Odkryli "nieskończone źródła energii". O jaki metal chodzi Chińczykom?

Złoża toru w Chinach nie są czymś nowym. Jeszcze kilka lat temu były uznawane za niewielkie, a w 2019 roku szacowano je na 100 tys. ton. Rok później zakończyły się badania geologicznych rezerw tego surowca. Teraz na łamach „Geological Review” zaprezentowano raport, podsumowujący program badawczy.
Wynika z niego, że w całym kraju może znajdować się nawet 233 stanowisk bogatych w tor. Według „South China Mining Post” można z tego wydobyć nawet milion ton surowca. Jak podkreśla „SCMP”, podczas gdy „narody walczą ze sobą o paliwa kopalne, nieskończone źródło energii przez cały czas było zaraz pod naszymi stopami”.
Chiny od 2011 roku rozwija technologię reaktorów torowych. Budowa pierwszego z nich ma rozpocząć się jeszcze w tym roku na pustyni Gobi. Według ekspertów cytowanych przez „SCMP” odkrycie dokonane przez Chińczyków wiąże się nie tylko z korzyściami, ale także stawia przed nimi kolejne wyzwania. Wynika to z faktu, że wydobycie i obróbka toru to skomplikowany proces, który będzie wymagał znaczących nakładów finansowych oraz wykorzystania najnowocześniejszych technologii.
Krajem o największych złożach toru były do tej pory Indie. Kolejne kraje, które również mogą pochwalić się dużymi zasobami tego surowca to Brazylia, Australia i USA.
źr. wPolsce24 za Interia