Gospodarka

Gaz w Europie najdroższy od dwóch lat. W magazynach coraz mniej zapasów

opublikowano:
flame-871136_1280.webp
Cena gazu ziemnego osiągnęła najwyższy poziom od dwóch lat (fot. pixabay.com)
Niepokojące wieści napływają z sektora europejskiej gospodarki. Cena gazu ziemnego osiągnęła najwyższy poziom od dwóch lat, w porównywanym okresie miesięcznym.

Ceny gazu w Europie przekroczyły właśnie 58 euro za MWh. Wzrost napędzają niskie temperatury i obawy o globalne dostawy. Magazyny gazu w Europie są na rekordowo niskim poziomie, a w Polsce napełnienie spadło do 62 proc. - przekazuje portal money.pl.

Dlaczego gaz znika?

Co ciekawe jednym z głównych powodów wzrostu cen gazu są niskie temperatury powietrza w Europie, głównie we Francji, w Niemczech czy Wielkie Brytanii.

"Przyczyniają się one do szybszego zużycia gazu z magazynów. Dodatkowo możliwe taryfy celne USA mogą zaburzyć globalne dostawy surowców energetycznych, co budzi niepokój na rynku" - informuje money.pl.

Zapasy gazu coraz mniejsze

Problemem są niskie poziomy zapasów gazu w całej Europie.  Jak zauważa portal Business Insider poziom zapasów gazu w Europie jest obecnie najniższy o tej porze roku od kryzysu energetycznego w 2022 r. Według danych Gas Infrastructure Europe średnie zapełnienie europejskich magazynów wynosi 49 proc., co odpowiada 562,63 TWh zgromadzonego surowca.

W Niemczech magazyny gazu są obecnie zapełnione w 49,2 proc., a we Francji w 30,3 proc. We Włoszech w magazynach wypełnienie gazem wynosi 59,9 proc., w Austrii 59,2 proc., a w Hiszpanii 69,5 proc - wylicza portal PAP Biznes.

W Polsce poziom napełnienia aktualnie wynosi 62 proc., choć - jak wynika z danych Gas Storage Poland - jeszcze na początku listopada 2024 r. sięgał 98 proc.

źr. wPolsce24 za PAP, money.pl, Bussines Insider

 

Gospodarka

Dramatyczna decyzja w Bogdance! Rozpoczął się strajk głodowy, by chronić miejsce pracy

opublikowano:
1813426_3.webp
(fot. screen za wPolsce24)
Przewodniczący jednego ze związków zawodowych w kopalni „Bogdanka” rozpoczął głodówkę, choć władze spółki utrzymują, że jego forma protestu jest niezgodna z prawem. Problemów w polskiej branży górniczej jest niestety mnóstwo, a na niektórych z nich zyskać może... gospodarka Niemiec. Jak to możliwe?
Gospodarka

Rząd blokuje kolejną strategiczną inwestycję. "Dla Tuska wszystko jest lepsze niż rozwój Polski"

opublikowano:
mid-25124033.webp
Donald Tusk blokuje wielkie inwestycje (fot. PAP/PAP/Tomasz Gzell)
To ma być polskie okno na świat, które ma zapewniać przepływ towarów w ramach tzw. Nowego Jedwabnego Szlaku i 50 dodatkowych miliardów złotych wpływu do budżetu rocznie. Ma być, ale nie wiadomo czy będzie, bo rząd wstrzymał dofinansowanie inwestycji, która nazywana jest „kurą znoszącą złote jajka”. Radni sejmiku województwa lubelskiego przyjęli uchwałę, w której domagają się działań.
Gospodarka

Wiadomości wPolsce24: Za rządów Tuska Polska biedniejsza od Rumunii. Rośnie też bezrobocie

opublikowano:
1840788_6.webp
Przybyło bezrobotnych a PKP w Polsce niższe niż w Rumunii (fot. wPolsce24)
Coraz większe bezrobocie w Polsce. W styczniu liczba bezrobotnych wzrosła o 50 tys. osób zarejestrowanych w urzędach pracy. A rząd jakby tego nie widział, mówi o przełomie.
Gospodarka

Związkowcy okupują siedzibę Poczty Polskiej. Poważne oskarżenia pod adresem władz spółki

opublikowano:
1843039_4.webp
(fot. Pixabay)
Związkowcy rozpoczęli protest okupacyjny w siedzibie Poczty Polskiej w Warszawie. Oczekują „rzeczywistych negocjacji” oraz poszanowania praw pracowników. Jednocześnie zarzucono władzom spółki bezwzględne dążenie do likwidacji tysięcy miejsc pracy i prowadzenie negocjacji w złej wierze.
Gospodarka

Polacy załamują ręce. Drożyzna coraz bardziej nieznośna

opublikowano:
1846229_3.webp
Drożyzna coraz bardziej dotkliwa (fot. wPolsce240
Najwyższy poziom inflacji od 14 miesięcy. Szczególnie mocno podrożały żywność i paliwa. W 2025 roku Polska pozostaje wśród krajów o najwyższej inflacji w Unii Europejskiej 
Gospodarka

Fatalne dane z polskiej gospodarki. „Nie pomogła nawet zmiana szefa GUS”

opublikowano:
20231215_175012.webp
Sprzedaż detaliczna hamuje. To znak, że Polacy nie mają pieniędzy (Fot. Fratria/fot. Liudmyla Kazakova)
Tragedia – to najlepsze określenie najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących sprzedaży detalicznej. Wzrosła ona zaledwie o 0,6 proc., choć prognozy mówiły o wzroście rzędu 5 proc.