Gospodarka

Nowe źródło energii w Europie. Naukowcy odkryli złoża za setki miliardów euro

opublikowano:
construction-2862335_1280.webp
(fot. ilustracyjna/ pixabay)
Warte niemal 92 mld euro złoża naturalnego „białego” wodoru odkryto we Francji nieopodal granicy z Niemcami. Eksperci przekonują, że to więcej niż połowa światowej rocznej produkcji wodoru pozyskiwanego z paliw kopalnych.

Francuskie centrum badawcze CNRS prowadziło w północno-wschodnim regionie kraju poszukiwania złóż metanu. Zamiast tego na głębokości 1250 metrów znaleźli wysokie stężenie tzw. białego wodoru. Jest to pierwiastek, który w przeciwieństwie do innych odmian nie wymaga energochłonnego przetwarzania i nie generuje emisji dwutlenku węgla.

Zdaniem jednego z badaczy, dr Jacquesa Pironona, odkrycie „białego” wodoru może być przełomem. Podkreśla, że sukces zespołu z CNRS może być dowodem na częstsze występowanie naturalnego pierwiastka niż dotychczasowo zakładano.

- Jeśli znajdziemy sposoby na jego efektywną ekstrakcję i wykorzystanie, możemy zyskać potężne narzędzie w walce ze zmianami klimatycznymi – uważa Pironon.

Według ekspertów odkrycie, którego dokonano 10 km od granicy francusko-niemieckiej może być początkiem międzynarodowych poszukiwań podobnych złóż. Z kolei dla Francji może być to szansa na zajęcie istotnej pozycji na rynku. Jest to także okazja dla regionu Lotaryngii, który w przeszłości był centrum francuskiego przemysłu węglowego i stalowego. Eksperci są przekonani, że złoża, których zasoby szacowane są na 46 mln ton, będą impulsem do powstania tysięcy nowych miejsc pracy i wzrostu gospodarczego w regionie.

źr. wPolsce24 za money.pl

Gospodarka

Dramatyczna decyzja w Bogdance! Rozpoczął się strajk głodowy, by chronić miejsce pracy

opublikowano:
1813426_3.webp
(fot. screen za wPolsce24)
Przewodniczący jednego ze związków zawodowych w kopalni „Bogdanka” rozpoczął głodówkę, choć władze spółki utrzymują, że jego forma protestu jest niezgodna z prawem. Problemów w polskiej branży górniczej jest niestety mnóstwo, a na niektórych z nich zyskać może... gospodarka Niemiec. Jak to możliwe?
Gospodarka

Rząd blokuje kolejną strategiczną inwestycję. "Dla Tuska wszystko jest lepsze niż rozwój Polski"

opublikowano:
mid-25124033.webp
Donald Tusk blokuje wielkie inwestycje (fot. PAP/PAP/Tomasz Gzell)
To ma być polskie okno na świat, które ma zapewniać przepływ towarów w ramach tzw. Nowego Jedwabnego Szlaku i 50 dodatkowych miliardów złotych wpływu do budżetu rocznie. Ma być, ale nie wiadomo czy będzie, bo rząd wstrzymał dofinansowanie inwestycji, która nazywana jest „kurą znoszącą złote jajka”. Radni sejmiku województwa lubelskiego przyjęli uchwałę, w której domagają się działań.
Gospodarka

Wiadomości wPolsce24: Za rządów Tuska Polska biedniejsza od Rumunii. Rośnie też bezrobocie

opublikowano:
1840788_6.webp
Przybyło bezrobotnych a PKP w Polsce niższe niż w Rumunii (fot. wPolsce24)
Coraz większe bezrobocie w Polsce. W styczniu liczba bezrobotnych wzrosła o 50 tys. osób zarejestrowanych w urzędach pracy. A rząd jakby tego nie widział, mówi o przełomie.
Gospodarka

Związkowcy okupują siedzibę Poczty Polskiej. Poważne oskarżenia pod adresem władz spółki

opublikowano:
1843039_4.webp
(fot. Pixabay)
Związkowcy rozpoczęli protest okupacyjny w siedzibie Poczty Polskiej w Warszawie. Oczekują „rzeczywistych negocjacji” oraz poszanowania praw pracowników. Jednocześnie zarzucono władzom spółki bezwzględne dążenie do likwidacji tysięcy miejsc pracy i prowadzenie negocjacji w złej wierze.
Gospodarka

Polacy załamują ręce. Drożyzna coraz bardziej nieznośna

opublikowano:
1846229_3.webp
Drożyzna coraz bardziej dotkliwa (fot. wPolsce240
Najwyższy poziom inflacji od 14 miesięcy. Szczególnie mocno podrożały żywność i paliwa. W 2025 roku Polska pozostaje wśród krajów o najwyższej inflacji w Unii Europejskiej 
Gospodarka

Fatalne dane z polskiej gospodarki. „Nie pomogła nawet zmiana szefa GUS”

opublikowano:
20231215_175012.webp
Sprzedaż detaliczna hamuje. To znak, że Polacy nie mają pieniędzy (Fot. Fratria/fot. Liudmyla Kazakova)
Tragedia – to najlepsze określenie najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących sprzedaży detalicznej. Wzrosła ona zaledwie o 0,6 proc., choć prognozy mówiły o wzroście rzędu 5 proc.