Gospodarka

Wraca stare hasło: Ch... z Polską Wschodnią. Rząd rezygnuje z rozbudowy dróg na wschodzie kraju

opublikowano:
boat-7067902_1280.webp
Czy rząd Tuska chce utopić Polskę Wschodnią? (fot. pixabay)
Wielu pamięta słowa byłego ministra skarbu Włodzimierza Karpińskiego z Platformy Obywatelskiej, który na słynnych "taśmach z Sowy", w wulgarny sposób opisał stosunek poprzedniego rządu Tuska do wschodnich rejonów Polski. Dziś Karpiński zasiada w Europarlamencie, do którego zresztą trafił wprost z aresztu, a u władzy znów jest Donald Tusk. I znowu Polska Wschodnia jest zwijana.

Na krótko przed nowym rokiem zapadła decyzja, o kolejnym przełożeniu rozbudowy suchego portu w Małaszewiczach w województwie lubelskim. Teraz okazuje się, że cięcia będą dotyczyć również rozwoju województwa podlaskiego. Okazuje się, że planowana przez PiS rozbudowa sieci dróg na Podlasiu dla koalicji 13 grudnia nie jest priorytetem i należy ją powstrzymać.  

Przez osiem lat rządów PiS-u do wschodnich województw płynęły pieniądze a rządzący robili wszystko, żeby zmniejszyć dysproporcje dzielące Polskę wschodnią i zachodnią. Efekt: setki kilometrów nowych dróg we wschodnich województwach, niewidziane nigdy wcześniej inwestycje w gminach i gwałtowny spadek bezrobocia, które na Lubelszczyźnie, Podlasiu czy Podkarpaciu zawsze było przekleństwem.

Nie udają, że im zależy

15 października zeszłego roku dobre czasy dla wschodniej Polski się skończyły. Rządzący nawet nie udają, że regiony położone przy wschodniej granicy są dla nich ważne. Programy rozwojowe, dzięki którym szły tam pokaźne pieniądze zostały wstrzymane. Finansowanie samorządów zmieniono w ten sposób, żeby więcej niż dotąd dostały Warszawa, Poznań czy Wrocław, a znacznie mniej niż za PiS zyskał Międzyrzec Podlaski, Borki, Nisko, Hajnówka czy Suwałki.

Początek nowego roku przyniósł hiobowe wieści dla rozwoju infrastruktury wschodniej Polski. Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna” rząd wycofał się z zaplanowanej przez ekipę PiS budowy dróg ekspresowych Białystok-Augustów i Białystok-Ełk, czyli część drogi Via Carpatia. Oficjalny powód? To obszary „cenne przyrodniczo”.

– Rząd odwraca się od Polski Wschodniej. Rezygnacja z odcinków S8 Białystok–Augustów i S16 Białystok–Ełk to skandaliczny akt marginalizacji Podlasia. Wraz z powrotem Tuska wróciła polityka Polski A i B – dzielenia kraju na lepszych i gorszych. My tej sprawy nie odpuścimy! O tym będą te wybory! – zapowiada były wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Na problem zaniedbywania wschodnich regionów kraju, zwracają uwagę także internauci mieszkający lub pochodzący z tych regionów. 

- Też wywodzę się ze "ściany wschodniej" i rozumiem o czym on pisze. Tak, ściana wschodnia nadal jest "Polską B". Nadal jest "tą gorszą". Na Suwalszczyźnie jest pewnie nawet gorzej. Nie ma kopalni, nie ma Świdnika, Azotów i paru innych dużych zakładów pracy. "Na Suwalszczyźnie, czyli nigdzie". Suwalszczyzna to Kraina Nigdzie. I tak, o nas (mówię zbiorowo "nas", mam nadzieję, że Mateusza tym nie urażę) mówi się rzadko. Właściwie wtedy, gdy są wyniki wyborów i zaczyna się rytualne pohukiwanie o "bastionach", "widaćzaborach" i innych tego typu bzdetach. Ostatnio o kryzysie migracyjnym - zauważa dziennikarz Łukasz Maziewski, odnosząc się do równie cierpkiego w ocenie wpisu blogera Mateusza Grzeszczuka. 

Konkluzja Grzeszczuka jest jeszcze mocniejsza, który swój wywód podsumował gorzkimy słowami: Asekuracyjnie zostawcie nam tylko jedno połączenie PKP z Warszawą - bezpośredni pociąg, tak jakby ktoś chciał stąd finalnie uciec.

I wygląda na to, że właśnie taki jest plan ekipy rządzącej. 

źr. wPolsce24 za "Dziennik Gazeta Prawna", x.com

Gospodarka

Związkowcy okupują siedzibę Poczty Polskiej. Poważne oskarżenia pod adresem władz spółki

opublikowano:
1843039_4.webp
(fot. Pixabay)
Związkowcy rozpoczęli protest okupacyjny w siedzibie Poczty Polskiej w Warszawie. Oczekują „rzeczywistych negocjacji” oraz poszanowania praw pracowników. Jednocześnie zarzucono władzom spółki bezwzględne dążenie do likwidacji tysięcy miejsc pracy i prowadzenie negocjacji w złej wierze.
Gospodarka

Polacy załamują ręce. Drożyzna coraz bardziej nieznośna

opublikowano:
1846229_3.webp
Drożyzna coraz bardziej dotkliwa (fot. wPolsce240
Najwyższy poziom inflacji od 14 miesięcy. Szczególnie mocno podrożały żywność i paliwa. W 2025 roku Polska pozostaje wśród krajów o najwyższej inflacji w Unii Europejskiej 
Gospodarka

Fatalne dane z polskiej gospodarki. „Nie pomogła nawet zmiana szefa GUS”

opublikowano:
20231215_175012.webp
Sprzedaż detaliczna hamuje. To znak, że Polacy nie mają pieniędzy (Fot. Fratria/fot. Liudmyla Kazakova)
Tragedia – to najlepsze określenie najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących sprzedaży detalicznej. Wzrosła ona zaledwie o 0,6 proc., choć prognozy mówiły o wzroście rzędu 5 proc.
Gospodarka

Trump zawiesi cła? Eksperci wyjaśniają, co to będzie dla nas oznaczało

opublikowano:
ZK_GPW07082017_12.webp
Giełda papierów wartościowych zawiesiła w poniedziałek na godzinę swoje notowania (Fot. Fratria)
Czy Donald Trump zawiesi wprowadzenie potężnych ceł na Unię Europejską, Chiny i inne główne gospodarki świata? To dałoby światowym giełdom chwilę oddechu i być może ustabilizowałoby sytuację gospodarczą. Bo dziś świat się chwieje.
Gospodarka

To będą najdroższe święta w historii

opublikowano:
1907830_5.webp
Ekonomiści alarmują - to będzie najdroższa Wielkanoc w historii. Ceny podstawowych produktów potrzebnych do przygotowania wielkanocnego śniadania, takich jak jajka czy masło, wzrosły nawet o kilkadziesiąt procent.
Gospodarka

Rekordowy deficyt budżetu państwa. Sytuacja robi się coraz bardziej dramatyczna

opublikowano:
1907848_2.webp
Rekordowy deficyt budżetu państwa (fot. wPolsce24)
To prawdziwa katastrofa finansów państwa, choć media głównego nurtu o tym milczą. Deficyt budżetowy już po trzech miesiącach przekroczył 76 miliardów złotych. To oznacza, że jest aż trzy razy większy niż rok temu, także po pierwszym kwartale.