Gospodarka

Europejska "równość" w praktyce. Hiszpanie blokują zakup rodzimych firm przez Polaków, choć sami chętnie skupują nasze spółki

opublikowano:
sky-wind-flag-blue-barcelona-spain-1226093-pxhere.com.webp
Flaga Hiszpanii oraz flagi Katalonii (fot.PxHere)
Kilka miesięcy temu szerokim echem w całej Polsce odbiła się sprawa przetargu PKP, w którym udział mogły wziąć jedynie zagraniczne firmy. Kryteria opracowano w taki sposób, iż polscy kontrahenci zostali od razu wykluczeni. Czy taka sama gościnność jest nowym standardem w całej Europie? Przykład Hiszpanii, gdzie tamtejszy rząd aktywnie włączył się w blokadę zakupu lokalnej spółki przez polską firmę, wprost pokazuje, że nie.

Polski Fundusz Rozwoju (PFR) wziął udział w przetargu, którego zwycięzca nabył prawa do przejęcia spółki Tolgo, znanego hiszpańskiego producenta pociągów. Właściciel bydgoskiej PESY, pomimo przedstawienia znacznie korzystniejszej oferty niż hiszpański konkurent, ostatecznie wycofał się z wyścigu, co zaskoczyło wielu komentatorów i ekspertów, gdyż polska spółka wydawała się być jego faworytem.

Sam szef MSZ Radosław Sikorski był zdania, że wkrótce Fundusz będzie w posiadaniu hiszpańskiego konsorcjum.

Jak donoszą nieoficjalne źródła, powodem miały być naciski ze strony hiszpańskiego rządu, który dokładał wszelkich starań, aby zablokować możliwość zakupu ich rodzimej firmy przez polską spółkę. Madryt w ten sposób próbuje zatrzymać zarówno produkcję, jak i zatrudnienie w swoim kraju, zamiast oddawać przedsiębiorstwo zagranicznemu podmiotowi.

Zachowanie Hiszpanów zaskoczyło wielu znawców tematu w Polsce, którzy wskazują, że hiszpańskie spółki nie spotykają się z tego typu utrudnieniami wówczas, kiedy to one zamierzają przejąć polskie firmy. 

Za przykład podaje się hiszpański CAF, który od 2018 roku jest właścicielem Solarisa, a który obecnie negocjuje zakup producenta poznańskich tramwajów, Modertransu. Dzięki tej inwestycji, zdaniem prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka, uda się usprawnić logistykę produkcji transportu publicznego w Europie Środkowo-Wschodniej. Władze Poznania i rząd Donalda Tuska nie utrudniały Hiszpanom działalności.

źr. wPolsce24 za PKB24.pl

 

Gospodarka

Dramatyczna decyzja w Bogdance! Rozpoczął się strajk głodowy, by chronić miejsce pracy

opublikowano:
1813426_3.webp
(fot. screen za wPolsce24)
Przewodniczący jednego ze związków zawodowych w kopalni „Bogdanka” rozpoczął głodówkę, choć władze spółki utrzymują, że jego forma protestu jest niezgodna z prawem. Problemów w polskiej branży górniczej jest niestety mnóstwo, a na niektórych z nich zyskać może... gospodarka Niemiec. Jak to możliwe?
Gospodarka

Rząd blokuje kolejną strategiczną inwestycję. "Dla Tuska wszystko jest lepsze niż rozwój Polski"

opublikowano:
mid-25124033.webp
Donald Tusk blokuje wielkie inwestycje (fot. PAP/PAP/Tomasz Gzell)
To ma być polskie okno na świat, które ma zapewniać przepływ towarów w ramach tzw. Nowego Jedwabnego Szlaku i 50 dodatkowych miliardów złotych wpływu do budżetu rocznie. Ma być, ale nie wiadomo czy będzie, bo rząd wstrzymał dofinansowanie inwestycji, która nazywana jest „kurą znoszącą złote jajka”. Radni sejmiku województwa lubelskiego przyjęli uchwałę, w której domagają się działań.
Gospodarka

Wiadomości wPolsce24: Za rządów Tuska Polska biedniejsza od Rumunii. Rośnie też bezrobocie

opublikowano:
1840788_6.webp
Przybyło bezrobotnych a PKP w Polsce niższe niż w Rumunii (fot. wPolsce24)
Coraz większe bezrobocie w Polsce. W styczniu liczba bezrobotnych wzrosła o 50 tys. osób zarejestrowanych w urzędach pracy. A rząd jakby tego nie widział, mówi o przełomie.
Gospodarka

Związkowcy okupują siedzibę Poczty Polskiej. Poważne oskarżenia pod adresem władz spółki

opublikowano:
1843039_4.webp
(fot. Pixabay)
Związkowcy rozpoczęli protest okupacyjny w siedzibie Poczty Polskiej w Warszawie. Oczekują „rzeczywistych negocjacji” oraz poszanowania praw pracowników. Jednocześnie zarzucono władzom spółki bezwzględne dążenie do likwidacji tysięcy miejsc pracy i prowadzenie negocjacji w złej wierze.
Gospodarka

Polacy załamują ręce. Drożyzna coraz bardziej nieznośna

opublikowano:
1846229_3.webp
Drożyzna coraz bardziej dotkliwa (fot. wPolsce240
Najwyższy poziom inflacji od 14 miesięcy. Szczególnie mocno podrożały żywność i paliwa. W 2025 roku Polska pozostaje wśród krajów o najwyższej inflacji w Unii Europejskiej 
Gospodarka

Fatalne dane z polskiej gospodarki. „Nie pomogła nawet zmiana szefa GUS”

opublikowano:
20231215_175012.webp
Sprzedaż detaliczna hamuje. To znak, że Polacy nie mają pieniędzy (Fot. Fratria/fot. Liudmyla Kazakova)
Tragedia – to najlepsze określenie najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących sprzedaży detalicznej. Wzrosła ona zaledwie o 0,6 proc., choć prognozy mówiły o wzroście rzędu 5 proc.