Gospodarka

Mieli budować reaktory w Polsce, Czechach, Holandii i Słowenii, ale odpuszczają Europę

opublikowano:
korean-flag-1904436_1280.webp
(Fot. Pixabay)
Jeszcze kilka miesięcy temu Koreańczycy z Południa mieli być kluczowym graczem w budowie nowych bloków jądrowych w Europie. Teraz jednak KHNP (Korea Hydro & Nuclear Power) stopniowo wycofuje się z projektów w Czechach, Holandii, Słowenii, a wcześniej również w Szwecji. Decyzja ta stawia pod znakiem zapytania zarówno rozwój europejskiej energetyki jądrowej, jak i zaangażowanie lokalnych przemysłów.

KHNP oficjalnie wycofało się z przetargu na budowę nowych bloków w holenderskiej elektrowni jądrowej Borssele, pozostawiając w grze jedynie amerykańskiego Westinghouse'a oraz francuską firmę Electricite de France (EDF). Wcześniej podobna sytuacja miała miejsce w Słowenii, gdzie KHNP zrezygnowało z projektu w Krsku, oraz w Szwecji, gdzie firma wycofała się z rozbudowy elektrowni Ringhals.

To wycofywanie się nie jest przypadkowe – wynika z porozumienia między KHNP a Westinghouse'em zawartego na początku 2025 roku. W ramach tej umowy Koreańczycy i Amerykanie podzielili między sobą światowy rynek energetyki jądrowej. KHNP ma skupić się na projektach poza Europą, zaś w krajach europejskich główną rolę przejmie Westinghouse, przy czym Koreańczycy mogą pełnić funkcję podwykonawcy.

Czesi na straconej pozycji

Stosunkowo niedawno świętowano w Czechach porozumienia z Koreańczykami, na podstawie którego koncern miał zbudować nowe reaktory w elektrowni Dukovany, gdzie KHNP zostało wybrane jako główny wykonawca. Początkowo koreańska firma obiecywała, że udział czeskich przedsiębiorstw w budowie nowych bloków wyniesie 60 proc., lecz obecnie mowa jest jedynie o 20 proc.. To istotna różnica, która zmniejsza korzyści gospodarcze wynikające z tej inwestycji.

Brak większego zaangażowania KHNP w Europie powoduje również, że nowe bloki w Dukovanach staną się technologiczną wyspą, co może utrudnić ich eksploatację i serwisowanie w przyszłości.

Możliwe konsekwencje dla polskich planów jądrowych

Podobna sytuacja może dotknąć Polskę, która również rozważała KHNP jako potencjalnego partnera w budowie nowych elektrowni jądrowych. W obliczu decyzji Koreańczyków o wycofaniu się z Europy, Polska może zostać zmuszona do współpracy z Westinghouse'em lub EDF, co może wpłynąć na negocjowane warunki i koszty inwestycji.

Rezygnacja KHNP z europejskich projektów oznacza, że polski, czeski i inne europejskie przemysły tracą szansę na udział w wielomiliardowych przedsięwzięciach. Długoterminowo może to wpłynąć na ograniczenie rozwoju krajowych technologii jądrowych, a w konsekwencji – wzrost kosztów utrzymania istniejących elektrowni.

Europa, która jeszcze niedawno liczyła na dywersyfikację dostawców technologii jądrowej, ponownie znajduje się w sytuacji, w której kluczowe decyzje będą zależeć od dwóch głównych graczy: Westinghouse'a i EDF. Tymczasem KHNP przenosi swoje zainteresowanie na inne rynki, pozostawiając europejski sektor jądrowy z nieoczekiwanym wyzwaniem.

źr. wPolsce24 za lidovky.cz

Gospodarka

- Nasze firmy bankrutują! Od miesięcy nie śpię po nocach. Dramatyczne sceny na sejmowej komisji po decyzji Tuska

opublikowano:
1915094_4.webp
Dramatyczne sceny na komisji (fot. wPolsce24)
Rząd wstrzymuje należne wypłaty przedsiębiorcom realizującym inwestycje w ramach programu Czyste Powietrze. Na tym tle doszło do awantury podczas Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Ochrony Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Na posiedzenie przyjechali przedstawiciele branży instalatorów, by zaprotestować przeciwko polityce resortu. Kamera zarejestrowała pełne desperacji przemówienie jednej z przedstawicielek przedsiębiorców.
Gospodarka

Wiadomości wPolsce24: czy władza szykuje po wyborach podwyżkę podatków?

opublikowano:
_MIL5928_MF.webp
Minister finansów Andrzej Domański ma mieć już w szufladach "niespodzianki" dla Polaków (Fot. Fratria/Liudmyla Kazakova)
Gigantyczna dziura budżetowa będzie musiała być w końcu zasypana. W jaki sposób i kiedy się to stanie? Wiadomości wPolsce24 dotarły do nieoficjalnych informacji z okolic koalicji rządzącej, że w przypadku wygranej w wyborach prezydenckich Rafała Trzaskowskiego Ministerstwo Finansów natychmiast wyjmie z szuflad projekty podwyżki podatków.
Gospodarka

Tak rząd łupi Polaków. Za paliwo powinniśmy teraz płacić 4,5 zł

opublikowano:
1924750_3.webp
Ceny paliw powinny być zdecydowanie niższe (fot. wPolsce24)
-Polacy są zwyczajnie oszukiwani, bo proszę sobie zobaczyć, odsyłam Państwa do konferencji wynikowej, mimo iż Orlen pełza po dnie, to generalnie o miliard złotych miał większy wynik na detalu, czyli pokazuje to, że Orlen w detalu, w tej sprzedaży detalicznej po prostu łupi Polaków - mówił były prezes Orlenu, a dziś europoseł PiS Daniel Obajtek na antenie telewizji wPolsce24.
Gospodarka

Uśmiechacie się? Czekają nas gigantyczne podwyżki!

opublikowano:
1934044_5.webp
Czekają nas lata podwyżek cen ciepła (fot. wPolsce24)
Czekają nas gigantyczne podwyżki - alarmuje portal forsal.pl. To skutek unijnej polityki i niewystarczających polskich reakcji na błędne decyzje dotyczące handlu emisjami. Z raportu przygotowanego przez Forsal dowiadujemy się, że Polska jest jednym z krajów, którego obywatele najdotkliwiej odczują uruchomienie systemu ETS-2.
Gospodarka

Rekordowy dług naszego budżetu. Sytuacja zaczyna wymykać się spod kontroli

opublikowano:
1941164_4.webp
Dług szybuje coraz wyżej, Tusk zrobi z nas Argentynę? (fot. wPolsce24)
Te dane gospodarcze powinny niepokoić każdego. Zadłużenie państwa wzrasta w zatrważającym tempie. Zadłużenie skarbu państwa wynosi już 1 bilion 750 miliardów złotych. Dług krajowy na koniec kwietnia wynosił 1 bilion 370 miliardów, a zagraniczny 380 miliardów. Oznacza to nowy niechlubny rekord.
Gospodarka

Karol Nawrocki o CPK: Dzisiejszą deklarację podpisuję z pełną odpowiedzialnością

opublikowano:
1943916_6.webp
Karol Nawrocki zobowiązał się do budowy CPK (fot. wPolsce24)
Karol Nawrocki zobowiązał się, że jako prezydent będzie działał na rzecz budowy CPK w jego pierwotnym kształcie. Dziś w Warszawie obywatelski kandydat na najwyższy urząd w państwie spotkał się z przedstawicielami stowarzyszenia Tak dla CPK i podpisał postulaty dotyczące przyszłej budowy Portu.