Gospodarka

Intel tnie ponad 20 procent etatów. Czy pracownicy w Polsce mają się czego bać?

opublikowano:
MK3_bldr_2023_d_DSC09251.webp
(Fot. Fratria)
Intel, jeden z największych producentów układów scalonych na świecie, szykuje się do największej restrukturyzacji w swojej historii. Jak informuje agencja Bloomberg, firma planuje w najbliższych dniach ogłosić zwolnienia obejmujące ponad 20 proc. globalnej kadry. To powód do niepokoju również dla Polski.

W ubiegłym roku Intel zatrudniał jeszcze blisko 109 tysięcy osób, jednak już wcześniej — w sierpniu — zapowiedział redukcję 15 tysięcy miejsc pracy. Nowa fala cięć ma być znacznie głębsza i oznaczać zwolnienie nawet ponad 20 tysięcy pracowników. Firma nie komentuje oficjalnie tych doniesień, ale według nieoficjalnych informacji, decyzja ma być próbą odchudzenia struktur zarządczych i powrotu do inżynierskich korzeni firmy.

Nowy CEO Intela, Lip-Bu Tan, który objął stanowisko dopiero w marcu, ma trudne zadanie. Przejmuje stery w momencie, gdy spółka notuje trzeci rok z rzędu spadkek przychodów i traci konkurencyjność na rzecz Nvidii, która w międzyczasie stała się globalnym liderem w dziedzinie sztucznej inteligencji. Dodatkowo, Intel wciąż nie odzyskał przewagi technologicznej, jaką cieszył się jeszcze dekadę temu.

Co to oznacza dla pracowników w Polsce?

Choć nie wiadomo jeszcze, które oddziały firmy zostaną objęte zwolnieniami, niepokój może budzić sytuacja Intela w Polsce, gdzie firma posiada jedną z największych swoich centrów badawczo-rozwojowych w Europie – w Gdańsku. Zespół w Trójmieście zajmuje się m.in. projektowaniem oprogramowania i rozwojem nowoczesnych rozwiązań dla centrów danych oraz chmury obliczeniowej.

Co więcej, w ostatnich latach mówiło się o planowanej inwestycji Intela w budowę nowej fabryki półprzewodników w Polsce, w ramach globalnej ekspansji produkcyjnej. Projekt ten, który miał być częścią europejskiej strategii technologicznej wspieranej przez Komisję Europejską, w świetle ostatnich doniesień może jednak zostać opóźniony lub nawet całkowicie anulowany.

Wszystko wskazuje na to, że Intel wstrzymuje lub przesuwa w czasie większość planów ekspansji – w tym budowę megafabryki w Ohio, która miała być największym zakładem produkcji chipów na świecie. Oznacza to również niepewną przyszłość projektów związanych z ustawą Chips and Science Act, z której Intel miał być jednym z głównych beneficjentów. Program ten, wspierający rozwój krajowego przemysłu półprzewodników, znalazł się pod lupą administracji Donalda Trumpa, co wprowadza dodatkowy element ryzyka.

Nowy rozdział w historii giganta

Nowy szef Intela nie ukrywa, że zmiany nie będą łatwe. Lip-Bu Tan zamierza sprzedać udziały w jednostkach, które nie są kluczowe dla działalności firmy – jak miało to miejsce w przypadku sprzedaży 51 proc. udziałów w Altera (dział programowalnych układów FPGA). Priorytetem mają być znów przełomowe technologie i odzyskanie reputacji w dziedzinie inżynierii i badań.

Wyniki finansowe za pierwszy kwartał, które mają zostać ogłoszone w czwartek, mogą być pierwszą okazją do szerszego nakreślenia nowej strategii. Tymczasem inwestorzy ostrożnie reagują – akcje Intela w przedbiegu notowań wzrosły o 3,5 proc., choć przez ostatnie 12 miesięcy straciły na wartości aż 43 proc.

źr. wPolsce24 za bloomberg.com

Gospodarka

Fatalne dane z polskiej gospodarki. „Nie pomogła nawet zmiana szefa GUS”

opublikowano:
20231215_175012.webp
Sprzedaż detaliczna hamuje. To znak, że Polacy nie mają pieniędzy (Fot. Fratria/fot. Liudmyla Kazakova)
Tragedia – to najlepsze określenie najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących sprzedaży detalicznej. Wzrosła ona zaledwie o 0,6 proc., choć prognozy mówiły o wzroście rzędu 5 proc.
Gospodarka

Trump zawiesi cła? Eksperci wyjaśniają, co to będzie dla nas oznaczało

opublikowano:
ZK_GPW07082017_12.webp
Giełda papierów wartościowych zawiesiła w poniedziałek na godzinę swoje notowania (Fot. Fratria)
Czy Donald Trump zawiesi wprowadzenie potężnych ceł na Unię Europejską, Chiny i inne główne gospodarki świata? To dałoby światowym giełdom chwilę oddechu i być może ustabilizowałoby sytuację gospodarczą. Bo dziś świat się chwieje.
Gospodarka

To będą najdroższe święta w historii

opublikowano:
1907830_5.webp
Ekonomiści alarmują - to będzie najdroższa Wielkanoc w historii. Ceny podstawowych produktów potrzebnych do przygotowania wielkanocnego śniadania, takich jak jajka czy masło, wzrosły nawet o kilkadziesiąt procent.
Gospodarka

Rekordowy deficyt budżetu państwa. Sytuacja robi się coraz bardziej dramatyczna

opublikowano:
1907848_2.webp
Rekordowy deficyt budżetu państwa (fot. wPolsce24)
To prawdziwa katastrofa finansów państwa, choć media głównego nurtu o tym milczą. Deficyt budżetowy już po trzech miesiącach przekroczył 76 miliardów złotych. To oznacza, że jest aż trzy razy większy niż rok temu, także po pierwszym kwartale.
Gospodarka

Emeryci będą musieli oddać 13 emerytury. ZUS już wysyła pisma

opublikowano:
1913883_6.webp
ZUS chce zwrotu 13 emerytury (fot. wPolsce24)
Nie na takie informacje czekali emeryci, którzy właśnie przeznaczyli swoje trzynaste emerytury na świąteczne zakupy. Okazuje się, że część będzie musiała oddać ZUS przelane środki. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę listów z żądaniem zwrotu nienależnych świadczeń. Pieniądze mają zwrócić tysiące osób.
Gospodarka

- Nasze firmy bankrutują! Od miesięcy nie śpię po nocach. Dramatyczne sceny na sejmowej komisji po decyzji Tuska

opublikowano:
1915094_4.webp
Dramatyczne sceny na komisji (fot. wPolsce24)
Rząd wstrzymuje należne wypłaty przedsiębiorcom realizującym inwestycje w ramach programu Czyste Powietrze. Na tym tle doszło do awantury podczas Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Ochrony Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Na posiedzenie przyjechali przedstawiciele branży instalatorów, by zaprotestować przeciwko polityce resortu. Kamera zarejestrowała pełne desperacji przemówienie jednej z przedstawicielek przedsiębiorców.