Gospodarka

Konflikt wokół Orlenu wchodzi na drogę sądową. Obajtek zawiadamia prokuraturę

opublikowano:
MK3_WWII1 405 (1).webp
Były prezes Orlenu zawiadamia prokuraturę w sprawie działań obecnych władz spółki. (fot.Fratria)
Daniel Obajtek poinformował o złożeniu do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez obecny zarząd Orlenu. Były prezes spółki zarzucił im działanie na szkodę koncernu.

W poniedziałek odbyła się konferencja prasowa z udziałem byłych członków zarządu i rady nadzorczej PKN Orlen. Jednym z jej uczestników był były prezes spółki Daniel Obajtek, który poinformował o podjęciu kroków prawnych wobec osób, które obecnie zarządzają koncernem.

- Złożyliśmy zawiadomienie o podejrzeniu możliwości popełnienia przestępstwa przez obecny Zarząd @GrupaORLEN – oświadczył Obajtek.

Europoseł PiS zarzucił obecnym władzom Orlenu „brak aktywizacji, brak decyzji, fatalne wyniki koncernu, spadek kursu akcji, spadek wiarygodności wobec inwestorów”.

- Wszystko to, co dzieje się teraz jest działaniem na straty firmy – powiedział na konferencji Daniel Obajtek.

Władze Orlenu też szykują pozwy

Tego samego dnia odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Orlenu. Władze spółki przyjęły uchwałę, która „postanawia o dochodzeniu roszczeń o naprawienie szkód wyrządzonych przy sprawowaniu zarządu”. Podkreślono w niej, że upoważnia obecny zarząd do podnoszenia takich roszczeń wobec 13 osób, które zasiadały w poprzednich władzach spółki.

W dokumencie oprócz Daniela Obajtka wymieniono także członków byłego zarządu spółki sprawujących tę funkcję w kolejnych latach od 2016 r. Na liście znaleźli się: Armen Artwich, Adam Burak, Patrycja Klarecka, Zbigniew Leszczyński oraz Krzysztof Nowicki, Robert Perkowski, Wiesław Protasewicz, Michał Róg i Piotr Sabat, jak również Jan Szewczak, Iwona Waksmundzka-Olejniczak i Józef Węgrecki.

Obecny prezes Orlenu Ireneusz Fąfara podkreślił, że „będą to cywilne sprawy odszkodowawcze”, a pierwsze pozwy powinny być gotowe w ciągu najbliższych miesięcy. Poinformował również, że w spółce zakończyło się już ponad 50 audytów i kontroli, które skupiały się na działalności poprzednich władz koncernu, a drugie tyle jest w toku.

Polityczni mocodawcy"

- Próbuje się wmówić nam, że to była „firma garaż” i decyzje jednoosobowe. Decyzje poparte były różnymi ciałami, firma ma nadzór. Próbuje się wmówić, że nie było ładu korporacyjnego, to oszukiwanie opinii publicznej. Obecny zarząd to są kukły, które realizują wolę swoich politycznych mocodawców – mówił Daniel Obajtek, odnosząc się do uchwały Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia spółki.

Europoseł zarzucił obecnym władzom m.in. zaniechanie inwestycji dotyczącej petrochemii, którą planował zrealizować poprzedni zarząd.

- W tym roku miały się wydarzyć inne współprace w zakresie petrochemii. Dlaczego nie wykupiliście 50 ha gruntu? Nie po to budowaliśmy port na Martwej Wiśle. Dlaczego odeszliście od współpracy ze strategicznym partnerem? Znam te umowy, jako menadżer nie mogę wymienić szczegółów. Zaoraliście ten krok, byśmy weszli w globalny łańcuch petrochemiczny. Jesteście skłóceni, bo jesteście powołani do zarządu kluczem politycznym – podkreślił.

źr. wPolsce24 za X/@DanielObajtek

Gospodarka

Rekordowy deficyt budżetu państwa. Sytuacja robi się coraz bardziej dramatyczna

opublikowano:
1907848_2.webp
Rekordowy deficyt budżetu państwa (fot. wPolsce24)
To prawdziwa katastrofa finansów państwa, choć media głównego nurtu o tym milczą. Deficyt budżetowy już po trzech miesiącach przekroczył 76 miliardów złotych. To oznacza, że jest aż trzy razy większy niż rok temu, także po pierwszym kwartale.
Gospodarka

Emeryci będą musieli oddać 13 emerytury. ZUS już wysyła pisma

opublikowano:
1913883_6.webp
ZUS chce zwrotu 13 emerytury (fot. wPolsce24)
Nie na takie informacje czekali emeryci, którzy właśnie przeznaczyli swoje trzynaste emerytury na świąteczne zakupy. Okazuje się, że część będzie musiała oddać ZUS przelane środki. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę listów z żądaniem zwrotu nienależnych świadczeń. Pieniądze mają zwrócić tysiące osób.
Gospodarka

- Nasze firmy bankrutują! Od miesięcy nie śpię po nocach. Dramatyczne sceny na sejmowej komisji po decyzji Tuska

opublikowano:
1915094_4.webp
Dramatyczne sceny na komisji (fot. wPolsce24)
Rząd wstrzymuje należne wypłaty przedsiębiorcom realizującym inwestycje w ramach programu Czyste Powietrze. Na tym tle doszło do awantury podczas Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Ochrony Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Na posiedzenie przyjechali przedstawiciele branży instalatorów, by zaprotestować przeciwko polityce resortu. Kamera zarejestrowała pełne desperacji przemówienie jednej z przedstawicielek przedsiębiorców.
Gospodarka

Wiadomości wPolsce24: czy władza szykuje po wyborach podwyżkę podatków?

opublikowano:
_MIL5928_MF.webp
Minister finansów Andrzej Domański ma mieć już w szufladach "niespodzianki" dla Polaków (Fot. Fratria/Liudmyla Kazakova)
Gigantyczna dziura budżetowa będzie musiała być w końcu zasypana. W jaki sposób i kiedy się to stanie? Wiadomości wPolsce24 dotarły do nieoficjalnych informacji z okolic koalicji rządzącej, że w przypadku wygranej w wyborach prezydenckich Rafała Trzaskowskiego Ministerstwo Finansów natychmiast wyjmie z szuflad projekty podwyżki podatków.
Gospodarka

Tak rząd łupi Polaków. Za paliwo powinniśmy teraz płacić 4,5 zł

opublikowano:
1924750_3.webp
Ceny paliw powinny być zdecydowanie niższe (fot. wPolsce24)
-Polacy są zwyczajnie oszukiwani, bo proszę sobie zobaczyć, odsyłam Państwa do konferencji wynikowej, mimo iż Orlen pełza po dnie, to generalnie o miliard złotych miał większy wynik na detalu, czyli pokazuje to, że Orlen w detalu, w tej sprzedaży detalicznej po prostu łupi Polaków - mówił były prezes Orlenu, a dziś europoseł PiS Daniel Obajtek na antenie telewizji wPolsce24.
Gospodarka

Uśmiechacie się? Czekają nas gigantyczne podwyżki!

opublikowano:
1934044_5.webp
Czekają nas lata podwyżek cen ciepła (fot. wPolsce24)
Czekają nas gigantyczne podwyżki - alarmuje portal forsal.pl. To skutek unijnej polityki i niewystarczających polskich reakcji na błędne decyzje dotyczące handlu emisjami. Z raportu przygotowanego przez Forsal dowiadujemy się, że Polska jest jednym z krajów, którego obywatele najdotkliwiej odczują uruchomienie systemu ETS-2.