Gospodarka

Jest ratunek dla zwierząt hodowlanych! Nie tylko szkodzą, ale mogą też spełniać marzenia ekologów

opublikowano:
HGHGH 083.webp
Na polskich wsiach coraz rzadziej można spotkać krowę. Unia Europejska zadbała o to, by hodowla zwierząt przestała być opłacalna (Fot. Fratria)
Od lat wmawia się nam, że hodowla zwierząt to ekologiczna katastrofa. Krowy oskarżane są o emisję metanu, a „ratunkiem” ma być laboratoryjne mięso finansowane przez gigantów pokroju Billa Gatesa. Jednak okazuje się, że zamiast eliminować hodowlę, można ją przekształcić w coś, co pomaga planecie – i nie dzieje się to w Europie, która lubi wymuszać ekologię karami i regulacjami, lecz w Japonii, gdzie innowacje rozwijają się naturalnie, bez biurokratycznej presji.

Hokkaido – kraina mleka i… wodoru?

Hokkaido, druga co do wielkości wyspa Japonii, to mleczarskie serce kraju. Na jej pastwiskach żyje ponad milion krów, które dostarczają ponad połowę japońskiego mleka i produktów mlecznych. Choć przyroda Hokkaido jest surowa, a zimy mroźne, to właśnie tu powstał innowacyjny projekt, który może zrewolucjonizować podejście do hodowli zwierząt.

W miasteczku Shikaoi działa Shikaoi Hydrogen Farm – pionierska instalacja zamieniająca odchody bydła w ekologiczne paliwo wodorowe. Zamiast trafiać na składowiska i emitować metan, obornik jest poddawany fermentacji, w wyniku której powstaje biogaz, a z niego – wodór.

Krowy – ekologiczne elektrownie przyszłości?

Wodór to paliwo przyszłości, ponieważ jego spalanie nie emituje dwutlenku węgla. Problem w tym, że większość wodoru na świecie (tzw. szary wodór) powstaje z gazu ziemnego, co wiąże się z emisjami. Japończycy znaleźli jednak sposób na ekologiczne źródło – odpady rolnicze.

Każdego roku krowy na Hokkaido produkują 20 milionów ton obornika. Zamiast traktować go jako problem, projekt w Shikaoi zamienia go w paliwo, które zasila pojazdy, maszyny rolnicze i ogrzewa budynki. Wodór z obornika jest wykorzystywany nawet w zoo i na farmach rybnych. Pozostałości po fermentacji służą jako nawóz do upraw, tworząc zamknięty, ekologiczny cykl.

Europa mówi, Japonia działa

Podczas gdy Europa wymusza „zieloną transformację” zakazami i karami, w Japonii ekologiczne innowacje powstają bez biurokratycznej ingerencji. Nikt tam nie zamierza karać czy zakazywać, a mimo to Japonia wyprzedza świat w technologiach wodorowych.

Projekt w Shikaoi pokazuje, że krowy nie muszą być problemem, a wręcz przeciwnie – mogą pomóc w walce ze zmianami klimatu. Zamiast eliminować hodowlę, wystarczy wykorzystać naturalne procesy w mądry sposób.

Może więc przyszłość należy nie do mięsa z probówki, ale do inteligentnych rozwiązań, które pozwalają hodowcom i ekologii współistnieć?

źr. wPolsce24 za BBC.com

Gospodarka

Rekordowy deficyt budżetu państwa. Sytuacja robi się coraz bardziej dramatyczna

opublikowano:
1907848_2.webp
Rekordowy deficyt budżetu państwa (fot. wPolsce24)
To prawdziwa katastrofa finansów państwa, choć media głównego nurtu o tym milczą. Deficyt budżetowy już po trzech miesiącach przekroczył 76 miliardów złotych. To oznacza, że jest aż trzy razy większy niż rok temu, także po pierwszym kwartale.
Gospodarka

Emeryci będą musieli oddać 13 emerytury. ZUS już wysyła pisma

opublikowano:
1913883_6.webp
ZUS chce zwrotu 13 emerytury (fot. wPolsce24)
Nie na takie informacje czekali emeryci, którzy właśnie przeznaczyli swoje trzynaste emerytury na świąteczne zakupy. Okazuje się, że część będzie musiała oddać ZUS przelane środki. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę listów z żądaniem zwrotu nienależnych świadczeń. Pieniądze mają zwrócić tysiące osób.
Gospodarka

- Nasze firmy bankrutują! Od miesięcy nie śpię po nocach. Dramatyczne sceny na sejmowej komisji po decyzji Tuska

opublikowano:
1915094_4.webp
Dramatyczne sceny na komisji (fot. wPolsce24)
Rząd wstrzymuje należne wypłaty przedsiębiorcom realizującym inwestycje w ramach programu Czyste Powietrze. Na tym tle doszło do awantury podczas Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Ochrony Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Na posiedzenie przyjechali przedstawiciele branży instalatorów, by zaprotestować przeciwko polityce resortu. Kamera zarejestrowała pełne desperacji przemówienie jednej z przedstawicielek przedsiębiorców.
Gospodarka

Wiadomości wPolsce24: czy władza szykuje po wyborach podwyżkę podatków?

opublikowano:
_MIL5928_MF.webp
Minister finansów Andrzej Domański ma mieć już w szufladach "niespodzianki" dla Polaków (Fot. Fratria/Liudmyla Kazakova)
Gigantyczna dziura budżetowa będzie musiała być w końcu zasypana. W jaki sposób i kiedy się to stanie? Wiadomości wPolsce24 dotarły do nieoficjalnych informacji z okolic koalicji rządzącej, że w przypadku wygranej w wyborach prezydenckich Rafała Trzaskowskiego Ministerstwo Finansów natychmiast wyjmie z szuflad projekty podwyżki podatków.
Gospodarka

Tak rząd łupi Polaków. Za paliwo powinniśmy teraz płacić 4,5 zł

opublikowano:
1924750_3.webp
Ceny paliw powinny być zdecydowanie niższe (fot. wPolsce24)
-Polacy są zwyczajnie oszukiwani, bo proszę sobie zobaczyć, odsyłam Państwa do konferencji wynikowej, mimo iż Orlen pełza po dnie, to generalnie o miliard złotych miał większy wynik na detalu, czyli pokazuje to, że Orlen w detalu, w tej sprzedaży detalicznej po prostu łupi Polaków - mówił były prezes Orlenu, a dziś europoseł PiS Daniel Obajtek na antenie telewizji wPolsce24.
Gospodarka

Uśmiechacie się? Czekają nas gigantyczne podwyżki!

opublikowano:
1934044_5.webp
Czekają nas lata podwyżek cen ciepła (fot. wPolsce24)
Czekają nas gigantyczne podwyżki - alarmuje portal forsal.pl. To skutek unijnej polityki i niewystarczających polskich reakcji na błędne decyzje dotyczące handlu emisjami. Z raportu przygotowanego przez Forsal dowiadujemy się, że Polska jest jednym z krajów, którego obywatele najdotkliwiej odczują uruchomienie systemu ETS-2.