.
Gospodarka

- Nasze firmy bankrutują! Od miesięcy nie śpię po nocach. Dramatyczne sceny na sejmowej komisji po decyzji Tuska

opublikowano:
1915094_4.webp
Dramatyczne sceny na komisji (fot. wPolsce24)
Rząd wstrzymuje należne wypłaty przedsiębiorcom realizującym inwestycje w ramach programu Czyste Powietrze. Na tym tle doszło do awantury podczas Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Ochrony Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Na posiedzenie przyjechali przedstawiciele branży instalatorów, by zaprotestować przeciwko polityce resortu. Kamera zarejestrowała pełne desperacji przemówienie jednej z przedstawicielek przedsiębiorców.
Gospodarka

Wiadomości wPolsce24: czy władza szykuje po wyborach podwyżkę podatków?

opublikowano:
_MIL5928_MF.webp
Minister finansów Andrzej Domański ma mieć już w szufladach "niespodzianki" dla Polaków (Fot. Fratria/Liudmyla Kazakova)
Gigantyczna dziura budżetowa będzie musiała być w końcu zasypana. W jaki sposób i kiedy się to stanie? Wiadomości wPolsce24 dotarły do nieoficjalnych informacji z okolic koalicji rządzącej, że w przypadku wygranej w wyborach prezydenckich Rafała Trzaskowskiego Ministerstwo Finansów natychmiast wyjmie z szuflad projekty podwyżki podatków.
Gospodarka

Tak rząd łupi Polaków. Za paliwo powinniśmy teraz płacić 4,5 zł

opublikowano:
1924750_3.webp
Ceny paliw powinny być zdecydowanie niższe (fot. wPolsce24)
-Polacy są zwyczajnie oszukiwani, bo proszę sobie zobaczyć, odsyłam Państwa do konferencji wynikowej, mimo iż Orlen pełza po dnie, to generalnie o miliard złotych miał większy wynik na detalu, czyli pokazuje to, że Orlen w detalu, w tej sprzedaży detalicznej po prostu łupi Polaków - mówił były prezes Orlenu, a dziś europoseł PiS Daniel Obajtek na antenie telewizji wPolsce24.
Gospodarka

Uśmiechacie się? Czekają nas gigantyczne podwyżki!

opublikowano:
1934044_5.webp
Czekają nas lata podwyżek cen ciepła (fot. wPolsce24)
Czekają nas gigantyczne podwyżki - alarmuje portal forsal.pl. To skutek unijnej polityki i niewystarczających polskich reakcji na błędne decyzje dotyczące handlu emisjami. Z raportu przygotowanego przez Forsal dowiadujemy się, że Polska jest jednym z krajów, którego obywatele najdotkliwiej odczują uruchomienie systemu ETS-2.