Gospodarka

Odkryli "nieskończone źródła energii". O jaki metal chodzi Chińczykom?

opublikowano:
mining-3837955_1280.webp
(fot. ilustracyjna / pixabay)
Chińczycy odkryli ogromne złoża toru. Według wyliczeń ekspertów pełne wydobycie tego pierwiastka może zapewnić energię w kraju na następne 60 tys. lat. Jest jednak pewna przeszkoda, bo proces wydobycia surowca wymaga znaczących nakładów inwestycyjnych oraz najnowocześniejszych technologii.

Złoża toru w Chinach nie są czymś nowym. Jeszcze kilka lat temu były uznawane za niewielkie, a w 2019 roku szacowano je na 100 tys. ton. Rok później zakończyły się badania geologicznych rezerw tego surowca. Teraz na łamach „Geological Review” zaprezentowano raport, podsumowujący program badawczy.

Wynika z niego, że w całym kraju może znajdować się nawet 233 stanowisk bogatych w tor. Według „South China Mining Post” można z tego wydobyć nawet milion ton surowca. Jak podkreśla „SCMP”, podczas gdy „narody walczą ze sobą o paliwa kopalne, nieskończone źródło energii przez cały czas było zaraz pod naszymi stopami.

Kluczowym źródłem toru okazały się odpady górnicze z istniejących kopalni, takich jak Bayan Obo, gdzie tor występuje jako produkt uboczny wydobycia rud żelaza. Jak wskazują naukowcy, odpady z tego jednego złoża zawierają wystarczającą ilość toru, by zaspokoić roczne zapotrzebowanie energetyczne gospodarstw domowych w USA przez ponad 1000 lat. To odkrycie podważyło dotychczasową hierarchię państw posiadających największe zasoby toru, w której przodowały Indie (1 mln ton), Brazylia, Australia i USA

Chiny od 2011 roku rozwija technologię reaktorów torowych. Budowa pierwszego z nich ma rozpocząć się jeszcze w tym roku na pustyni Gobi. Według ekspertów cytowanych przez „SCMP” odkrycie dokonane przez Chińczyków wiąże się nie tylko z korzyściami, ale także stawia przed nimi kolejne wyzwania. Wynika to z faktu, że wydobycie i obróbka toru to skomplikowany proces, który będzie wymagał znaczących nakładów finansowych oraz wykorzystania najnowocześniejszych technologii.

Odkrycie w Chinach wpisuje się w globalny wyścig o dominację w technologiach IV generacji reaktorów jądrowych. Indie, posiadające największe udokumentowane złoża toru (1 mln ton), od lat rozwijają program wykorzystania tego pierwiastka w energetyce. W 2024 roku indyjski rząd ogłosił plan budowy 500 reaktorów torowych do 2050 roku, co stanowi bezpośrednią odpowiedź na chińskie ambicje.

Jednocześnie, upowszechnienie toru może wpłynąć na dynamikę rozwoju odnawialnych źródeł energii (OZE). Eksperci zwracają uwagę, że stabilna i przewidywalna produkcja energii z reaktorów TMSR może stać się uzupełnieniem dla niestabilnych źródeł, takich jak farmy wiatrowe czy fotowoltaika. W scenariuszu, w którym Chiny osiągną masową skalę produkcji energii z toru, mogłoby to znacząco zmniejszyć globalne uzależnienie od węgla i gazu ziemnego.

Krajem o największych złożach toru były do tej pory Indie. Kolejne kraje, które również mogą pochwalić się dużymi zasobami tego surowca to Brazylia, Australia i USA.

 

źr. wPolsce24 za Interia

 

Gospodarka

Rekordowy deficyt budżetu państwa. Sytuacja robi się coraz bardziej dramatyczna

opublikowano:
1907848_2.webp
Rekordowy deficyt budżetu państwa (fot. wPolsce24)
To prawdziwa katastrofa finansów państwa, choć media głównego nurtu o tym milczą. Deficyt budżetowy już po trzech miesiącach przekroczył 76 miliardów złotych. To oznacza, że jest aż trzy razy większy niż rok temu, także po pierwszym kwartale.
Gospodarka

Emeryci będą musieli oddać 13 emerytury. ZUS już wysyła pisma

opublikowano:
1913883_6.webp
ZUS chce zwrotu 13 emerytury (fot. wPolsce24)
Nie na takie informacje czekali emeryci, którzy właśnie przeznaczyli swoje trzynaste emerytury na świąteczne zakupy. Okazuje się, że część będzie musiała oddać ZUS przelane środki. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę listów z żądaniem zwrotu nienależnych świadczeń. Pieniądze mają zwrócić tysiące osób.
Gospodarka

- Nasze firmy bankrutują! Od miesięcy nie śpię po nocach. Dramatyczne sceny na sejmowej komisji po decyzji Tuska

opublikowano:
1915094_4.webp
Dramatyczne sceny na komisji (fot. wPolsce24)
Rząd wstrzymuje należne wypłaty przedsiębiorcom realizującym inwestycje w ramach programu Czyste Powietrze. Na tym tle doszło do awantury podczas Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Ochrony Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Na posiedzenie przyjechali przedstawiciele branży instalatorów, by zaprotestować przeciwko polityce resortu. Kamera zarejestrowała pełne desperacji przemówienie jednej z przedstawicielek przedsiębiorców.
Gospodarka

Wiadomości wPolsce24: czy władza szykuje po wyborach podwyżkę podatków?

opublikowano:
_MIL5928_MF.webp
Minister finansów Andrzej Domański ma mieć już w szufladach "niespodzianki" dla Polaków (Fot. Fratria/Liudmyla Kazakova)
Gigantyczna dziura budżetowa będzie musiała być w końcu zasypana. W jaki sposób i kiedy się to stanie? Wiadomości wPolsce24 dotarły do nieoficjalnych informacji z okolic koalicji rządzącej, że w przypadku wygranej w wyborach prezydenckich Rafała Trzaskowskiego Ministerstwo Finansów natychmiast wyjmie z szuflad projekty podwyżki podatków.
Gospodarka

Tak rząd łupi Polaków. Za paliwo powinniśmy teraz płacić 4,5 zł

opublikowano:
1924750_3.webp
Ceny paliw powinny być zdecydowanie niższe (fot. wPolsce24)
-Polacy są zwyczajnie oszukiwani, bo proszę sobie zobaczyć, odsyłam Państwa do konferencji wynikowej, mimo iż Orlen pełza po dnie, to generalnie o miliard złotych miał większy wynik na detalu, czyli pokazuje to, że Orlen w detalu, w tej sprzedaży detalicznej po prostu łupi Polaków - mówił były prezes Orlenu, a dziś europoseł PiS Daniel Obajtek na antenie telewizji wPolsce24.
Gospodarka

Uśmiechacie się? Czekają nas gigantyczne podwyżki!

opublikowano:
1934044_5.webp
Czekają nas lata podwyżek cen ciepła (fot. wPolsce24)
Czekają nas gigantyczne podwyżki - alarmuje portal forsal.pl. To skutek unijnej polityki i niewystarczających polskich reakcji na błędne decyzje dotyczące handlu emisjami. Z raportu przygotowanego przez Forsal dowiadujemy się, że Polska jest jednym z krajów, którego obywatele najdotkliwiej odczują uruchomienie systemu ETS-2.