Gospodarka

Nowy spór w koalicji. Domański broni banków przed Pełczyńską-Nałęcz

opublikowano:
Nalecz vs domanski ok.webp
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz i Andrzej Domański (fot. Fratria)
Polityczna debata o dodatkowym opodatkowaniu banków ujawnia kolejną kość niezgody między partiami tworzącymi koalicję 13 grudnia. Minister finansów z PO Andrzej Domański sprzeciwił się propozycji minister funduszy i polityki regionalnej z Polski 2050 Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz, która planuje nałożenie podatku od nadzwyczajnych zysków banków.

Minister finansów w rozmowie z Programem Trzecim Polskiego Radia zwrócił uwagę, że banki są jednym z głównych płatników CIT-u w Polsce, a ich łączne obciążenia sięgają 19 mld zł rocznie. "Banki już płacą w Polsce bardzo wysokie podatki. Są - jeżeli chodzi o sektory gospodarki - największym płatnikiem" - zaznaczył minister. Wskazał też, że banki w Polsce są głównym źródłem finansowania przedsiębiorstw, ponieważ krajowe fundusze inwestycyjne i private equity są nadal niedostatecznie rozwinięte.

Domański przyznał, że banki osiągają rekordowe zyski, ale jego zdaniem wynika to przede wszystkim z wysokich stóp procentowych ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej. Jak dodał, oczekiwane spadki stóp procentowych w bieżącym roku powinny ograniczyć te zyski, które określił jako "jednorazowe".

Banki zarabiają na obligacjach, Domański o tym nie mówi

W odpowiedzi ministra finansów zabrakło jednak kluczowego wątku podnoszonego przez ekspertów: banki wolą obecnie inwestować w obligacje skarbowe niż udzielać kredytów, co sprawia, że oprocentowanie lokat jest niskie, a kredyty drogie. To właśnie ten mechanizm powoduje, że banki generują ogromne marże i notują rekordowe zyski, zamiast konkurować o klientów na rynku kredytowym.

Minister pominął ten aspekt w swojej argumentacji, koncentrując się na podatkach już płaconych przez sektor.

Pełczyńska-Nałęcz: Banki powinny podzielić się zyskami

Minister funduszy podtrzymuje swoje stanowisko, że banki osiągają "nadzwyczajne zyski", które powinny być objęte dodatkowym opodatkowaniem, podobnie jak stało się w Czechach, Włoszech czy Hiszpanii. Pełczyńska-Nałęcz wskazuje, że uzyskane w ten sposób pieniądze mogłyby zostać przeznaczone na inwestycje w obronność lub ochronę zdrowia.

"Banki w Polsce osiągają obecnie nadzwyczajne zyski, a jest przecież coś takiego jak podatek od nadzwyczajnych zysków. On może być jednorazowy, wprowadzony na rok, potem ewentualnie przedłużany" - argumentuje Pełczyńska-Nałęcz. Jej zdaniem, dodatkowe obciążenia podatkowe skłoniłyby banki do zmiany strategii dochodowej, co mogłoby poprawić warunki kredytowe i depozytowe dla Polaków.

Rosnące napięcia w koalicji

Różnica zdań między Pełczyńską-Nałęcz a Domańskim pokazuje, że w rządzie nie ma jednolitego stanowiska w sprawie banków i ich roli w gospodarce. Wprowadzenie dodatkowego podatku od nadzwyczajnych zysków może stać się kolejnym punktem zapalnym w koalicji, której członkowie mają odmienne wizje dotyczące polityki gospodarczej i relacji z sektorem finansowym.

Na razie brak jednoznacznej decyzji w tej sprawie, ale widać, że temat będzie jednym z głównych wątków ekonomicznej debaty publicznej w nadchodzących miesiącach, zwłaszcza w obliczu gigantycznej dziury w kasie państwa.

źr. wPolsce24

Gospodarka

Dramatyczna decyzja w Bogdance! Rozpoczął się strajk głodowy, by chronić miejsce pracy

opublikowano:
1813426_3.webp
(fot. screen za wPolsce24)
Przewodniczący jednego ze związków zawodowych w kopalni „Bogdanka” rozpoczął głodówkę, choć władze spółki utrzymują, że jego forma protestu jest niezgodna z prawem. Problemów w polskiej branży górniczej jest niestety mnóstwo, a na niektórych z nich zyskać może... gospodarka Niemiec. Jak to możliwe?
Gospodarka

Rząd blokuje kolejną strategiczną inwestycję. "Dla Tuska wszystko jest lepsze niż rozwój Polski"

opublikowano:
mid-25124033.webp
Donald Tusk blokuje wielkie inwestycje (fot. PAP/PAP/Tomasz Gzell)
To ma być polskie okno na świat, które ma zapewniać przepływ towarów w ramach tzw. Nowego Jedwabnego Szlaku i 50 dodatkowych miliardów złotych wpływu do budżetu rocznie. Ma być, ale nie wiadomo czy będzie, bo rząd wstrzymał dofinansowanie inwestycji, która nazywana jest „kurą znoszącą złote jajka”. Radni sejmiku województwa lubelskiego przyjęli uchwałę, w której domagają się działań.
Gospodarka

Wiadomości wPolsce24: Za rządów Tuska Polska biedniejsza od Rumunii. Rośnie też bezrobocie

opublikowano:
1840788_6.webp
Przybyło bezrobotnych a PKP w Polsce niższe niż w Rumunii (fot. wPolsce24)
Coraz większe bezrobocie w Polsce. W styczniu liczba bezrobotnych wzrosła o 50 tys. osób zarejestrowanych w urzędach pracy. A rząd jakby tego nie widział, mówi o przełomie.
Gospodarka

Związkowcy okupują siedzibę Poczty Polskiej. Poważne oskarżenia pod adresem władz spółki

opublikowano:
1843039_4.webp
(fot. Pixabay)
Związkowcy rozpoczęli protest okupacyjny w siedzibie Poczty Polskiej w Warszawie. Oczekują „rzeczywistych negocjacji” oraz poszanowania praw pracowników. Jednocześnie zarzucono władzom spółki bezwzględne dążenie do likwidacji tysięcy miejsc pracy i prowadzenie negocjacji w złej wierze.
Gospodarka

Polacy załamują ręce. Drożyzna coraz bardziej nieznośna

opublikowano:
1846229_3.webp
Drożyzna coraz bardziej dotkliwa (fot. wPolsce240
Najwyższy poziom inflacji od 14 miesięcy. Szczególnie mocno podrożały żywność i paliwa. W 2025 roku Polska pozostaje wśród krajów o najwyższej inflacji w Unii Europejskiej 
Gospodarka

Fatalne dane z polskiej gospodarki. „Nie pomogła nawet zmiana szefa GUS”

opublikowano:
20231215_175012.webp
Sprzedaż detaliczna hamuje. To znak, że Polacy nie mają pieniędzy (Fot. Fratria/fot. Liudmyla Kazakova)
Tragedia – to najlepsze określenie najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących sprzedaży detalicznej. Wzrosła ona zaledwie o 0,6 proc., choć prognozy mówiły o wzroście rzędu 5 proc.