Gospodarka

Daniel Obajtek, były prezes Grupy Orlen, skomentował wyniki finansowe koncernu. Padły słowa o "zaorywaniu"

opublikowano:
Były prezes Grupy Orlen, a obecnie europoseł Daniel Obajtek skomentował wyniki finansowe jakie koncern opublikował w środę wieczorem. Fatalne dane, jakie przedstawił Orlen są drastycznie niższe od tych jakie notowała Grupa pod kierownictwem Obajtka. Szymon Hołownia mówi wprost: trzeba przekuć ten balon wielkich inwestycji związanych z marzeniami o wielkiej spółce.

"Zaorywanie Grupy Orlen trwa w najlepsze" - rozpoczął swój wpis Daniel Obajtek w serwisie X.

Następnie europoseł przedstawił zestawienie wybranych wyników finansowych. Przypomnijmy, że zysk netto Grupy Orlen za trzy kwartały tego roku wyniósł ponad 3,01 mld zł i był niższy o ponad 17,03 mld zł w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Publikując skonsolidowany raport okresowy Orlen podał, że "po uwzględnieniu podatku dochodowego w kwocie 4 mld 561 mln zł zysk netto Grupy Orlen za 9 miesięcy 2024 r. osiągnął wartość 3 mld 012 mln zł i był niższy o 17 mld 034 mln zł rok do roku".

Przychody ze sprzedaży Grupy Orlen za trzeci kwartał tego roku wyniosły 67 mld 936 mln zł i były niższe o 11 mld 521 mln zł rok do roku. Koncern zaznaczył, że spadek przychodów ze sprzedaży dotyczył segmentów: rafineria, energetyka i gaz "i był częściowo mitygowany" wzrostem przychodów w segmentach: petrochemia, detal i wydobycie.

Odnosząc się rachunku zysków lub strat za trzeci kwartał bieżącego roku Orlen wyliczył, że "po uwzględnieniu obciążeń podatkowych w kwocie 1 mld 787 mln zł wynik netto Grupy Orlen osiągnął wartość 188 mln i był niższy o 4 mld 368 mln zł rok do roku".

Jeżeli powyższe dane przedstawione w formie tekstowej wyliczanki są dla kogoś trudne do wyobrażenia, Daniel Obajtek zamieścił dziś także dane w formie "słupków".

A jak fatalnych wyników finansowych bronią przedstawiciele obecnej koalicji rządzącej? Szymon Hołownia, na tym samym spotkaniu w Jędrzejowie, na którym ogłosił się swój start w wyborach prezydenckich, powiedział, że choć nie zna się za bardzo na spółkach skarbu państwa, to uważa, że trzeba skończyć z marzeniem o wielkiej firmie.

źr. wPolsce24 za X/Daniel Obajtek 

"Dziura Tuska pustoszy budżet Polski". To odbije się na finansach nas wszystkich

opublikowano:
mid-24a30064
Przewodniczący KP PiS Mariusz Błaszczak oraz posłowie PiS Mateusz Morawiecki, Zbigniew Kuźmiuk i Małgorzata Golińska podczas konferencji prasowej o dziurze budżetowej (fot. PAP/Albert Zawada)
Mamy do czynienia z największym deficytem budżetowym w historii Polski. Rząd wydaje rekordowe kwoty, jednocześnie tnąc pieniądze na służbę zdrowia, czy strategiczne inwestycje. Wystarczyło kilka miesięcy rządów tej ekipy, by sytuacja państwa drastycznie się pogorszyła.

Daniel Obajtek dla wPolsce24: Aktualna kondycja Orlenu jest odzwierciedleniem całej Polskiej gospodarki

opublikowano:
obajtek
Daniel Obajtek, były prezes Grupy Orlen komentował na antenie wPolsce24 konferencję wynikową spółki Skarbu Państwa pod obecnym zarządem. Europoseł PiS nie ukrywał swojego krytycznego stosunku do aktualnie zarządzających spółką.

Wiadomości wPolsce24: Za rządów Tuska Polska biedniejsza od Rumunii. Rośnie też bezrobocie

opublikowano:
1840788_6
Przybyło bezrobotnych a PKP w Polsce niższe niż w Rumunii (fot. wPolsce24)
Coraz większe bezrobocie w Polsce. W styczniu liczba bezrobotnych wzrosła o 50 tys. osób zarejestrowanych w urzędach pracy. A rząd jakby tego nie widział, mówi o przełomie.

Polacy załamują ręce. Drożyzna coraz bardziej nieznośna

opublikowano:
1846229_3
Drożyzna coraz bardziej dotkliwa (fot. wPolsce240
Najwyższy poziom inflacji od 14 miesięcy. Szczególnie mocno podrożały żywność i paliwa. W 2025 roku Polska pozostaje wśród krajów o najwyższej inflacji w Unii Europejskiej 

Trump zawiesi cła? Eksperci wyjaśniają, co to będzie dla nas oznaczało

opublikowano:
ZK_GPW07082017_12
Giełda papierów wartościowych zawiesiła w poniedziałek na godzinę swoje notowania (Fot. Fratria)
Czy Donald Trump zawiesi wprowadzenie potężnych ceł na Unię Europejską, Chiny i inne główne gospodarki świata? To dałoby światowym giełdom chwilę oddechu i być może ustabilizowałoby sytuację gospodarczą. Bo dziś świat się chwieje.