Gospodarka

Mieli budować reaktory w Polsce, Czechach, Holandii i Słowenii, ale odpuszczają Europę

opublikowano:
korean-flag-1904436_1280.webp
(Fot. Pixabay)
Jeszcze kilka miesięcy temu Koreańczycy z Południa mieli być kluczowym graczem w budowie nowych bloków jądrowych w Europie. Teraz jednak KHNP (Korea Hydro & Nuclear Power) stopniowo wycofuje się z projektów w Czechach, Holandii, Słowenii, a wcześniej również w Szwecji. Decyzja ta stawia pod znakiem zapytania zarówno rozwój europejskiej energetyki jądrowej, jak i zaangażowanie lokalnych przemysłów.

KHNP oficjalnie wycofało się z przetargu na budowę nowych bloków w holenderskiej elektrowni jądrowej Borssele, pozostawiając w grze jedynie amerykańskiego Westinghouse'a oraz francuską firmę Electricite de France (EDF). Wcześniej podobna sytuacja miała miejsce w Słowenii, gdzie KHNP zrezygnowało z projektu w Krsku, oraz w Szwecji, gdzie firma wycofała się z rozbudowy elektrowni Ringhals.

To wycofywanie się nie jest przypadkowe – wynika z porozumienia między KHNP a Westinghouse'em zawartego na początku 2025 roku. W ramach tej umowy Koreańczycy i Amerykanie podzielili między sobą światowy rynek energetyki jądrowej. KHNP ma skupić się na projektach poza Europą, zaś w krajach europejskich główną rolę przejmie Westinghouse, przy czym Koreańczycy mogą pełnić funkcję podwykonawcy.

Czesi na straconej pozycji

Stosunkowo niedawno świętowano w Czechach porozumienia z Koreańczykami, na podstawie którego koncern miał zbudować nowe reaktory w elektrowni Dukovany, gdzie KHNP zostało wybrane jako główny wykonawca. Początkowo koreańska firma obiecywała, że udział czeskich przedsiębiorstw w budowie nowych bloków wyniesie 60 proc., lecz obecnie mowa jest jedynie o 20 proc.. To istotna różnica, która zmniejsza korzyści gospodarcze wynikające z tej inwestycji.

Brak większego zaangażowania KHNP w Europie powoduje również, że nowe bloki w Dukovanach staną się technologiczną wyspą, co może utrudnić ich eksploatację i serwisowanie w przyszłości.

Możliwe konsekwencje dla polskich planów jądrowych

Podobna sytuacja może dotknąć Polskę, która również rozważała KHNP jako potencjalnego partnera w budowie nowych elektrowni jądrowych. W obliczu decyzji Koreańczyków o wycofaniu się z Europy, Polska może zostać zmuszona do współpracy z Westinghouse'em lub EDF, co może wpłynąć na negocjowane warunki i koszty inwestycji.

Rezygnacja KHNP z europejskich projektów oznacza, że polski, czeski i inne europejskie przemysły tracą szansę na udział w wielomiliardowych przedsięwzięciach. Długoterminowo może to wpłynąć na ograniczenie rozwoju krajowych technologii jądrowych, a w konsekwencji – wzrost kosztów utrzymania istniejących elektrowni.

Europa, która jeszcze niedawno liczyła na dywersyfikację dostawców technologii jądrowej, ponownie znajduje się w sytuacji, w której kluczowe decyzje będą zależeć od dwóch głównych graczy: Westinghouse'a i EDF. Tymczasem KHNP przenosi swoje zainteresowanie na inne rynki, pozostawiając europejski sektor jądrowy z nieoczekiwanym wyzwaniem.

źr. wPolsce24 za lidovky.cz

Gospodarka

Rekordowy deficyt budżetu państwa. Sytuacja robi się coraz bardziej dramatyczna

opublikowano:
1907848_2.webp
Rekordowy deficyt budżetu państwa (fot. wPolsce24)
To prawdziwa katastrofa finansów państwa, choć media głównego nurtu o tym milczą. Deficyt budżetowy już po trzech miesiącach przekroczył 76 miliardów złotych. To oznacza, że jest aż trzy razy większy niż rok temu, także po pierwszym kwartale.
Gospodarka

Emeryci będą musieli oddać 13 emerytury. ZUS już wysyła pisma

opublikowano:
1913883_6.webp
ZUS chce zwrotu 13 emerytury (fot. wPolsce24)
Nie na takie informacje czekali emeryci, którzy właśnie przeznaczyli swoje trzynaste emerytury na świąteczne zakupy. Okazuje się, że część będzie musiała oddać ZUS przelane środki. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę listów z żądaniem zwrotu nienależnych świadczeń. Pieniądze mają zwrócić tysiące osób.
Gospodarka

- Nasze firmy bankrutują! Od miesięcy nie śpię po nocach. Dramatyczne sceny na sejmowej komisji po decyzji Tuska

opublikowano:
1915094_4.webp
Dramatyczne sceny na komisji (fot. wPolsce24)
Rząd wstrzymuje należne wypłaty przedsiębiorcom realizującym inwestycje w ramach programu Czyste Powietrze. Na tym tle doszło do awantury podczas Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Ochrony Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Na posiedzenie przyjechali przedstawiciele branży instalatorów, by zaprotestować przeciwko polityce resortu. Kamera zarejestrowała pełne desperacji przemówienie jednej z przedstawicielek przedsiębiorców.
Gospodarka

Wiadomości wPolsce24: czy władza szykuje po wyborach podwyżkę podatków?

opublikowano:
_MIL5928_MF.webp
Minister finansów Andrzej Domański ma mieć już w szufladach "niespodzianki" dla Polaków (Fot. Fratria/Liudmyla Kazakova)
Gigantyczna dziura budżetowa będzie musiała być w końcu zasypana. W jaki sposób i kiedy się to stanie? Wiadomości wPolsce24 dotarły do nieoficjalnych informacji z okolic koalicji rządzącej, że w przypadku wygranej w wyborach prezydenckich Rafała Trzaskowskiego Ministerstwo Finansów natychmiast wyjmie z szuflad projekty podwyżki podatków.
Gospodarka

Tak rząd łupi Polaków. Za paliwo powinniśmy teraz płacić 4,5 zł

opublikowano:
1924750_3.webp
Ceny paliw powinny być zdecydowanie niższe (fot. wPolsce24)
-Polacy są zwyczajnie oszukiwani, bo proszę sobie zobaczyć, odsyłam Państwa do konferencji wynikowej, mimo iż Orlen pełza po dnie, to generalnie o miliard złotych miał większy wynik na detalu, czyli pokazuje to, że Orlen w detalu, w tej sprzedaży detalicznej po prostu łupi Polaków - mówił były prezes Orlenu, a dziś europoseł PiS Daniel Obajtek na antenie telewizji wPolsce24.
Gospodarka

Uśmiechacie się? Czekają nas gigantyczne podwyżki!

opublikowano:
1934044_5.webp
Czekają nas lata podwyżek cen ciepła (fot. wPolsce24)
Czekają nas gigantyczne podwyżki - alarmuje portal forsal.pl. To skutek unijnej polityki i niewystarczających polskich reakcji na błędne decyzje dotyczące handlu emisjami. Z raportu przygotowanego przez Forsal dowiadujemy się, że Polska jest jednym z krajów, którego obywatele najdotkliwiej odczują uruchomienie systemu ETS-2.