Gospodarka

Jest ratunek dla zwierząt hodowlanych! Nie tylko szkodzą, ale mogą też spełniać marzenia ekologów

opublikowano:
HGHGH 083.webp
Na polskich wsiach coraz rzadziej można spotkać krowę. Unia Europejska zadbała o to, by hodowla zwierząt przestała być opłacalna (Fot. Fratria)
Od lat wmawia się nam, że hodowla zwierząt to ekologiczna katastrofa. Krowy oskarżane są o emisję metanu, a „ratunkiem” ma być laboratoryjne mięso finansowane przez gigantów pokroju Billa Gatesa. Jednak okazuje się, że zamiast eliminować hodowlę, można ją przekształcić w coś, co pomaga planecie – i nie dzieje się to w Europie, która lubi wymuszać ekologię karami i regulacjami, lecz w Japonii, gdzie innowacje rozwijają się naturalnie, bez biurokratycznej presji.

Hokkaido – kraina mleka i… wodoru?

Hokkaido, druga co do wielkości wyspa Japonii, to mleczarskie serce kraju. Na jej pastwiskach żyje ponad milion krów, które dostarczają ponad połowę japońskiego mleka i produktów mlecznych. Choć przyroda Hokkaido jest surowa, a zimy mroźne, to właśnie tu powstał innowacyjny projekt, który może zrewolucjonizować podejście do hodowli zwierząt.

W miasteczku Shikaoi działa Shikaoi Hydrogen Farm – pionierska instalacja zamieniająca odchody bydła w ekologiczne paliwo wodorowe. Zamiast trafiać na składowiska i emitować metan, obornik jest poddawany fermentacji, w wyniku której powstaje biogaz, a z niego – wodór.

Krowy – ekologiczne elektrownie przyszłości?

Wodór to paliwo przyszłości, ponieważ jego spalanie nie emituje dwutlenku węgla. Problem w tym, że większość wodoru na świecie (tzw. szary wodór) powstaje z gazu ziemnego, co wiąże się z emisjami. Japończycy znaleźli jednak sposób na ekologiczne źródło – odpady rolnicze.

Każdego roku krowy na Hokkaido produkują 20 milionów ton obornika. Zamiast traktować go jako problem, projekt w Shikaoi zamienia go w paliwo, które zasila pojazdy, maszyny rolnicze i ogrzewa budynki. Wodór z obornika jest wykorzystywany nawet w zoo i na farmach rybnych. Pozostałości po fermentacji służą jako nawóz do upraw, tworząc zamknięty, ekologiczny cykl.

Europa mówi, Japonia działa

Podczas gdy Europa wymusza „zieloną transformację” zakazami i karami, w Japonii ekologiczne innowacje powstają bez biurokratycznej ingerencji. Nikt tam nie zamierza karać czy zakazywać, a mimo to Japonia wyprzedza świat w technologiach wodorowych.

Projekt w Shikaoi pokazuje, że krowy nie muszą być problemem, a wręcz przeciwnie – mogą pomóc w walce ze zmianami klimatu. Zamiast eliminować hodowlę, wystarczy wykorzystać naturalne procesy w mądry sposób.

Może więc przyszłość należy nie do mięsa z probówki, ale do inteligentnych rozwiązań, które pozwalają hodowcom i ekologii współistnieć?

źr. wPolsce24 za BBC.com

Gospodarka

Dramatyczna decyzja w Bogdance! Rozpoczął się strajk głodowy, by chronić miejsce pracy

opublikowano:
1813426_3.webp
(fot. screen za wPolsce24)
Przewodniczący jednego ze związków zawodowych w kopalni „Bogdanka” rozpoczął głodówkę, choć władze spółki utrzymują, że jego forma protestu jest niezgodna z prawem. Problemów w polskiej branży górniczej jest niestety mnóstwo, a na niektórych z nich zyskać może... gospodarka Niemiec. Jak to możliwe?
Gospodarka

Rząd blokuje kolejną strategiczną inwestycję. "Dla Tuska wszystko jest lepsze niż rozwój Polski"

opublikowano:
mid-25124033.webp
Donald Tusk blokuje wielkie inwestycje (fot. PAP/PAP/Tomasz Gzell)
To ma być polskie okno na świat, które ma zapewniać przepływ towarów w ramach tzw. Nowego Jedwabnego Szlaku i 50 dodatkowych miliardów złotych wpływu do budżetu rocznie. Ma być, ale nie wiadomo czy będzie, bo rząd wstrzymał dofinansowanie inwestycji, która nazywana jest „kurą znoszącą złote jajka”. Radni sejmiku województwa lubelskiego przyjęli uchwałę, w której domagają się działań.
Gospodarka

Wiadomości wPolsce24: Za rządów Tuska Polska biedniejsza od Rumunii. Rośnie też bezrobocie

opublikowano:
1840788_6.webp
Przybyło bezrobotnych a PKP w Polsce niższe niż w Rumunii (fot. wPolsce24)
Coraz większe bezrobocie w Polsce. W styczniu liczba bezrobotnych wzrosła o 50 tys. osób zarejestrowanych w urzędach pracy. A rząd jakby tego nie widział, mówi o przełomie.
Gospodarka

Związkowcy okupują siedzibę Poczty Polskiej. Poważne oskarżenia pod adresem władz spółki

opublikowano:
1843039_4.webp
(fot. Pixabay)
Związkowcy rozpoczęli protest okupacyjny w siedzibie Poczty Polskiej w Warszawie. Oczekują „rzeczywistych negocjacji” oraz poszanowania praw pracowników. Jednocześnie zarzucono władzom spółki bezwzględne dążenie do likwidacji tysięcy miejsc pracy i prowadzenie negocjacji w złej wierze.
Gospodarka

Polacy załamują ręce. Drożyzna coraz bardziej nieznośna

opublikowano:
1846229_3.webp
Drożyzna coraz bardziej dotkliwa (fot. wPolsce240
Najwyższy poziom inflacji od 14 miesięcy. Szczególnie mocno podrożały żywność i paliwa. W 2025 roku Polska pozostaje wśród krajów o najwyższej inflacji w Unii Europejskiej 
Gospodarka

Fatalne dane z polskiej gospodarki. „Nie pomogła nawet zmiana szefa GUS”

opublikowano:
20231215_175012.webp
Sprzedaż detaliczna hamuje. To znak, że Polacy nie mają pieniędzy (Fot. Fratria/fot. Liudmyla Kazakova)
Tragedia – to najlepsze określenie najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących sprzedaży detalicznej. Wzrosła ona zaledwie o 0,6 proc., choć prognozy mówiły o wzroście rzędu 5 proc.