Gospodarka

Jest ratunek dla zwierząt hodowlanych! Nie tylko szkodzą, ale mogą też spełniać marzenia ekologów

opublikowano:
HGHGH 083.webp
Na polskich wsiach coraz rzadziej można spotkać krowę. Unia Europejska zadbała o to, by hodowla zwierząt przestała być opłacalna (Fot. Fratria)
Od lat wmawia się nam, że hodowla zwierząt to ekologiczna katastrofa. Krowy oskarżane są o emisję metanu, a „ratunkiem” ma być laboratoryjne mięso finansowane przez gigantów pokroju Billa Gatesa. Jednak okazuje się, że zamiast eliminować hodowlę, można ją przekształcić w coś, co pomaga planecie – i nie dzieje się to w Europie, która lubi wymuszać ekologię karami i regulacjami, lecz w Japonii, gdzie innowacje rozwijają się naturalnie, bez biurokratycznej presji.

Hokkaido – kraina mleka i… wodoru?

Hokkaido, druga co do wielkości wyspa Japonii, to mleczarskie serce kraju. Na jej pastwiskach żyje ponad milion krów, które dostarczają ponad połowę japońskiego mleka i produktów mlecznych. Choć przyroda Hokkaido jest surowa, a zimy mroźne, to właśnie tu powstał innowacyjny projekt, który może zrewolucjonizować podejście do hodowli zwierząt.

W miasteczku Shikaoi działa Shikaoi Hydrogen Farm – pionierska instalacja zamieniająca odchody bydła w ekologiczne paliwo wodorowe. Zamiast trafiać na składowiska i emitować metan, obornik jest poddawany fermentacji, w wyniku której powstaje biogaz, a z niego – wodór.

Krowy – ekologiczne elektrownie przyszłości?

Wodór to paliwo przyszłości, ponieważ jego spalanie nie emituje dwutlenku węgla. Problem w tym, że większość wodoru na świecie (tzw. szary wodór) powstaje z gazu ziemnego, co wiąże się z emisjami. Japończycy znaleźli jednak sposób na ekologiczne źródło – odpady rolnicze.

Każdego roku krowy na Hokkaido produkują 20 milionów ton obornika. Zamiast traktować go jako problem, projekt w Shikaoi zamienia go w paliwo, które zasila pojazdy, maszyny rolnicze i ogrzewa budynki. Wodór z obornika jest wykorzystywany nawet w zoo i na farmach rybnych. Pozostałości po fermentacji służą jako nawóz do upraw, tworząc zamknięty, ekologiczny cykl.

Europa mówi, Japonia działa

Podczas gdy Europa wymusza „zieloną transformację” zakazami i karami, w Japonii ekologiczne innowacje powstają bez biurokratycznej ingerencji. Nikt tam nie zamierza karać czy zakazywać, a mimo to Japonia wyprzedza świat w technologiach wodorowych.

Projekt w Shikaoi pokazuje, że krowy nie muszą być problemem, a wręcz przeciwnie – mogą pomóc w walce ze zmianami klimatu. Zamiast eliminować hodowlę, wystarczy wykorzystać naturalne procesy w mądry sposób.

Może więc przyszłość należy nie do mięsa z probówki, ale do inteligentnych rozwiązań, które pozwalają hodowcom i ekologii współistnieć?

źr. wPolsce24 za BBC.com

Gospodarka

- Nasze firmy bankrutują! Od miesięcy nie śpię po nocach. Dramatyczne sceny na sejmowej komisji po decyzji Tuska

opublikowano:
1915094_4.webp
Dramatyczne sceny na komisji (fot. wPolsce24)
Rząd wstrzymuje należne wypłaty przedsiębiorcom realizującym inwestycje w ramach programu Czyste Powietrze. Na tym tle doszło do awantury podczas Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Ochrony Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Na posiedzenie przyjechali przedstawiciele branży instalatorów, by zaprotestować przeciwko polityce resortu. Kamera zarejestrowała pełne desperacji przemówienie jednej z przedstawicielek przedsiębiorców.
Gospodarka

Wiadomości wPolsce24: czy władza szykuje po wyborach podwyżkę podatków?

opublikowano:
_MIL5928_MF.webp
Minister finansów Andrzej Domański ma mieć już w szufladach "niespodzianki" dla Polaków (Fot. Fratria/Liudmyla Kazakova)
Gigantyczna dziura budżetowa będzie musiała być w końcu zasypana. W jaki sposób i kiedy się to stanie? Wiadomości wPolsce24 dotarły do nieoficjalnych informacji z okolic koalicji rządzącej, że w przypadku wygranej w wyborach prezydenckich Rafała Trzaskowskiego Ministerstwo Finansów natychmiast wyjmie z szuflad projekty podwyżki podatków.
Gospodarka

Tak rząd łupi Polaków. Za paliwo powinniśmy teraz płacić 4,5 zł

opublikowano:
1924750_3.webp
Ceny paliw powinny być zdecydowanie niższe (fot. wPolsce24)
-Polacy są zwyczajnie oszukiwani, bo proszę sobie zobaczyć, odsyłam Państwa do konferencji wynikowej, mimo iż Orlen pełza po dnie, to generalnie o miliard złotych miał większy wynik na detalu, czyli pokazuje to, że Orlen w detalu, w tej sprzedaży detalicznej po prostu łupi Polaków - mówił były prezes Orlenu, a dziś europoseł PiS Daniel Obajtek na antenie telewizji wPolsce24.
Gospodarka

Uśmiechacie się? Czekają nas gigantyczne podwyżki!

opublikowano:
1934044_5.webp
Czekają nas lata podwyżek cen ciepła (fot. wPolsce24)
Czekają nas gigantyczne podwyżki - alarmuje portal forsal.pl. To skutek unijnej polityki i niewystarczających polskich reakcji na błędne decyzje dotyczące handlu emisjami. Z raportu przygotowanego przez Forsal dowiadujemy się, że Polska jest jednym z krajów, którego obywatele najdotkliwiej odczują uruchomienie systemu ETS-2.
Gospodarka

Rekordowy dług naszego budżetu. Sytuacja zaczyna wymykać się spod kontroli

opublikowano:
1941164_4.webp
Dług szybuje coraz wyżej, Tusk zrobi z nas Argentynę? (fot. wPolsce24)
Te dane gospodarcze powinny niepokoić każdego. Zadłużenie państwa wzrasta w zatrważającym tempie. Zadłużenie skarbu państwa wynosi już 1 bilion 750 miliardów złotych. Dług krajowy na koniec kwietnia wynosił 1 bilion 370 miliardów, a zagraniczny 380 miliardów. Oznacza to nowy niechlubny rekord.
Gospodarka

Karol Nawrocki o CPK: Dzisiejszą deklarację podpisuję z pełną odpowiedzialnością

opublikowano:
1943916_6.webp
Karol Nawrocki zobowiązał się do budowy CPK (fot. wPolsce24)
Karol Nawrocki zobowiązał się, że jako prezydent będzie działał na rzecz budowy CPK w jego pierwotnym kształcie. Dziś w Warszawie obywatelski kandydat na najwyższy urząd w państwie spotkał się z przedstawicielami stowarzyszenia Tak dla CPK i podpisał postulaty dotyczące przyszłej budowy Portu.