Gospodarka

Karuzela zmian w PLL LOT. Nagły zwrot w sprawie prezesa, którego bronią pracownicy

opublikowano:
DSC03559.webp
Pracownicy PLL LOT bronią odwołanego prezesa. (fot.Fratria)
Trwa rewolucja w spółce PLL LOT. Jednym z głównych jej punktów było odwołanie dotychczasowego prezesa Michała Fijoła. Taki krok zarządu nie spodobał się pracownikom LOT.

Zamieszanie wokół PLL LOT rozpoczęło się po przeniesieniu spółki z Ministerstwa Aktywów Państwowych do resortu infrastruktury. Decyzję tłumaczono potrzebą konsolidacji i integracji działań w związku z projektem CPK.

26 listopada poinformowano, że z funkcji prezesa PLL LOT odwołano Michała Fijoła. Jako powód wskazano wyniki postępowania audytowego, o którym jednak nikt nie wiedział. Fijoł został wybrany na prezesa PLL LOT decyzją rady nadzorczej spółki z czerwca 2023 roku. Od stycznia 2016 roku pełnił funkcję pełnomocnika zarządu ds. handlowych. W marcu kolejnego roku został członkiem zarządu i był odpowiedzialny za sprawy handlowe.

Utrata stanowiska przez dotychczasowego prezesa była dopiero początkiem zmian, które dotknęły także Polską Grupę Lotniczą. Odwołano czterech członków rady nadzorczej. Następnie odwołany został cały zarząd PGL, a pełniącym obowiązki prezesa został Łukasz Chaberski.

Dwa dni później odbyło się nadzwyczajne walne zgromadzenie Spółki PLL LOT SA. Podjęto wówczas decyzję o odwołaniu dwóch członków zarządu oraz dwóch członków rady nadzorczej. Właściciele przewoźnika - Skarb Państwa oraz Polska Grupa Lotnicza – zapewnili, że spółka działa bez zakłóceń.

Sprzeciw pracowników

Z odwołaniem prezesa LOT nie zgadzają się pracownicy przewoźnika. Wydali oni oświadczenie, w którym przekonują, że cenią Michała Fijoła za „wizję rozwoju firmy, realizację, zobowiązań, otwartość na dialog z załogą”. Zwrócono uwagę, że odwołanie prezesa miało miejsce w dniu, w którym związki zawodowe miały rozpocząć rozmowy z kierownictwem spółki o nowym regulaminie wynagradzania. 

 - Pierwszy raz od dawna patrzyliśmy w przyszłość z nadzieją i optymizmem. Klarowna wizja rozwoju przedstawiona przez prezesa Fijoła, poparta niespotykanymi nigdy w historii, najwyższymi wynikami finansowymi, rozwojem floty, ekspansją na rynku, dawała nam, wszystkim pracownikom, poczucie pewności zatrudnienia, stabilności pracy i bezpieczeństwa socjalnego – powiedział w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Maciej Lipiec, pracownik obsługi naziemnej.

- Nagłe, nieuzasadnione i niezrozumiałe odwołanie prezesa PLL LOT Michała Fijoła wprowadziło w stan szoku załogę i zaburzyło spokój społeczny, jaki udało się zbudować przez ostatnie półtora roku. Dlatego jako związkowi reprezentanci całej załogi (pilotów, stewardes i personelu naziemnego) wyrażamy zdecydowany protest przeciwko niezrozumiałemu odwołaniu prezesa. Wydarzenia z ostatnich dwóch dni, oprócz zburzenia spokoju społecznego, mogą całkowicie zmienić kierunek rozwoju firmy, naszą w nim rolę, stosunki społeczne i sposób komunikacji z zarządem. W naszej ocenie LOT nigdy nie miał lepszego prezesa — napisano w oświadczeniu, o którym informuje „RP”. Podpisały się pod nim cztery największe związki działające w Locie: OPZZ Konfederacja Pracy – Personel Pokładowy, NSZZ Solidarność KM 205 – Pracownicy Naziemni, Związek Zawodowy Pilotów Komunikacyjnych oraz Związek Zawodowy PLL LOT.

Prezes wróci na stanowisko?

Z decyzją o odwołaniu miał nie zgadzać się sam Fijoł. Były prezes miał dążyć do unieważnienia uchwały rady nadzorczej. Według nieoficjalnych informacji Michał Fijoł ma wrócić na stanowisko. Ze strony internetowej usunięto komunikat o jego odwołaniu.

- Po trzech dniach zamieszania wszystko wskazuje na to, że Michał Fijoł wraca na stanowisko prezesa PLL LOT – poinformował rynek-lotniczy.pl.

źr. wPolsce24 za biznes-lotniczy.pl/ rp.pl

Gospodarka

"Dziura Tuska pustoszy budżet Polski". To odbije się na finansach nas wszystkich

opublikowano:
mid-24a30064.webp
Przewodniczący KP PiS Mariusz Błaszczak oraz posłowie PiS Mateusz Morawiecki, Zbigniew Kuźmiuk i Małgorzata Golińska podczas konferencji prasowej o dziurze budżetowej (fot. PAP/Albert Zawada)
Mamy do czynienia z największym deficytem budżetowym w historii Polski. Rząd wydaje rekordowe kwoty, jednocześnie tnąc pieniądze na służbę zdrowia, czy strategiczne inwestycje. Wystarczyło kilka miesięcy rządów tej ekipy, by sytuacja państwa drastycznie się pogorszyła.
Gospodarka

Gdzie są pieniądze z naszych podatków? KAS odbierane są narzędzia do ścigania podatkowych oszustów

opublikowano:
mid-24b07006.webp
Gdzie są nasze pieniądze z podatków panie premierze? (fot. PAP/Leszek Szymański)
"Pieniędzy nie ma i nie będzie" - te słowa Jacka Vincenta Rostowskiego, ministra finansów w drugim rządzie Donalda Tuska, na dobre przylgnęły do polityki obecnego premiera. Niestety, kolejna kadencja Platformy Obywatelskiej to znowu okres zapaści finansów publicznych. Gdzie podziały się pieniądze z naszych podatków? Pytał w Sejmie poseł PiS Zbigniew Bogucki. Jest mniejszy nacisk na walkę z przestępczością - odpowiada urzędniczka z Krajowej Administracji Skarbowej.
Gospodarka

Daniel Obajtek, były prezes Grupy Orlen, skomentował wyniki finansowe koncernu. Padły słowa o "zaorywaniu"

opublikowano:
AWIK_Obajtek_30012024_34 (1).webp
Daniel Obajtek przygląda się ze smutkiem jak firma, którą rozwijał jest dziś zwijana (fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Były prezes Grupy Orlen, a obecnie europoseł Daniel Obajtek skomentował wyniki finansowe jakie koncern opublikował w środę wieczorem. Fatalne dane, jakie przedstawił Orlen są drastycznie niższe od tych jakie notowała Grupa pod kierownictwem Obajtka. Szymon Hołownia mówi wprost: trzeba przekuć ten balon wielkich inwestycji związanych z marzeniami o wielkiej spółce.
Gospodarka

Daniel Obajtek dla wPolsce24: Aktualna kondycja Orlenu jest odzwierciedleniem całej Polskiej gospodarki

opublikowano:
obajtek.webp
Daniel Obajtek, były prezes Grupy Orlen komentował na antenie wPolsce24 konferencję wynikową spółki Skarbu Państwa pod obecnym zarządem. Europoseł PiS nie ukrywał swojego krytycznego stosunku do aktualnie zarządzających spółką.
Gospodarka

Gróbarczyk: Niemcy dyktują, co dla nas dobre

opublikowano:
gróbarczyk.webp
Gróbarczyk: Rząd ulega niemieckiemu dyktatowi, to niebezpieczne dla naszej gospodarki (fot. wPolsce24)
- Nowy człowiek, który będzie reprezentował zwykłych Polaków jest niezwykle potrzebny. Polsce potrzebna jest odmiana, w tej sytuacji, w której się znaleźliśmy - mówił w Ekspresie Politycznym Marek Gróbarczyk, oceniając kandydaturę Karola Nawrockiego. Były minister zwrócił uwagę na gospodarcze propozycje kandydata na prezydenta.
Gospodarka

Polka załamana inflacją: Pójdziemy do piachu już niedługo. Jest coraz drożej i musimy coraz bardziej zaciskać pasa

opublikowano:
drozyzna_polska.webp
Polacy są załamani sytuacją finansową. Drożeje wszystko (wPolsce24)
Dramatyczna sytuacja coraz większej liczby polskich rodzin. Ceny w sklepach wciąż rosną, a przed nami kolejne podwyżki. Żeby przetrwać musimy coraz bardziej oszczędzać. Jak wynika z nowego raportu Krajowego Rejestru Długów, co drugi Polak zapowiada, że będzie oszczędzał na ubraniach, wakacjach czy rozrywkach byle tylko opłacić bieżące rachunki.