Gospodarka

Mieli budować reaktory w Polsce, Czechach, Holandii i Słowenii, ale odpuszczają Europę

opublikowano:
korean-flag-1904436_1280.webp
(Fot. Pixabay)
Jeszcze kilka miesięcy temu Koreańczycy z Południa mieli być kluczowym graczem w budowie nowych bloków jądrowych w Europie. Teraz jednak KHNP (Korea Hydro & Nuclear Power) stopniowo wycofuje się z projektów w Czechach, Holandii, Słowenii, a wcześniej również w Szwecji. Decyzja ta stawia pod znakiem zapytania zarówno rozwój europejskiej energetyki jądrowej, jak i zaangażowanie lokalnych przemysłów.

KHNP oficjalnie wycofało się z przetargu na budowę nowych bloków w holenderskiej elektrowni jądrowej Borssele, pozostawiając w grze jedynie amerykańskiego Westinghouse'a oraz francuską firmę Electricite de France (EDF). Wcześniej podobna sytuacja miała miejsce w Słowenii, gdzie KHNP zrezygnowało z projektu w Krsku, oraz w Szwecji, gdzie firma wycofała się z rozbudowy elektrowni Ringhals.

To wycofywanie się nie jest przypadkowe – wynika z porozumienia między KHNP a Westinghouse'em zawartego na początku 2025 roku. W ramach tej umowy Koreańczycy i Amerykanie podzielili między sobą światowy rynek energetyki jądrowej. KHNP ma skupić się na projektach poza Europą, zaś w krajach europejskich główną rolę przejmie Westinghouse, przy czym Koreańczycy mogą pełnić funkcję podwykonawcy.

Czesi na straconej pozycji

Stosunkowo niedawno świętowano w Czechach porozumienia z Koreańczykami, na podstawie którego koncern miał zbudować nowe reaktory w elektrowni Dukovany, gdzie KHNP zostało wybrane jako główny wykonawca. Początkowo koreańska firma obiecywała, że udział czeskich przedsiębiorstw w budowie nowych bloków wyniesie 60 proc., lecz obecnie mowa jest jedynie o 20 proc.. To istotna różnica, która zmniejsza korzyści gospodarcze wynikające z tej inwestycji.

Brak większego zaangażowania KHNP w Europie powoduje również, że nowe bloki w Dukovanach staną się technologiczną wyspą, co może utrudnić ich eksploatację i serwisowanie w przyszłości.

Możliwe konsekwencje dla polskich planów jądrowych

Podobna sytuacja może dotknąć Polskę, która również rozważała KHNP jako potencjalnego partnera w budowie nowych elektrowni jądrowych. W obliczu decyzji Koreańczyków o wycofaniu się z Europy, Polska może zostać zmuszona do współpracy z Westinghouse'em lub EDF, co może wpłynąć na negocjowane warunki i koszty inwestycji.

Rezygnacja KHNP z europejskich projektów oznacza, że polski, czeski i inne europejskie przemysły tracą szansę na udział w wielomiliardowych przedsięwzięciach. Długoterminowo może to wpłynąć na ograniczenie rozwoju krajowych technologii jądrowych, a w konsekwencji – wzrost kosztów utrzymania istniejących elektrowni.

Europa, która jeszcze niedawno liczyła na dywersyfikację dostawców technologii jądrowej, ponownie znajduje się w sytuacji, w której kluczowe decyzje będą zależeć od dwóch głównych graczy: Westinghouse'a i EDF. Tymczasem KHNP przenosi swoje zainteresowanie na inne rynki, pozostawiając europejski sektor jądrowy z nieoczekiwanym wyzwaniem.

źr. wPolsce24 za lidovky.cz

Gospodarka

Dramatyczna decyzja w Bogdance! Rozpoczął się strajk głodowy, by chronić miejsce pracy

opublikowano:
1813426_3.webp
(fot. screen za wPolsce24)
Przewodniczący jednego ze związków zawodowych w kopalni „Bogdanka” rozpoczął głodówkę, choć władze spółki utrzymują, że jego forma protestu jest niezgodna z prawem. Problemów w polskiej branży górniczej jest niestety mnóstwo, a na niektórych z nich zyskać może... gospodarka Niemiec. Jak to możliwe?
Gospodarka

Rząd blokuje kolejną strategiczną inwestycję. "Dla Tuska wszystko jest lepsze niż rozwój Polski"

opublikowano:
mid-25124033.webp
Donald Tusk blokuje wielkie inwestycje (fot. PAP/PAP/Tomasz Gzell)
To ma być polskie okno na świat, które ma zapewniać przepływ towarów w ramach tzw. Nowego Jedwabnego Szlaku i 50 dodatkowych miliardów złotych wpływu do budżetu rocznie. Ma być, ale nie wiadomo czy będzie, bo rząd wstrzymał dofinansowanie inwestycji, która nazywana jest „kurą znoszącą złote jajka”. Radni sejmiku województwa lubelskiego przyjęli uchwałę, w której domagają się działań.
Gospodarka

Wiadomości wPolsce24: Za rządów Tuska Polska biedniejsza od Rumunii. Rośnie też bezrobocie

opublikowano:
1840788_6.webp
Przybyło bezrobotnych a PKP w Polsce niższe niż w Rumunii (fot. wPolsce24)
Coraz większe bezrobocie w Polsce. W styczniu liczba bezrobotnych wzrosła o 50 tys. osób zarejestrowanych w urzędach pracy. A rząd jakby tego nie widział, mówi o przełomie.
Gospodarka

Związkowcy okupują siedzibę Poczty Polskiej. Poważne oskarżenia pod adresem władz spółki

opublikowano:
1843039_4.webp
(fot. Pixabay)
Związkowcy rozpoczęli protest okupacyjny w siedzibie Poczty Polskiej w Warszawie. Oczekują „rzeczywistych negocjacji” oraz poszanowania praw pracowników. Jednocześnie zarzucono władzom spółki bezwzględne dążenie do likwidacji tysięcy miejsc pracy i prowadzenie negocjacji w złej wierze.
Gospodarka

Polacy załamują ręce. Drożyzna coraz bardziej nieznośna

opublikowano:
1846229_3.webp
Drożyzna coraz bardziej dotkliwa (fot. wPolsce240
Najwyższy poziom inflacji od 14 miesięcy. Szczególnie mocno podrożały żywność i paliwa. W 2025 roku Polska pozostaje wśród krajów o najwyższej inflacji w Unii Europejskiej 
Gospodarka

Fatalne dane z polskiej gospodarki. „Nie pomogła nawet zmiana szefa GUS”

opublikowano:
20231215_175012.webp
Sprzedaż detaliczna hamuje. To znak, że Polacy nie mają pieniędzy (Fot. Fratria/fot. Liudmyla Kazakova)
Tragedia – to najlepsze określenie najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących sprzedaży detalicznej. Wzrosła ona zaledwie o 0,6 proc., choć prognozy mówiły o wzroście rzędu 5 proc.