Gospodarka

Komisja Europejska naciska na Polskę w sprawie "Fit for 55" – kolejny krok w procedurze naruszeniowej

opublikowano:
_MIL5120 2025-03-12_13.17.36.webp
To "wiceministerka" klimatu Urszula Zielińska "spina" dekarbonizacyjną politykę Polski, która ma się zmaterializować w planie oczekiwanym przez Brukselę (Fot. Fratria/Liudmyla Kazakova)
Komisja Europejska przechodzi do kolejnego etapu tzw. "procedury naruszeniowej" wobec Polski za brak zaktualizowanego planu na rzecz energii i klimatu. Rząd ma dwa miesiące na przedstawienie dokumentu, w przeciwnym razie sprawa może trafić do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Polska, podobnie jak Belgia, Estonia, Chorwacja i Słowacja, nie dostarczyła w terminie (do 30 czerwca 2024 r.) finalnej wersji swojego - wymaganego przez brukselską eurokrację - krajowego planu na rzecz energii i klimatu. Plan ten miał zostać dostosowany do założeń Europejskiego Zielonego Ładu oraz pakietu "Fit for 55", który zakłada redukcję emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. do 2030 roku w porównaniu do poziomu z 1990 r.

Plan, którego Polska nie zrealizuje

Problem w tym, że Polska – kraj wciąż oparty na energii pochodzącej ze spalania węgla – nie jest w stanie w tak krótkim czasie przeprowadzić rewolucji energetycznej i przejść na system niskoemisyjny. Wymagałoby to ogromnych inwestycji w infrastrukturę oraz alternatywne źródła energii, na które obecnie brakuje środków i technologii. Oczekiwania Brukseli wydają się więc oderwane od rzeczywistości.

Groźba TSUE i presja na polski rząd

Jeśli polski rząd nie przedstawi w ciągu dwóch miesięcy zadowalającego dokumentu, Komisja Europejska może skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE, co może skutkować sankcjami finansowymi. To, że TSUE potrafi nakładać kary za brak wykonywania nierealnych poleceń przekonaliśmy się już w przypadku żądania zamknięcia kopalni Turów.

Tymczasem za przygotowanie planu odpowiada Ministerstwo Klimatu, które przedłużyło konsultacje publiczne nad jego kształtem do końca lutego 2025 r. Dokument ma zostać ostatecznie przesłany do Brukseli najpóźniej w czerwcu.

Wiceminister klimatu Urszula Zielińska informowała, że rząd rozważa dwa scenariusze – bazowy oraz ambitny. W praktyce oznacza to konieczność podjęcia decyzji, na ile Polska będzie w stanie zwiększyć swoje cele dekarbonizacyjne.

Polska już raz była na celowniku KE

To nie pierwsza procedura naruszeniowa w tej sprawie. Komisja już wcześniej wszczęła postępowanie wobec Polski za opóźnienia w przesłaniu projektu zaktualizowanego planu. Po jego otrzymaniu postępowanie zamknięto, lecz KE domaga się dalszych korekt, nakazując Polsce podniesienie celów dekarbonizacyjnych. Uznano po prostu, że realny plan, jaki przygotował jeszcze rząd Zjednoczonej Prawicy jest za "mało ambitny".

Czy Polska ma realne szanse na spełnienie oczekiwań Brukseli?

Obecna sytuacja stawia Polskę pod ścianą. Z jednej strony Bruksela oczekuje konkretnych działań, z drugiej – sektor energetyczny w Polsce nie jest gotowy na tak szybkie zmiany. Wymagałoby to gigantycznych nakładów finansowych i skokowej transformacji technologicznej, co w obecnych warunkach jest nierealne. Wiadomo, że do 2030 roku nie powstanie w Polsce ani jedna elektrownia jądrowa, a tylko ta inwestycja byłaby w stanie realnie wspomóc wyśrubowane cele dekarbonizacyjne.

źr. wPolsce24 za PAP

Gospodarka

Rekordowy deficyt budżetu państwa. Sytuacja robi się coraz bardziej dramatyczna

opublikowano:
1907848_2.webp
Rekordowy deficyt budżetu państwa (fot. wPolsce24)
To prawdziwa katastrofa finansów państwa, choć media głównego nurtu o tym milczą. Deficyt budżetowy już po trzech miesiącach przekroczył 76 miliardów złotych. To oznacza, że jest aż trzy razy większy niż rok temu, także po pierwszym kwartale.
Gospodarka

Emeryci będą musieli oddać 13 emerytury. ZUS już wysyła pisma

opublikowano:
1913883_6.webp
ZUS chce zwrotu 13 emerytury (fot. wPolsce24)
Nie na takie informacje czekali emeryci, którzy właśnie przeznaczyli swoje trzynaste emerytury na świąteczne zakupy. Okazuje się, że część będzie musiała oddać ZUS przelane środki. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę listów z żądaniem zwrotu nienależnych świadczeń. Pieniądze mają zwrócić tysiące osób.
Gospodarka

- Nasze firmy bankrutują! Od miesięcy nie śpię po nocach. Dramatyczne sceny na sejmowej komisji po decyzji Tuska

opublikowano:
1915094_4.webp
Dramatyczne sceny na komisji (fot. wPolsce24)
Rząd wstrzymuje należne wypłaty przedsiębiorcom realizującym inwestycje w ramach programu Czyste Powietrze. Na tym tle doszło do awantury podczas Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Ochrony Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Na posiedzenie przyjechali przedstawiciele branży instalatorów, by zaprotestować przeciwko polityce resortu. Kamera zarejestrowała pełne desperacji przemówienie jednej z przedstawicielek przedsiębiorców.
Gospodarka

Wiadomości wPolsce24: czy władza szykuje po wyborach podwyżkę podatków?

opublikowano:
_MIL5928_MF.webp
Minister finansów Andrzej Domański ma mieć już w szufladach "niespodzianki" dla Polaków (Fot. Fratria/Liudmyla Kazakova)
Gigantyczna dziura budżetowa będzie musiała być w końcu zasypana. W jaki sposób i kiedy się to stanie? Wiadomości wPolsce24 dotarły do nieoficjalnych informacji z okolic koalicji rządzącej, że w przypadku wygranej w wyborach prezydenckich Rafała Trzaskowskiego Ministerstwo Finansów natychmiast wyjmie z szuflad projekty podwyżki podatków.
Gospodarka

Tak rząd łupi Polaków. Za paliwo powinniśmy teraz płacić 4,5 zł

opublikowano:
1924750_3.webp
Ceny paliw powinny być zdecydowanie niższe (fot. wPolsce24)
-Polacy są zwyczajnie oszukiwani, bo proszę sobie zobaczyć, odsyłam Państwa do konferencji wynikowej, mimo iż Orlen pełza po dnie, to generalnie o miliard złotych miał większy wynik na detalu, czyli pokazuje to, że Orlen w detalu, w tej sprzedaży detalicznej po prostu łupi Polaków - mówił były prezes Orlenu, a dziś europoseł PiS Daniel Obajtek na antenie telewizji wPolsce24.
Gospodarka

Uśmiechacie się? Czekają nas gigantyczne podwyżki!

opublikowano:
1934044_5.webp
Czekają nas lata podwyżek cen ciepła (fot. wPolsce24)
Czekają nas gigantyczne podwyżki - alarmuje portal forsal.pl. To skutek unijnej polityki i niewystarczających polskich reakcji na błędne decyzje dotyczące handlu emisjami. Z raportu przygotowanego przez Forsal dowiadujemy się, że Polska jest jednym z krajów, którego obywatele najdotkliwiej odczują uruchomienie systemu ETS-2.