Gospodarka

Putin ma ogromny problem. Rubel jest coraz bardziej bezwartościowy

opublikowano:
1654px-Russian_rubles.webp
Sankcje miały ogromny wpływ na rosyjską walutę (fot. Petar Milošević\Wikipedia)
Rosyjska waluta tonie. Rubel jest najmniej wart od początku wojny.

Jak informują media, rubel osiągnął najniższy poziom od marca 2022 roku. Na międzynarodowym rynku walutowym osiągnął poziom 107 za dolara i 113 za euro, a od początku roku jego kurs spadł aż o 14%. Większość ekspertów podejrzewa, że to nie jest jeszcze koniec. 

Wszystko jest w porządku

Władze Rosji twierdzą, że nie ma problemu. Minister finansów Rosji Anton Siłuanow, choć zwykle nie komentuje kłopotów rosyjskiej waluty, tym razem zrobił wyjątek. Stwierdził, że reżym nie ma nic przeciwko osłabieniu waluty, bo jest to korzystne dla rosyjskich eksporterów. Dodał, że pomoże to też w finansowaniu agresji na Ukrainę przez obniżenie kosztów zakupu uzbrojenia i wypłat dla żołnierzy.

Sytuacja nie jest jednak tak różowa, jak ją przedstawia Kreml. Słaby rubel sprawi, że wzrośnie cena towarów importowanych – a Rosja nie produkuje wielu towarów pierwszej potrzeby. Już teraz Rosja zmaga się z wysoką inflacją. Rosjan niepokoi najbardziej wzrost cen takich podstawowych produktów jak mleko, masło czy ziemniaki.

Nie pomaga również polityka finansowa Kremla. Od początku wojny Rosja ciągle zwiększa wydatki wojskowe, a zakupy broni czy podwyższone żołdy dla żołnierzy konsumują coraz większą część napiętego budżetu, podobnie jak odszkodowania wypłacane rodzinom zabitych na froncie. Równocześnie w zeszłym roku przychody ze sprzedaży surowców energetycznych zmniejszyły się o jedną czwartą, co było spowodowane głównie przez wprowadzenie przez Zachód limitu cenowego na rosyjską ropę. 

Efekt sankcji 

Większość ekspertów jest zgodna, że główną przyczyną obecnego spadku wartości rubla są najnowsze sankcje USA. Wśród objętych nimi banków znalazł się także Gazprombank, który jest głównym pośrednikiem w opłatach za rosyjskie surowce energetyczne. Eksperci wskazują, że zaburzyło to płynność wpłat za rosyjski gaz. Głównym powodem są sankcje przeciwko Gazprombankowi, który był głównym bankiem eksporterów – powiedział Forbesowi profesor Jewgienij Kogan z Moskiewskiej Wyższej Szkoły Ekonomii. Po zawieszeniu standardowych kanałów rozliczeń w dolarach i euro Rosja musiała znaleźć alternatywne metody, ale te nie rekompensują poniesionych strat.

Eksperci są zgodni, że Rosja nie miałaby dziś takich kłopotów, gdyby nie zaatakowała Ukrainy. Większość z nich uważa też, że najgorsze dopiero przed nimi. Rubel będzie nadal spadał – przewiduje Kogan. Dodał, że sankcje dramatycznie zmieniły sytuację rosyjskiej waluty. Jego zdaniem jeden dolar będzie kosztował pod koniec roku aż 104-106 rubli, inni eksperci przewidują, że może być gorzej.

źr. wPolsce24 za Forbes, Money.pl

Gospodarka

Drastyczny wzrost cen żywności. Podwyżki drenują nasze kieszenie

opublikowano:
2410-25 - graf2.webp
Wzrastają ceny w sklepach (fot. PiS)
Miało być taniej, jest jeszcze drożej. Choć Donald Tusk obiecywał, że wraz z dojściem do władzy powstrzyma wzrost cen jedzenia, na skutek jego decyzji, takich jak zniesienie "zerowego" VAT-u na żywność, ceny podstawowych produktów drastycznie rosną. PiS opublikował specjalny spot, który uderza w rząd
Gospodarka

"Dziura Tuska pustoszy budżet Polski". To odbije się na finansach nas wszystkich

opublikowano:
mid-24a30064.webp
Przewodniczący KP PiS Mariusz Błaszczak oraz posłowie PiS Mateusz Morawiecki, Zbigniew Kuźmiuk i Małgorzata Golińska podczas konferencji prasowej o dziurze budżetowej (fot. PAP/Albert Zawada)
Mamy do czynienia z największym deficytem budżetowym w historii Polski. Rząd wydaje rekordowe kwoty, jednocześnie tnąc pieniądze na służbę zdrowia, czy strategiczne inwestycje. Wystarczyło kilka miesięcy rządów tej ekipy, by sytuacja państwa drastycznie się pogorszyła.
Gospodarka

Gdzie są pieniądze z naszych podatków? KAS odbierane są narzędzia do ścigania podatkowych oszustów

opublikowano:
mid-24b07006.webp
Gdzie są nasze pieniądze z podatków panie premierze? (fot. PAP/Leszek Szymański)
"Pieniędzy nie ma i nie będzie" - te słowa Jacka Vincenta Rostowskiego, ministra finansów w drugim rządzie Donalda Tuska, na dobre przylgnęły do polityki obecnego premiera. Niestety, kolejna kadencja Platformy Obywatelskiej to znowu okres zapaści finansów publicznych. Gdzie podziały się pieniądze z naszych podatków? Pytał w Sejmie poseł PiS Zbigniew Bogucki. Jest mniejszy nacisk na walkę z przestępczością - odpowiada urzędniczka z Krajowej Administracji Skarbowej.
Gospodarka

Daniel Obajtek, były prezes Grupy Orlen, skomentował wyniki finansowe koncernu. Padły słowa o "zaorywaniu"

opublikowano:
AWIK_Obajtek_30012024_34 (1).webp
Daniel Obajtek przygląda się ze smutkiem jak firma, którą rozwijał jest dziś zwijana (fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Były prezes Grupy Orlen, a obecnie europoseł Daniel Obajtek skomentował wyniki finansowe jakie koncern opublikował w środę wieczorem. Fatalne dane, jakie przedstawił Orlen są drastycznie niższe od tych jakie notowała Grupa pod kierownictwem Obajtka. Szymon Hołownia mówi wprost: trzeba przekuć ten balon wielkich inwestycji związanych z marzeniami o wielkiej spółce.
Gospodarka

Daniel Obajtek dla wPolsce24: Aktualna kondycja Orlenu jest odzwierciedleniem całej Polskiej gospodarki

opublikowano:
obajtek.webp
Daniel Obajtek, były prezes Grupy Orlen komentował na antenie wPolsce24 konferencję wynikową spółki Skarbu Państwa pod obecnym zarządem. Europoseł PiS nie ukrywał swojego krytycznego stosunku do aktualnie zarządzających spółką.
Gospodarka

Gróbarczyk: Niemcy dyktują, co dla nas dobre

opublikowano:
gróbarczyk.webp
Gróbarczyk: Rząd ulega niemieckiemu dyktatowi, to niebezpieczne dla naszej gospodarki (fot. wPolsce24)
- Nowy człowiek, który będzie reprezentował zwykłych Polaków jest niezwykle potrzebny. Polsce potrzebna jest odmiana, w tej sytuacji, w której się znaleźliśmy - mówił w Ekspresie Politycznym Marek Gróbarczyk, oceniając kandydaturę Karola Nawrockiego. Były minister zwrócił uwagę na gospodarcze propozycje kandydata na prezydenta.