Jest ratunek dla zwierząt hodowlanych! Nie tylko szkodzą, ale mogą też spełniać marzenia ekologów

Hokkaido – kraina mleka i… wodoru?
Hokkaido, druga co do wielkości wyspa Japonii, to mleczarskie serce kraju. Na jej pastwiskach żyje ponad milion krów, które dostarczają ponad połowę japońskiego mleka i produktów mlecznych. Choć przyroda Hokkaido jest surowa, a zimy mroźne, to właśnie tu powstał innowacyjny projekt, który może zrewolucjonizować podejście do hodowli zwierząt.
W miasteczku Shikaoi działa Shikaoi Hydrogen Farm – pionierska instalacja zamieniająca odchody bydła w ekologiczne paliwo wodorowe. Zamiast trafiać na składowiska i emitować metan, obornik jest poddawany fermentacji, w wyniku której powstaje biogaz, a z niego – wodór.
Krowy – ekologiczne elektrownie przyszłości?
Wodór to paliwo przyszłości, ponieważ jego spalanie nie emituje dwutlenku węgla. Problem w tym, że większość wodoru na świecie (tzw. szary wodór) powstaje z gazu ziemnego, co wiąże się z emisjami. Japończycy znaleźli jednak sposób na ekologiczne źródło – odpady rolnicze.
Każdego roku krowy na Hokkaido produkują 20 milionów ton obornika. Zamiast traktować go jako problem, projekt w Shikaoi zamienia go w paliwo, które zasila pojazdy, maszyny rolnicze i ogrzewa budynki. Wodór z obornika jest wykorzystywany nawet w zoo i na farmach rybnych. Pozostałości po fermentacji służą jako nawóz do upraw, tworząc zamknięty, ekologiczny cykl.
Europa mówi, Japonia działa
Podczas gdy Europa wymusza „zieloną transformację” zakazami i karami, w Japonii ekologiczne innowacje powstają bez biurokratycznej ingerencji. Nikt tam nie zamierza karać czy zakazywać, a mimo to Japonia wyprzedza świat w technologiach wodorowych.
Projekt w Shikaoi pokazuje, że krowy nie muszą być problemem, a wręcz przeciwnie – mogą pomóc w walce ze zmianami klimatu. Zamiast eliminować hodowlę, wystarczy wykorzystać naturalne procesy w mądry sposób.
Może więc przyszłość należy nie do mięsa z probówki, ale do inteligentnych rozwiązań, które pozwalają hodowcom i ekologii współistnieć?
źr. wPolsce24 za BBC.com