Gospodarka

Wymyślił Nutellę i Kinder Niespodziankę. Jeden z twórców potęgi Ferrero nie żyje

opublikowano:
nutella OK.webp
Czekoladowy krem zmienił śniadania ludzi na całym świecie (fot. pixabay)
Wniósł ogromny wkład w powstanie wielu kultowych produktów. Współpracował przy tworzeniu receptur czekoladek Ferrero Rocher i Mon Chéri. Jednak jego największym sukcesem stała się Nutella. Francesco Rivella, chemik i prawa ręka szefa włoskiej firmy Ferrero, zmarł w piątek 14 lutego. Miał 97 lat.

Zmienił śniadania milionów ludzi na całym świecie. Trudno się więc dziwić, że o jego śmierci informowały nie tylko włoskie media.

Mediolański dziennik „Corriere della Sera” podkreśla, że Rivella był niezwykle utalentowanym chemikiem, a historia jego życia jest nierozerwalnie związana z rozwojem marki Ferrero w epoce włoskiego boomu gospodarczego z przełomu lat 50. i 60. XX wieku.

Laboratorium pełne skarbów

Kiedy dołączył do firmy w 1952 roku, Francesco Rivella miał 25 lat i dyplom chemika Uniwersytetu Turyńskiego. Szybko stał się najważniejszą postacią w „sali chemicznej” - laboratorium, gdzie badano i testowano nowe receptury i gdzie narodziło się wiele najsłynniejszych specjałów marki.

Wtedy przedsiębiorstwo, na którego czele stali bracia Pietro i Giovanni Ferrero, liczyło zaledwie sześć lat i koncentrowało się na lokalnym rynku. Jego światowa ekspansja zaczęła się dopiero wtedy, gdy władzę w firmie przejął syn Pietro, Michele.

Kultowe produkty

Obok młodego, dynamicznie działającego szefa, Rivella, pasjonat chemii i wizjoner w swojej dziedzinie, odegrał kluczową rolę w narodzinach produktów, które miały stać się „kultowymi”: Ferrero Rocher i Mon Chéri. Największy wkład włożył jednak w powstanie słynnego czekoladowego kremu. To on miał nie tylko wymyślić jego przepis, ale i nadać produktowi nazwę „Nutella”, która miała dać firmie światowy sukces.

Światowy fenomen

I Nutella stała się globalnym fenomenem. Początkowo sprzedawano krem pod różnymi nazwami, ale od 1964 roku marka Nutella zaczęła wypierać lokalne nazwy. Udało jej się zdobyć nawet rynek amerykański.

Pod kierownictwem Rivelli firma wprowadziła na rynek wiele innych produktów, zwłaszcza tak lubianych przez dzieci jak Tic Tac czy Kinder Niespodzianka.

Rivella na emeryturę przeszedł w 1993 r. 

Dziś Ferrero wciąż jest firmą rodzinną w trzecim pokoleniu, zatrudnia ponad 47 tys. pracowników, a jej produkty są sprzedawane w ponad 170 krajach świata.

źr. wPolsce24 za "Corriere della Sera"/BFMTV

 

 

Gospodarka

Dramatyczna decyzja w Bogdance! Rozpoczął się strajk głodowy, by chronić miejsce pracy

opublikowano:
1813426_3.webp
(fot. screen za wPolsce24)
Przewodniczący jednego ze związków zawodowych w kopalni „Bogdanka” rozpoczął głodówkę, choć władze spółki utrzymują, że jego forma protestu jest niezgodna z prawem. Problemów w polskiej branży górniczej jest niestety mnóstwo, a na niektórych z nich zyskać może... gospodarka Niemiec. Jak to możliwe?
Gospodarka

Rząd blokuje kolejną strategiczną inwestycję. "Dla Tuska wszystko jest lepsze niż rozwój Polski"

opublikowano:
mid-25124033.webp
Donald Tusk blokuje wielkie inwestycje (fot. PAP/PAP/Tomasz Gzell)
To ma być polskie okno na świat, które ma zapewniać przepływ towarów w ramach tzw. Nowego Jedwabnego Szlaku i 50 dodatkowych miliardów złotych wpływu do budżetu rocznie. Ma być, ale nie wiadomo czy będzie, bo rząd wstrzymał dofinansowanie inwestycji, która nazywana jest „kurą znoszącą złote jajka”. Radni sejmiku województwa lubelskiego przyjęli uchwałę, w której domagają się działań.
Gospodarka

Wiadomości wPolsce24: Za rządów Tuska Polska biedniejsza od Rumunii. Rośnie też bezrobocie

opublikowano:
1840788_6.webp
Przybyło bezrobotnych a PKP w Polsce niższe niż w Rumunii (fot. wPolsce24)
Coraz większe bezrobocie w Polsce. W styczniu liczba bezrobotnych wzrosła o 50 tys. osób zarejestrowanych w urzędach pracy. A rząd jakby tego nie widział, mówi o przełomie.
Gospodarka

Związkowcy okupują siedzibę Poczty Polskiej. Poważne oskarżenia pod adresem władz spółki

opublikowano:
1843039_4.webp
(fot. Pixabay)
Związkowcy rozpoczęli protest okupacyjny w siedzibie Poczty Polskiej w Warszawie. Oczekują „rzeczywistych negocjacji” oraz poszanowania praw pracowników. Jednocześnie zarzucono władzom spółki bezwzględne dążenie do likwidacji tysięcy miejsc pracy i prowadzenie negocjacji w złej wierze.
Gospodarka

Polacy załamują ręce. Drożyzna coraz bardziej nieznośna

opublikowano:
1846229_3.webp
Drożyzna coraz bardziej dotkliwa (fot. wPolsce240
Najwyższy poziom inflacji od 14 miesięcy. Szczególnie mocno podrożały żywność i paliwa. W 2025 roku Polska pozostaje wśród krajów o najwyższej inflacji w Unii Europejskiej 
Gospodarka

Fatalne dane z polskiej gospodarki. „Nie pomogła nawet zmiana szefa GUS”

opublikowano:
20231215_175012.webp
Sprzedaż detaliczna hamuje. To znak, że Polacy nie mają pieniędzy (Fot. Fratria/fot. Liudmyla Kazakova)
Tragedia – to najlepsze określenie najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących sprzedaży detalicznej. Wzrosła ona zaledwie o 0,6 proc., choć prognozy mówiły o wzroście rzędu 5 proc.