Gospodarka

Odkryli "nieskończone źródła energii". O jaki metal chodzi Chińczykom?

opublikowano:
mining-3837955_1280.webp
(fot. ilustracyjna / pixabay)
Chińczycy odkryli ogromne złoża toru. Według wyliczeń ekspertów pełne wydobycie tego pierwiastka może zapewnić energię w kraju na następne 60 tys. lat. Jest jednak pewna przeszkoda, bo proces wydobycia surowca wymaga znaczących nakładów inwestycyjnych oraz najnowocześniejszych technologii.

Złoża toru w Chinach nie są czymś nowym. Jeszcze kilka lat temu były uznawane za niewielkie, a w 2019 roku szacowano je na 100 tys. ton. Rok później zakończyły się badania geologicznych rezerw tego surowca. Teraz na łamach „Geological Review” zaprezentowano raport, podsumowujący program badawczy.

Wynika z niego, że w całym kraju może znajdować się nawet 233 stanowisk bogatych w tor. Według „South China Mining Post” można z tego wydobyć nawet milion ton surowca. Jak podkreśla „SCMP”, podczas gdy „narody walczą ze sobą o paliwa kopalne, nieskończone źródło energii przez cały czas było zaraz pod naszymi stopami.

Chiny od 2011 roku rozwija technologię reaktorów torowych. Budowa pierwszego z nich ma rozpocząć się jeszcze w tym roku na pustyni Gobi. Według ekspertów cytowanych przez „SCMP” odkrycie dokonane przez Chińczyków wiąże się nie tylko z korzyściami, ale także stawia przed nimi kolejne wyzwania. Wynika to z faktu, że wydobycie i obróbka toru to skomplikowany proces, który będzie wymagał znaczących nakładów finansowych oraz wykorzystania najnowocześniejszych technologii.

Krajem o największych złożach toru były do tej pory Indie. Kolejne kraje, które również mogą pochwalić się dużymi zasobami tego surowca to Brazylia, Australia i USA.

źr. wPolsce24 za Interia

 

Gospodarka

Dramatyczna decyzja w Bogdance! Rozpoczął się strajk głodowy, by chronić miejsce pracy

opublikowano:
1813426_3.webp
(fot. screen za wPolsce24)
Przewodniczący jednego ze związków zawodowych w kopalni „Bogdanka” rozpoczął głodówkę, choć władze spółki utrzymują, że jego forma protestu jest niezgodna z prawem. Problemów w polskiej branży górniczej jest niestety mnóstwo, a na niektórych z nich zyskać może... gospodarka Niemiec. Jak to możliwe?
Gospodarka

Rząd blokuje kolejną strategiczną inwestycję. "Dla Tuska wszystko jest lepsze niż rozwój Polski"

opublikowano:
mid-25124033.webp
Donald Tusk blokuje wielkie inwestycje (fot. PAP/PAP/Tomasz Gzell)
To ma być polskie okno na świat, które ma zapewniać przepływ towarów w ramach tzw. Nowego Jedwabnego Szlaku i 50 dodatkowych miliardów złotych wpływu do budżetu rocznie. Ma być, ale nie wiadomo czy będzie, bo rząd wstrzymał dofinansowanie inwestycji, która nazywana jest „kurą znoszącą złote jajka”. Radni sejmiku województwa lubelskiego przyjęli uchwałę, w której domagają się działań.
Gospodarka

Wiadomości wPolsce24: Za rządów Tuska Polska biedniejsza od Rumunii. Rośnie też bezrobocie

opublikowano:
1840788_6.webp
Przybyło bezrobotnych a PKP w Polsce niższe niż w Rumunii (fot. wPolsce24)
Coraz większe bezrobocie w Polsce. W styczniu liczba bezrobotnych wzrosła o 50 tys. osób zarejestrowanych w urzędach pracy. A rząd jakby tego nie widział, mówi o przełomie.
Gospodarka

Związkowcy okupują siedzibę Poczty Polskiej. Poważne oskarżenia pod adresem władz spółki

opublikowano:
1843039_4.webp
(fot. Pixabay)
Związkowcy rozpoczęli protest okupacyjny w siedzibie Poczty Polskiej w Warszawie. Oczekują „rzeczywistych negocjacji” oraz poszanowania praw pracowników. Jednocześnie zarzucono władzom spółki bezwzględne dążenie do likwidacji tysięcy miejsc pracy i prowadzenie negocjacji w złej wierze.
Gospodarka

Polacy załamują ręce. Drożyzna coraz bardziej nieznośna

opublikowano:
1846229_3.webp
Drożyzna coraz bardziej dotkliwa (fot. wPolsce240
Najwyższy poziom inflacji od 14 miesięcy. Szczególnie mocno podrożały żywność i paliwa. W 2025 roku Polska pozostaje wśród krajów o najwyższej inflacji w Unii Europejskiej 
Gospodarka

Fatalne dane z polskiej gospodarki. „Nie pomogła nawet zmiana szefa GUS”

opublikowano:
20231215_175012.webp
Sprzedaż detaliczna hamuje. To znak, że Polacy nie mają pieniędzy (Fot. Fratria/fot. Liudmyla Kazakova)
Tragedia – to najlepsze określenie najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących sprzedaży detalicznej. Wzrosła ona zaledwie o 0,6 proc., choć prognozy mówiły o wzroście rzędu 5 proc.